Światowy Dzień Ziemi


Tegoroczny Światowy Dzień Ziemi przebiega w dramatycznym momencie. Na świecie panuje pandemia, która wpłynie na nasze życie w najbliższych latach (zdrowie, gospodarka, polityka), ziemię trawi susza, a lasy - pożary. Nie jest dobrze, dlatego tym bardziej zainteresujmy się tym, co możemy zmienić i zacznijmy od siebie. Już! Teraz! Nie ma czasu na zwlekanie.


Dzień Ziemi ma 50-letnią historię, która zaczęła się w Stanach Zjednoczonych. 22 kwietnia 1970 roku tysiące szkół i uniwersytetów zorganizowało masowe protesty przeciwko niszczeniu środowiska naturalnego. W roku 1990 ideę świętowania Dnia Ziemi podjęto w ponad 140 krajach na świecie, także w Polsce. Tegoroczny temat to „Działania na rzecz ochrony klimatu".

Dzisiejsze wydarzenia


1. Warsztaty on-line „Dzień Ziemi w Ministerstwie Klimatu” godz. 11:40-13:45.
Wystarczy z domowego komputera wejść 22 kwietnia o godz. 11:40 na stronę wydarzenia: link i postępować zgodnie z instrukcją.  Będzie możnaobejrzeć wykłady i wziąć udział w czacie, za pośrednictwem którego można zadać pytania ministrowi klimatu i ekspertom. W warsztatach mogą wziąć udział wszyscy uczniowie i nauczyciele, przede wszystkim z klas 7-8 szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych.
 Link: https://www.dzienziemiwmk.pl/

2. Zero waste a pandemia - jak dbać o planetę dbając o siebie ☘️
Jak rozsądnie zarządzać zasobami w dobie koronawirusa? Czy można zachować zasady zero waste w trakcie kwarantanny?  Jakie mamy obecnie odpadowe wyzwania i jakie korzyści wynikają z aktualnej sytuacji? – na te i inne pytanie postara się odpowiedzieć Kasia Wągrowska z bloga Ograniczam Się.
 godz. 12.00 na kanale YouTube IKMGdansk,
link: https://www.youtube.com/user/IKMGdansk

3. Fakty i mity o zmianach klimatycznych.
O godz. 18:00 Konstanciński Dom Kultury zaprasza na swój profil na Facebooku na transmisję spotkania na żywo z dr hab. Jackiem Pniewskim. Tematem wideokonferencji będą „Fakty i mity o zmianach klimatycznych„. Transmisja na FB. Link"https://www.facebook.com/konstancinskidomkultury/

4. Lekcja z Centralnym domem Technologii.
Z okazji Dnia Ziemi w trakcie Lekcji z CDT o godz. 13:00 poszukamy matematyki w przyrodzie! Przekonacie się, że matematyka jest wszędzie.
Link: https://www.facebook.com/CentralnyDomTechnologii/posts/1862646680537853

5. KOSMOS dla dziewczynek. O godz. 16 odbędzie się wspólne czytanie opowiadania „O drzewie, wróblach i królu, który lubił wojować” Antoniny Kasprzak. Znajdziecie je w #15numerZiemioILoveYou, który bardzo wyjątkowo możecie pobrać w formie PDF jeszcze dzisiaj do końca dnia 👉 https://fundacjakosmos.org/zbiorka


Organizacje proekologiczne


Poznaj, poczytaj, zainteresuj się, wesprzyj:
1. https://www.greenpeace.org/poland/
2. https://www.wwf.pl/
3. http://www.klubgaja.pl/
4.https://pracownia.org.pl/

Lektura na dziś z LEGIMI




Międzynarodowy
Dzień Ziemi - 12 kroków, które możesz podjąć już teraz!


Areta Szpura, ekolożka i autorka książki "Jak uratować świat? Czyli co dobrego możesz zrobić dla planety" zachęca do stosowania metody babysteps, czyli małych kroków zmieniających codzienne nawyki na bardziej ekologiczne. Dzień Ziemi obchodźmy każdego dnia, bo nie mamy już czasu, aby robić to tylko raz do roku. Co możesz zmienić już teraz?

  1. Dzień bez samochodu - przynajmniej raz w tygodniu zostaw auto w garażu. Kiedy możesz korzystaj z roweru, komunikacji miejskiej albo idź pieszo.
  2. Segreguj śmieci. Pamiętaj, że tylko dziewięć procent plastiku podlega recyklingowi, więc na zakupach staraj się wybierać produkty w szkle, puszkach albo papierowych opakowaniach.
  3. Kupuj do własnego pojemnika. W wielu sklepach możesz bez problemu zapakować wędlinę czy sery do swoich pudełek, a produkty sypkie kupić na wagę. W wielu miastach znajdziesz sklepy, które sprzedają produkty, które możesz zapakować do swoich pojemników.
  4. Idź na zakupy z własną torbą. Czy wiesz, że Polacy wykorzystują dziennie ponad 10 milionów plastikowych reklamówek? Każda z nich rozkłada się ponad 400 lat, a średnio korzystamy z niej około kilku minut. Zamiast pakować owoce i warzywa do osobnych foliówek, noś przy sobie wielorazowe woreczki (możesz uszyć je np. z firanki)
  5. Kupuj świadomie. Przemysł odzieżowy to największy truciciel naszej planety, dlatego warto przyjrzeć się zawartości swojej szafy i dobrze zastanowić przed zakupem kolejnego taniego T-shirta z sieciówki. Zamiast nowych ubrań, korzystaj z tego, co już zostało wyprodukowane. Second-handy, serwisy i sklepy vintage to miejsca, w których znajdziesz prawdziwe perełki. Zajrzyj na Instagram pod #zdrugiejszafy, akcji zainicjowanej przez autorkę bloga Szafa Sztywniary. Jeśli kupujesz coś nowego, wybieraj ubrania marek, które szyją odpowiedzialnie w Polsce.
  6. Naprawiaj zamiast wyrzucać. Staraj się używać, to co już masz, a jeśli coś wymaga naprawy, skorzystaj z pomocy fachowców.
  7. Zastąp chemiczne środki własnoręcznie przygotowanymi produktami. Wystarczy ocet, soda oczyszczona i cytryna.
  8. Nie marnuj i nie wyrzucaj jedzenia. Na zakupy idź z gotową listą i zaplanuj posiłki na cały tydzień. Naucz się gotować z resztek.
  9. Kupuj produkty od lokalnych dostawców i jedz sezonowo.
  10. Ogranicz spożycie mięsa. Według Światowej Organizacji Zdrowia Polacy jedzą dwa razy więcej mięsa niż zalecają dietetycy. Jeśli nie możesz całkowicie zrezygnować z produktów zwierzęcych, zostań fleksitarianinem i jedz mięso raz w tygodniu.
  11. Pij wodę z kranu. Plastikowe butelki zamień na wielorazowe. Pamiętaj, że w cenie półlitrowej butelki masz jakieś 360 litrów kranówki!
  12. Szukaj wielorazowych zamienników. Płatki kosmetyczne możesz zamienić na rękawicę do demakijażu, folię spożywczą na woskowijki, plastikowe szczoteczki do zębów na te wykonane z bambusa. Nie kupuj kawy w jednorazowym kubku, miej przy sobie własny (wiele kawiarni daje rabat za kawę do własnego kubka). Nie korzystaj z jednorazowych sztućców i słomek, kupuj papier toaletowy z recyklingu, zrezygnuj z papierowych ręczników.

Zielona Czytelnia :)


Zapraszamy do zapoznania się z relacjami z wydarzeń ekologicznych w Zielonej (warsztatów) i tekstów o tematyce ekologicznej na naszym blogu:

Komentarze