O niepodległości (książki dla dzieci i biało-czerwone prace plastyczne)


Święto Niepodległości to doskonały czas na lekturę książek nawiązujących do naszej historii i zabawy z dzieckiem. Po które książki warto sięgnąć i dlaczego? Jak opowiedzieć dziecku o tym, czym jest patriotyzm i kim jest patriota? Polecamy kilka dobrych książek i kilka prac plastycznych, których tworzenie będzie zabawą, radością i ... nauką o Polsce!


Książki o Polsce i patriotyzmie

Alfabet Niepodległości, Anna Skowrońska, il. Joanna Gębal, wyd. Muchomor.

Książka została wydana na stulecie odzyskania niepodległości. To zbiór haseł dotyczących historii Polski, postaci i wydarzeń z czasów II Rzeczypospolitej z krótkim, prostym i ciekawym wyjaśnieniem. Hasła   krótkie i zabawne  poukładane są alfabetycznie. Czytając książkę, dowiemy się m.in. kogo nazywano Dziadkiem, czym był Cud nad Wisłą, jakie znaczenie miała jedna pięciogodzinna mowa i co łączyło wojnę polsko-bolszewicką z King Kongiem. Na uwagę zasługują też ilustracje doskonałe ilustracje. Polecamy!

Alfabet Polski, Anna Skowrońska, oprac. graf. Agata Dudek i Małgorzata Nowak, wyd. Muchomor.

Pięćdziesiąt cztery hasła opowiadające o Polsce dawnej i współczesnej, przedstawiające zwyczaje, postacie, wydarzenia i miejsca. Historia i kultura Polski w pigułce plus wiele ciekawostek.  

Mazurek Dąbrowskiego. Nasz hymn narodowy, Małgorzata Strzałkowska, il. Adam Pękalski, wyd. Bajka.

Hymn znamy wszyscy, od małego. Ale czy znamy historię jego powstania? Czy śpiewamy go poprawnie (okazuje się, że popełniamy kilka błędów)? Małgorzata Strzałkowska stworzyła kompendium wiedzy  ta książka powinna stać się lekturą obowiązkową Polaków! Opowiada o narodzinach Mazurka Dąbrowskiego, o drodze, jaką przeszła ta pieśń, przemieniając się z żołnierskiej Pieśni Legionów Polskich we Włoszech w pieśń narodową i hymn państwowy, a także o ludziach w sposób szczególny z nią związanych. Dla czytelników w każdym wieku.

Kto Ty jesteś?, Joanna Olech, il. Edgar Bąk, wyd. Wytwórnia.

O tej książce mówi się, że opowiada o patriotyzmie codzienności. Nie ma tu wzniosłych haseł, tylko codzienne zachowania, które sprawiają, że świat wokół nas i Polska staną się przyjaźniejsze, bezpieczniejsze i nasze wspólne Nie biję. Jestem patriotą! Dużo czytam. Jestem patriotkąGdy będę duży, będę głosował. Jestem patriotąNie dokuczam zwierzętom. Jestem patriotąSprzątam po moim psie. Jestem patriotą... Proste i zaskakujące   tak, tak wygląda patriotyzm na co dzień. 

O patriotyzmie inaczej. Lekko, nowatorsko i na dziecięcą miarę. Jeśli patriotyzm ma stać się wewnętrznym imperatywem, a nie tylko ozdobnym kotylionem rocznicowym, to poprzez małe odruchy społecznej solidarności. Tekst Joanny Olech odwołuje się do idei społeczeństwa obywatelskiego, wzajemnego zaufania, szacunku, ekologii, tolerancji i zaangażowania na rzecz kraju. Ilustracje Edgara Bąka skłaniają młodych i dorosłych czytelników do głębokiej refleksji" (opis. wyd.)

Plastyczne zabawy z dziećmi

Możemy dzisiaj wspólnie upiec rogale świętomarcińskie i robić z papieru kotyliony. Kilka pomysłów na biało-czerwone prace z dzieckiem podsunęła nam nasza Czytelniczka  zachęcamy Was do zaglądania na jej konto na Instagramie, to kopalnia pomysłów na aktywne działanie i zajęcia twórcze z maluchami. Polecamy konto @inzynier_mama i dziękujemy za zgodę na opublikowanie zdjęć. 

Przy okazji zachęcamy też naszych Czytelników do dzielenia się własnymi pomysłami i pracami stworzonymi rodzinnie przy okazji dzisiejszego święta. Wszystkie z przyjemnością opublikujemy na blogu.




Fot. prac plastycznych @inzynier_mama

Komentarze