Tolerancji uczymy się od małego [książki dla dzieci na Dzień Tolerancji]

 
Międzynarodowy Dzień Tolerancji, ustanowiony z inicjatywy UNESCO w 1995 roku przez ONZ, obchodzony jest 16 listopada. To odpowiedź na pogłębiającą się dyskryminację mniejszości i towarzyszące jej przemoc, nacjonalizm, rasizm, antysemityzm itd.

Czym jest tolerancja? Według Słownika języka polskiego PWN to „poszanowanie czyichś poglądów, wierzeń, upodobań, różniących się od własnych". Dzisiejsze święto ma nam przypominać o wartościach, jakie powinny rządzić światem, czyli szacunku, akceptacji i uznania różnorodności kultur. I o tym, że tolerancja jest fundamentem naszej europejskiej tożsamości. Ostatnio wielu zdaje się o tym nie pamiętać...
Wiadomo, że czym skorupka za młodu... Dlatego proponujemy kilka książek dla małych i starszych dzieci, które w prosty i przystępny sposób opowiedzą o tolerancji. Uczmy dzieci, że choć różni, to tak naprawdę jesteśmy tacy sami i że wszyscy się liczą, a nietolerancji i rasizmowi mówimy NIE!




Wszyscy się liczą, Kristin Roskifte, wyd. Dwie Siostry. Wiek 4 +
Książka o wielu obliczach — wyszukiwanka, ułatwiająca naukę liczenia, ale przy okazji przemycająca inne treści: choć jest nas wielu i bardzo się często różnimy — to wszyscy tak samo jesteśmy ważni, wszyscy się liczymy, bo każdy z nas jest częścią — ważną częścią — naszego świata. Doskonała książka, która żadnego czytelnika nie pozostawi obojętnym!

Rasizm i nietolerancja NIE!, Florence Dutheil, Henri Fellner, wyd. Muchomor. Wiek 3+
Książka tłumaczy, czym jest rasizm, pokazując, że każdy z nas ma prawo do szacunku. Uczy świadomego podejścia do bycia ciekawym, otwartym i tolerancyjnym. Oswaja z uczuciami, które możemy odczuwać, spotykając się z innością – zdziwieniem, zakłopotaniem, agresją, ignorancją, nieufnością i nienawiścią. Pokazuje, jak te uczucia oswoić i co zrobić, aby stać się otwartym na inność drugiego człowieka. Pomaga lepiej żyć razem. Uczy także, że rasizm jest przestępstwem!

Różni, ale tacy sami. Książka o tolerancji, Pernilla Stalfelt, wyd. Czarna Owieczka. Wiek 5+
Ksiażka ma formę komiksową — dużo małych ilustracji z krótkimi opisami. Autorka prezentuje ludzi, starając się pokazać, że choć wiele nas różni to tak naprawdę bez względu na to, gdzie mieszkamy, jaki mamy kolor skóry, w co wierzymy lub nie — jesteśmy bardzo podobni. Mamy takie same marzenia i potrzeby. Materiał do rozmów z dzieckiem.

Wilczek, Gerda Wagener, Józef Wilkoń, wyd. Tatarak. Wiek 2+
Przepiękna historia wilczka, który bardzo różnił się od swoich braci i sióstr. Zamiast polować na zające, wolał się z nimi bawić, a nad mięso przekładał zieloniutki szpinak. Jak łatwo się domyślić, rodzice malucha bardzo się martwili, co z niego wyrośnie... Opowieść o odrzuceniu, akceptacji i wreszcie miłości.

Zebra, Ifi Ude, il. Nežka Šatkov, wyd. Poławiacze Pereł, wiek 4+
Zebra przychodzi na świat w rodzinie koni na mazurskiej wsi. Z powodu odmiennego wyglądu (widział ktoś konia w paski?) zostaje przez inne źrebaki odrzucona. Czym je do siebie przekonuje? Swoją odwagą, sprytem i mądrością. Bo nie jest ważne, jak kto wygląda, ale jaki jest.


Księżniczka Koronka i Książę Hafcik,  Liliana Bardijewska, il. Ewa Kozyra-Pawlak, Wyd. Literatura, wiek 3+
Barwinessa i Biellissima, władczynie dwóch różniących się od siebie królestw (jedno jest kolorowe, drugie białe) szczerze się nienawidzą się i toczą ze sobą boje. Jednak ich dzieci mają otwarte serca i to, co je odróżnia - bardzo im się podoba. Tęczowy książę Hafcik bez pamięci zakochuje się w śnieżnobiałej księżniczce Koronce. Czy miłość młodych skruszy graniczne mury i wzruszy zimne serca matek? 

Basia i przyjaciele. Titi, Zofia Stanecka, il. Marianna Oklejak, wiek 3+
Aktualna i niełatwa opowieść o czarnoskórym chłopcu, który dopiero odkrywa swoją inność i o brutalnym świecie, w którym zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie próbował mu wmówić, że inne jest gorsze. Co wtedy zrobić? Jak się zachować?” 
  

Babcia robi na drutach, Uri Orlew, il. Marta Ignerska, wyd. Wytwórnia.
Wierszowana opowieść o babci, która pojawia się w małym miasteczku, bez bagażu tylko z szydełkiem i kłębkiem włóczki. Nie miała gdzie mieszkać i nikt nie wyciągnął ku niej pomocnej dłoni. Na szydełku wydziergała więc sobie dom, niezbędne meble i akcesoria, a na koniec wnuczkę i wnuczka. A jak są dzieci, to muszą chodzić do szkoły, tylko że w tej nie chcieli włóczkowych dzieci... Babcia poruszyła niebo i ziemię, bez skutku... Poruszająca opowieść o nietolerancji, strachu przed innością dla dzieci i dorosłych.


Drzewo życzeń, Katherine Applegate, il. Sara Olszewska, wyd. Dwie Siostry, wiek 7 +
Piękna opowieść o tolerancji i przyjaźni. O dzieciach z różnych światów i mądrym drzewie, które łamie swoją zasadę i przemawia do ludzi. Poruszająca i mądra historia.



Komentarze