Wielkanocny teatrzyk w domu, czyli zrób to sam, nagraj i wyślij bliskim ... albo nam!


Teatrzyk Kamishibai może być fantastycznym pomysłem na wspólną, domową zabawę z dziećmi. Nie trzeba mieć drewnianych ram ani specjalnych kart. Można to wszystko zrobić samodzielnie, przez co przygotowania będą jeszcze atrakcyjniejsze, a dziecko usatysfakcjonowane, że jego dzieła występują w sztuce!

Przygotujcie przedstawienie i wystawicie je w święta. Może nagracie występ i prześlecie dziadkom albo bliskim, z którymi w tym roku nie spędzicie wspólnie świat? Na pewno będzie im miło!

Teatrzyk Kamishibai krok po kroku


1. Najpierw wybierzcie tekst, może to być wiersz, krótkie opowiadanie lub fragment książki. Ja wybrałam fragment utworu "Wielkanoc" Małgorzaty Strzałkowskiej (il. Piotr Nagin, wyd. Hachette Polska).

"Po bielutkim obrusie, jak po trawie na łące,
skacze mały, słodziutki lukrowany zajączek...
Dookoła ciekawie zerka oczkiem różowym,
staje słupka i węszy, marszcząc nosek cukrowy.

Tutaj stoi święcone, bardzo pięknie przybrane,
ozdobione kwiatami i zielonym bukszpanem.
Poświęcone w kościele, pośród potraw króluje -
każdy z niego przy stole chociaż kąsek spróbuje.

Obok kwiatów forsycji przycupnęły motyle,
tu rzeżucha się pyszni, tam się złocą żonkile,
na wierzbowych gałązkach miękkie bazie już rosną -
świat się budzi do życia i raduje się wiosną!

W wiklinowym koszyku leżą piękne pisanki -
na tej kwitną kaczeńce, a na tamtej sasanki,
po tej drepczą kurczaczki, na tej skacze baranek...
Trudno oczy oderwać od tych barwnych pisanek!"



2. Przygotujcie ramkę — możecie zrobić ją z pudełka po bombonierce albo kartonu, dziecko niech ładnie ją ozdobi. Poza pudełkiem lub kartonem potrzebne będą: nożyczki, taśma klejąca, kolorowe papiery (możecie wykorzystać też gazety), ozdoby do naklejenia, wstążeczka. Polecamy krótki filmik, jak to zrobić TU (Klik).


3. Ramka gotowa, czas na karty. Ważne, żeby były dosyć sztywne (sprawdzi się blok techniczny) i pasowały wielkością do naszego teatrzyku. Teraz przeczytajmy głośno każdą zwrotkę, tak by dziecko osłuchało się z tekstem i zapamiętało jak najwięcej szczegółów. Następnie za pomocą kredek, pasteli, flamastrów narysujcie wspólnie ilustracje do czytanego wiersza. W prawdziwym teatrzyku tekst znajduje się na odwrocie odpowiednio ułożonych kartek, wy możecie napisać go na osobnej kartce i położyć przed sobą, aby wygodnie wam się czytało (w końcu to domowy, zabawowy teatrzyk, niech nam będzie miło i przyjemnie).




4. Ilustracje wykonane, tekst naszykowany.... Czas na próbę generalną, a potem przedstawienie! Ustawcie teatrzyk w centralnym miejscu pokoju np. na stole, przed którym zasiądzie widownia (na krzesłach czy kanapie), zaproście widzów i... kurtyna w górę!

Życzymy udanych przedstawień! Jeśli macie chęć to możecie się nimi podzielić z nami, wysyłając zdjęcia i relacje na zielona124@gmail.com.

Wielkanocny teatrzyk z Zielonej


My też mamy dla Was prezent - przedstawienie z Zielonej :) Miłego oglądania!


Tu znajdziecie nasz poprzedni wpis z filmikiem o teatrze Kamishibai: [KLIK]

Komentarze