Mandala [warsztaty Stowarzyszenia „Pracownia Etnograficzna” w Zielonej, 10.03]



Co to jest etnologia? Czym zajmuje się etnograf i jakie kultury bada? W czasie spotkania z Justyną Orlikowską, etnografką i edukatorką Stowarzyszenia „Pracownia Etnograficzna” uczniowie klasy piątej ze szkoły w Kobiałce dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy dotyczących nie tylko etnologii jako nauki, ale i wysłuchali ciekawej opowieści o mandalach tworzonych przez tybetańskich mnichów.

Mandala to symbol wywodzący się z dawnej tradycji indyjskiej. To diagram obrazujący krąg, koło życia. Koło — jest okrągłe, wszyscy stojący w kręgu są tak samo widoczni i równi sobie, nikt się nie ukrywa, nie chowa w kącie. Współcześnie wykorzystuje się ją jako motyw artystyczny, a nawet wzór relaksacyjnych kolorowanek.

Mandale występują głównie w sztuce buddyjskiej i hinduskiej. W czasie spotkania uczniowie obejrzeli krótki film o tworzeniu mandali z piasku przez mnichów tybetańskich. Mnisi, medytując w konkretnej intencji dla świata "malują" mandalę barwionym piaskiem, trwa to kilka tygodni, a kiedy mandala jest gotowa — niszczą ją, a zebrany piasek wysypują do rzeki — wypuszczając intencję w świat.
W ramach pracy plastycznej dzieci rysowały swoje mandale.

Zajęcia uwrażliwiające dzieci na różnorodność obyczajów i kultur na świecie odbyły się w ramach projektu Edukuj z antropologią realizowanego przez Stowarzyszenie „Pracownia Etnograficzna” im. Witolda Dynowskiego. Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.











Komentarze