Tanecznym krokiem (Międzynarodowy Dzień Tańca)


Taniec towarzyszy nam od urodzenia. Kołysanie w ramionach mamy, potem przedszkolne podrygiwania do muzyki i zabawy w kółku, później bale karnawałowe i dyskoteki szkolne, polonez na balu maturalnym i pierwszy taniec młodej pary... Bez względu na to, czy lubimy tańczyć, czy nie —  dzisiejsze święto dotyczy nas wszystkich.

Międzynarodowy Dzień Tańca


Święto zostało ogłoszone w 1982 roku, a zainicjował je Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego pod auspicjami UNESCO. Jak czytamy na stronie e-teatr: „Przyświecało im dążenie, by taniec zajął wreszcie należne mu miejsce w światowym systemie sztuki, edukacji i mecenatu państwowego — równorzędne i równouprawnione z innymi formami sztuki, a także przekonanie, że Międzynarodowy Dzień Tańca zwiększy świadomość znaczenia tańca w społeczeństwie”. Data została wybrana nieprzypadkowo – jest to bowiem dzień urodzin wielkiego reformatora baletu, Jeana-Georges'a Noverre'a (1727-1810), uznawanego powszechnie na ojca nowożytnej sztuki tanecznej.

Wydarzenia


  • Zachęcamy do przeczytania orędzia na tegoroczny Międzynarodowy Dzień Tańca, które możemy znaleźć na stronie http://www.e-teatr.pl/pl/artykuly/289663.html
  • Z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca Teatr Wielki Opera Narodowa zaprasza wszystkich miłośników tańca na streaming baletu "Burza" na platformie vod.teatrwielki.pl w środę 29 kwietnia o godzinie 19.00. [link do wydarzenia na Facebooku https://www.facebook.com/events/759326101566072/]
  • Instytut Muzyki i Tańca zainaugurował 23 kwietnia akcję „tańczMY” związaną z obchodami Międzynarodowego Dnia Tańca (źródło: https://imit.org.pl/programy/departament-tanca/4412). W ramach akcji można wziąć udział w 54 wydarzeniach – on-line, a w miarę poprawy sytuacji również i na żywo, w wielu miejscowościach całej Polski. Więcej informacji  na stronie: https://imit.org.pl/programy/inne/4377

Taniec w filmie


Taniec jest wdzięcznym motywem zarówno filmów, jak i książek. Jest szansa, że każdy w swoim życiu chociaż raz obejrzał „Dirty Dancing”, z niezwykle popularną sceną finałową:


Wiele osób odtwarza ten układ. Scena finałowa z podnoszeniem jest niezwykle efektowna, ale wymaga ciężkiej pracy. Tańce towarzyskie oferują nam wiele stylów, zaczynając od standardowych: walc angielski, tango, walc wiedeński, foxtrot, quickstep, po latynoamerykańskie: cha-cha, samba, rumba, paso doble i jive - każdy znajdzie coś dla siebie.

Niezwykłą popularność zdobył film „Step Up”, który rozpropagował taniec nowoczesny: hip-hop z różnymi jego charakterystycznymi krokami. W tym tańcu nie liczy się tylko technika, ważna jest też mimika, gesty i feeling, czyli czucie muzyki. Jest skąd czerpać inspirację, gdyż „Step up” to nie jedyny film w tej tematyce. Nie można zapomnieć o balecie, który w tym filmie również się pojawił i okazało się, że dwa tak różne style tańca połączone ze sobą tworzą mieszankę wręcz wybuchową i niesamowicie efektowną. Polecam obejrzenie sceny finałowej z pierwszej części filmu.



Nie można zapomnieć o zdobywcy Oscarów, musicalu „La La Land”, który swoją genialną muzyką, fantastycznymi aktorami (Ryan Gosling, Emma Stone) i efektownymi scenami tanecznymi podbił serca wielu ludzi. Polecam obejrzeć scenę początkową z efektownym tańcem pomiędzy samochodami 



Taniec w literaturze


Motyw tańca w książkach jest niezwykle popularny. Na Legimi mogą Państwo zapoznać się z następującymi książkami: 


Taniec w książkach dla dzieci:






Taniec w malarstwie


Motyw tańca popularny jest także w malarstwie. Pokazuje ruch człowieka, ekspresję, emocje i pasję. Już w jaskiniach widać obrazy naskalne uwieczniające postaci w rytualnych tańcach.

Baletnice przy drążku, Edgar Degase


Taniec II, Henri Matisse


Taniec, Pablo Picasso


Tańczące kobiety Henriego de Toulouse-Lautreca (oczywiście w Moulin Rouge)


Taniec online


W czasie pandemii szkoły tańca próbują sobie radzić z nową rzeczywistością i organizują kursy online, nagrywają lekcje i transmisje „na żywo” (np. na swoich stronach na Facebooku). Może z okazji dzisiejszego święta warto sprawić sobie prezent i zapisać się na jakiś kurs online?

Taniec, jak każda aktywność fizyczna, powoduje zwiększone wydzielanie endorfin, nazywanych „hormonami szczęścia”, a do tego odpręża i relaksuje, co wszystkim nam się teraz bardzo przyda ;) Do tego pomaga wzmocnić pewność siebie i ładnie modeluje ciało.

Pamiętajmy, że „W tańcu możesz sobie pozwolić na luksus bycia sobą” (Paulo Coelho, Czarownica z Portobello), więc bądźmy sobą i tańczmy!




***


Bonus na koniec, czyli taniec, który zachwycił część ekipy Zielonej ;) Jest efektowny, pełen emocji i jest łatwy do wykonania np. w drodze z pokoju do kuchni.


Komentarze