Różni nas tak wiele - będziesz moim przyjacielem!

Różni nas tak wiele - będziesz moim przyjacielem!


Projekt składał się z dwóch bloków: pierwszy to spotkania literacko-plastyczne, podczas których dzieci budowały przestrzenną makietę miasta. Drugi blok to spotkania z zaproszonymi gośćmi.
Spotkania mają pomóc zrozumieć i zaakceptować różnice kulturowe, zachęcić do wzajemnego poznania i współdziałania. W oparciu o literaturę tworzyliśmy, bawiliśmy się i uczyliśmy od siebie nawzajem - naszym celem było przełamanie barier między sąsiadami. 
Projekt współfinansowany był przez m.st. Warszawa.
Czas trwania: listopad- grudzień 2022 r. 


 Spotkania warsztatowe:

Cześć!




„Cześć!” już za nami. Pośpiewaliśmy, potańczyliśmy, poczytaliśmy i pogadaliśmy przy herbatce z rokitnika (hmmm, no prawie z rokitnika) i pysznych babeczkach o różnych sytuacjach, w których byliśmy NOWI, albo wprowadzaliśmy NOWYCH do swojej grupy przyjaciół. A na koniec zaczęliśmy tworzyć mapę miasta, w którym wszyscy chcielibyśmy mieszkać.
Relacja z warsztatów TU


Zakątki



„Zakątki” to temat drugich warsztatów z cyklu „Różni nas tak wiele — będziesz moim przyjacielem!", finansowanego przez m.st. Warszawa. Spotkanie poświęcone było domom — tym stojącym, czyli budynkom, i tym, które tworzymy z bliskimi, bo dom jest tam, gdzie ludzie, których kochamy.



Ostatnie drzewo w mieście



Po budynkach i domach, czas na rośliny, które są ważnym elementem każdej aglomeracji. Bez nich miasto byłoby betonową dżunglą, nie byłoby cienia, groziłyby nam problemy z wodą, bez nich dusilibyśmy się smogiem... Nie mówiąc o tym, że byłoby zwyczajnie brzydko! Dostrzegamy to, że jest ich za mało i że trzeba nam więcej drzew, parków, łąk, trawników i skwerów!



Nowy w mieście



„Nowy w mieście” to tytuł książki Marty Altes (wyd. Tako) i naszych warsztatów. Spotkanie poświęcone było zwierzętom żyjącym w miastach — wiewiórkom, jeżom, ptakom, ale też dzikim mieszkańcom lasów, którzy odwiedzają nasze osiedla. Co jakiś czas gościmy tu przecież dziki, zdarzają się sarny i łosie. Sporo czasu poświęciliśmy też naszym domowym czworonogom, kotom, psom, chomikom... Wszystkie te zwierzaki lepiliśmy z plasteliny i ustawialiśmy na naszej makiecie.
Cała relacja TU


Kropka i Kreska




Kropka spotkała kreskę i zaczęły się razem bawić. Wspólnie stworzyły huśtawkę, ślimaka, śmigło, a nawet banjo! Zabawa okazała się jeszcze lepsza, gdy dołączyły do nich inne zaprzyjaźnione kropki i kreski z dalekich krain. Bo razem można więcej, a siła tkwi w różnorodności! W ramach rozgrzewki przed ciężką pracą bawiliśmy się kreskami i kropkami, budując przy ich pomocy różne przedmioty i osoby. Wyrosły nam na papierze kropkowo-kreskowe rośliny, domy, samochody... Wielkie i oryginalne kolorowe miasteczko! W czasie spotkania omawialiśmy temat rekreacji. Gdzie lubimy odpoczywać? Jakie miejsca w mieście służą do odstresowania się, złapania oddechu, ale i zabawy?
Cała relacja TU



Wszyscy się liczą!



Przez półtora miesiąca spotykaliśmy się i rozmawialiśmy o mieście i jego mieszkańcach. O mieście, w którym jesteśmy i mieście wymarzonym, w którym chcielibyśmy żyć. Jakoś tak nam wychodziło, że to, co najważniejsze dla nas to życzliwość, troska o innych (również zwierzęta), współdziałanie i szacunek. Sięgaliśmy po różne książki — było ich sporo, które pokazywały nam, że świat jest piękny w swojej różnorodności i że piękne jest to, że się różnimy, bo przez to się uzupełniamy i wiele możemy się od siebie dowiedzieć i nauczyć. Mówiliśmy o przyrodzie, o tym, jak ważne w mieście są drzewa i rośliny i jak powinniśmy o nie dbać, mówiliśmy o zwierzętach — gościliśmy nawet przedstawicielki Fundacji Tymmmczasy, które opowiadały o ratowanych przez siebie zwierzętach i szukaniu im domów (Nie kupuj, adoptuj!). Na koniec podsumowując projekt doszliśmy do wniosku, że Wszyscy się liczą
Cała relacja TU

Spotkania z zaproszonymi gośćmi:

Z miasta do miasta z Michałem Strzałkowskim

Między światem a zaświatem w Zielonej - koncert Katarzyny Jackowskiej-Enemuo i warsztaty plastyczne z Niką Jaworowską-Duchlińską

Świąteczne warsztaty dla dzieci

Spotkanie z przedstawicielkami Fundacji Tymmmczasy, zajmującej się bezdomnymi zwierzętami 



MAKIETA




Książki, do których sięgałyśmy w czasie zajęć:



  • Cześć!, Marianna Oklejak, wyd. Chmurrraburrra, 2021,
  • Zakątki, Michalina Rolnik, wyd. Dwie Siostry, 2014,
  • Mój dom, Astrid Desbordes, Pauline Martin, wyd. Entliczek, 2021
  • Ostatnie drzewo w mieście, Peter Carnavas, wyd. Adamada, 2015
  • Nowy w mieście, Marta Altes, wyd. Tako, 2021,
  • Kropka i kreska, Veronique Cauchy, Laurent Simon, wyd. Kropka, 2020
  • Wszyscy się liczą, Kristin Roskifte, wyd. Dwie Siostry, 2020
  • My ludzie, Eliza Piotrowska, wyd. Czarna Owieczka, 2014.


Komentarze