W ogrodzie Dominiki, czyli co wiecie o forsycjach?


Forsycje to krzewy, które już wczesną wiosną są ozdobą ogrodów. Można wykorzystywać je na wiele sposobów — do dekoracji święconki i stołu w czasie śniadania wielkanocnego, ale nie tylko. Żółte płatki mają też wiele zalet zdrowotnych i kosmetycznych. Jakich? Zaraz się dowiecie!

Największą ozdobą mojego ogrodu są jak na razie żółte forsycje. Krzew dostałam od sąsiadki, która robiła „ogródkowe porządki” i zamierzała go wyrzucić. Tak szczerze powiedziawszy, to nie zwracałam na niego większej uwagi, dopóki nie zakwitł. W tym roku cieszy moje oczy, a ja uświadomiłam sobie, że niewiele wiem na jego temat, a przecież ma mnóstwo zalet! Poszperałam w książkach, internecie i dowiedziałam się wielu ciekawostek, którymi się z Wami podzielę.

Forsycja należy do gatunku krzewów oliwkowatych, wyróżniamy jej 8 gatunków (najpopularniejszy to Forsythia suspensa). Łacińska nazwa rośliny upamiętnia szkockiego botanika Williama Forsytha.



Forsycje w kuchni...


Kwiaty forsycji są jadalne, można dodawać je do sałatek, kanapek czy surówek. Osobiście nie próbowałam, ale skosztował ich mój mąż. Z jego opinii wynika, że mają słodkawy, nieco mdły smak.
Bardzo zdrowy jest ocet winny z forsycji, można dodawać go do sałatek.

Przepis na ocet z forsycji
Kwiaty i gałązki forsycji rozdrabniamy (nie myjemy ich wcześniej) i przesypujemy do dużego słoika (powinny zająć jego połowę). W przegotowanej wodzie rozpuszczamy cukier (na 1.5 litra wody 4-5 łyżek) mieszamy z 1/3 szklanki octu jabłkowego i zalewamy forsycje. Do słoika można dorzucić też kawałek jabłka (ze skórką). Słoik przykrywamy ręcznikiem papierowym (można przewiązać go sznurkiem lub użyć gumki) i odstawiamy w ciepłe miejsce. Raz dziennie mieszamy płyn drewnianą łyżką. Po ok. 3 tygodniach odcedzamy płyn i odstawiamy ocet do dojrzewania i klarowania.

... i domowej apteczce


Napary ze świeżych lub suszonych kwiatostanów działają przeciwzapalnie, przeciwalergicznie, rozkurczowo, a nawet obniżają poziom glukozy we krwi! Poleca się je pić na wzmocnienie odporności i wtedy, kiedy dopada nas jakaś infekcja. Najpierw musimy zebrać kwiaty forsycji, można także ususzyć je na zapas (suszymy w suchym, ciemnym, przewiewnym miejscu, bez dostępu promieni słonecznych). Kwiaty najlepiej zbierać tuż po rozwinięciu lub, kiedy są jeszcze na wpół otwarte. Prawidłowo zasuszone, nie powinny stracić koloru.

Oprócz wymienionego działania roślina ta może wspomagać leczenie wiele chorób w tym: zapalenie, marskość, stłuszczenie wątroby; wszelkie autoimmunologiczne przypadłości wątroby, gruczołów dokrewnych, nerek; łuszczycę czy endometriozę. Możliwe jest to za sprawą obecności syrynginy, która znajduje się w zdrewniałych częściach rośliny, czyli w gałązkach. Najlepsze w tym celu są wiosenne i jesienne gałązki forsycji oraz jej owoce przed otwarciem. Syryngina ma również właściwości przeciwnowotworowe.

Przepis na napar z forsycji
Garść suszonych lub świeżych kwiatów skroplić należy odrobiną spirytusu, zalać 2 szklankami gorącej wody i odstawić pod przykryciem na 30-40 minut, a następnie odcedzić. Pić należy małymi łykami (popijajmy napar przez cały dzień). Takim napar sprawdzi się przy zapaleniu spojówek — można przemywać nim oczy.


Dla urody


Wyciągi z kwiatów stosuje się także w kosmetykach. Forsycja wpływa korzystnie na włókna kolagenowe i elastynowe, które odpowiadają za spoistość, jędrność i gładkość skóry.

Forsycja zawiera aż 1% rutyny, co w świecie roślin jest niezwykłą rzadkością. Rutyna doskonale uszczelnia naczynia krwionośne i jest zbawieniem dla osób, które borykają się z problemem rozszerzonych naczynek, żylaków itp. Kwiaty zawierają również wiele innych cennych składników: witaminę C, kwercetynę, antocyjany o dość wszechstronnych właściwościach, czy kwasy fenolowe, działające przeciwutleniająco.


Jak dbać o krzewy?


Forsycja jest bardzo prosta w uprawie, świetnie daje się formować. Lubi przycinanie, obficiej wówczas kwitnie i ma ładniejszy kształt. Zakwita wczesną wiosną i kwitnie stosunkowo krótko. Najlepiej posadzić ją w miejscach słonecznych lub półsłonecznych. W cieniu i półcieniu będzie miała mniej zwarty pokrój i będzie słabiej kwitła. Gleba powinna być żyzna, wilgotna i lekka. Forsycja jest rośliną mrozoodporną, doskonale nadaje się na żywopłoty.

Komentarze