Świętujemy Dzień Misia (25 listopada)


Fot. Pexels z Pixabay.

Dzień Misia to naprawdę WAŻNY dzień. Wiedzą o tym wszystkie dzieci i niektórzy dorośli, którzy pamiętają siebie z dzieciństwa i swoje ukochane misie. Ukochana przytulanka (jakoś tak jest, że wśród ulubionych, ukochanych pluszaków królują właśnie misie) dodaje pewności; pociesza, gdy sytuacja tego wymaga; jest przyjacielem. 



Dzisiejsze święto to ich wielki dzień, choć wiemy, że te najukochańsze przytulanki świętują codziennie. Świętują, kiedy chodzą do przedszkola, jeżdżą samochodami, jedzą przy stole, śpią w jednym łóżku z właścicielem, i są kochane, przytulane... A jak zginą to wysyłane są za nimi listy gończe ;)

Napiszcie nam o swoich misiach i misiach swoich dzieci. Pokażcie, przesyłając zdjęcia, jak obchodzicie dzisiejsze święto, czy zaplanowaliście coś atrakcyjnego?  Czekamy na rysunki i zdjęcia, wszystkie pokażemy na naszym blogu :)
zielona 124@gmail.com


Dzień Misia obchodzimy od 2002 roku. A jak to się stało, że niedźwiadki trafiły masowo do produkcji, sklepów i wreszcie w objęcia dzieci?

Jak z pluszowym misiem było?


 Fot. Klimkin z Pixabay.

Wszystko zaczęło się w Stanach Zjednoczonych Ameryki, w 1902 roku. Ówczesny prezydent, Theodore Roosevelt, na polowaniu zamiast zastrzelić złapanego przez myśliwych małego misia - ocalił niedźwiadka.  To wydarzenie odbiło się szerokim echem, a rysownik Clifford Berryman, narysował obrazem z zajścia i opublikował go w "Washington Post", jednej z największych gazet USA. Teraz dowiedzieli się o nim wszyscy Amerykanie, a prezydent Roosevelt podbił serca obywateli. Przedsiębiorczy emigrant z Rosji, niejaki Morris Michton wystawił do sprzedaży pluszowe misie, szyte przez swoją żonę - szły jak ciepłę bułeczki! dlatego  postarał się o zgodę samego Theodora Roosevelta na nazwanie misia "Teddy Bear". "Teddy" to zdrobnienie od imienia Theodore.

Miś w literaturze



Misie są wdzięcznymi bohaterami książek, filmów, bajek... Te najbardziej znane to oczywiście Kubuś Puchatek, a w Polsce Miś Uszatek. Jakie jeszcze inne misie polecają się uwadze dzieci i dorosłych?

„Bjorn. Sześć opowieści z lasu” i „Bjorn w wielkim świecie”, Delphine Perret, wyd. Wytwórnia.

Jeśli szukacie książki o misiu, który potrafi cieszyć się tym, co przynosi dzień i czerpie radość z drobnych, zwyczajnych rzeczy typu spotkanie z przyjaciółmi, zabawa to koniecznie sięgnijcie po tę książkę (a właściwie dwie, bo niedawno ukazała się druga część).

Proszę mnie przytulić, Przemysław Wechterowicz, il. Emilia Dziubak, wyd. Ezop.

Tata niedźwiedź mówi synkowi, co no należy robić, aby mieć dobry dzień: przytulić się do kogoś! Mały Niedźwiadek bierze sobie do serca te słowa i razem z tatą wędrując przez las, pytają napotykane zwierzęta, czy mogą je przytulić! Zabawa jest wspaniała, a wszystkim przytulanym od razu poprawiają się humory! Ciepła, wzruszająca opowieść z przepięknymi ilustracjami Emilii Dziubak.

Mat i świat, Agnieszka Suchowierska, il. Tomasz Kaczkowski, wyd. Krytyka Polityczna.
Mat to miś, który urodził się w Chinach, w jednej z fabryk. Jego życie to wędrówka, z miejsca na miejsce, z półkuli na półkulę, z rąk do rąk, z bogatego domu do biednego i tak w kółko.... Sprzedawany, gubiony, znajdowany. Zawsze z ciekawością patrzy na to, co przyniesie kolejny dzień, zawsze pełen optymizmu. Współczesny świat oglądany oczami misia. Książa została Książką Roku 2015 Polskiej Sekcji IBBY.

Detektyw miś Zbyś na tropie, scenariusz: Maciej Jasiński, rysunki: Piotr Nowacki, wyd. Kultura Gniewu.
Miś Zbyś to najlepszy detektyw w okolicy. Borsuk Mruk to jego wytrwały asystent. Dla tej dwójki nie ma spraw zbyt trudnych... Seria o misiu Zbysia jest idealna dla najmłodszych czytelników (4+) oswajających się z komiksami. Bohaterowie są sympatyczni, ilustracje duże  (bez natłoku małych elementów), więc idealne dla początkujących wielbicieli komiksów,


Sposób na misia

Aby w atrakcyjny sposób uczcić dzisiejszy dzień, możecie zrobić z dzieckiem misia własnoręcznie. Niżej znajdziecie kilka ciekawych propozycji - materiały na pewno macie pod ręką.

Miś z kartonu





Miś harmonijkowy



Miś z papierowych talerzyków



Miś z filcu


Miś z ręcznika



Miś z "piekło-niebo"




Słodki miś na podwieczorek


Proponujemy też upiec słodkie co nieco. Kruche ciasteczka w kształcie misia, a może już świąteczne pierniczki? 


Tu przepis na jaglane misie bezglutenowe: https://foodharmony.pl/jaglane-misie-ciasteczka-bezglutenowe/

Komentarze

  1. Solidnie napisane. Pozdrawiam i liczę na więcej ciekawych artykułów.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz