10 listopada: Dzień Jeża [książki, zabawy plastyczne, filmy)

 Fot. Silvo Bilinski z Pixabay


Te małe i kolczaste zwierzaki doczekały się swojego święta i dnia w kalendarzu - obchodzimy je 10 listopada! To dobrze - o tych małych zwierzakach trzeba mówić, bo są pod ochroną i wymagają naszej pomocy. Ich byt jest zagrożony, jeże giną na drogach i ulicach, bo rozwijająca się infrastruktura i wycinka miejskich drzew sprawiają, że nie mają się gdzie podziać i próbują funkcjonować nie tylko w przydomowych ogródkach, ale i w miastach między blokami. 

Pamiętajmy, aby nie niszczyć ich siedlisk, nie przenosić w inne miejsca (chyba, że widzimy że jest chory, albo zraniony), nie płoszyć. Powstaje coraz więcej fundacji, które za cel biorą sobie pomoc tym kolczastym drapieżnikom, przywracając im naturalne siedliska, lecząc i rehabilitując, żeby mogły wrócić bezpiecznie na wolność.
Co możemy sami zrobić, aby im pomóc? Jesienią zostawić w ogrodzie stertę liści, aby miały miejsce na zimowy sen. Jeśli jakiś jeż upatrzył sobie nasz ogródek - dokarmiajmy go, ale nie przez cały rok. Późną jesienią, kiedy kończy się pokarm,  jeże w naturalny sposób zapadają w zimowy sen. A czym można je podkarmiać? Karmą dla kota, gotowanym mięsem drobiowym lub ... jajecznica, ale bez przypraw i oleju.

Jak zrobić domek dla jeża?


Obejrzyjcie filmik, w którym znajdziecie podpowiedź, jak z prostych materiałów zrobić domki dla jeży: z liści, z liści i gałązek, z doniczki, z desek i cegieł. Wspólne robienie domku może być atrakcyjną formą zabawy z dzieckiem, które przy okazji dowie się, że możemy pomagać na różne sposoby, także zwierzętom.


Jeż w książkach dla dzieci

Te sympatyczne zwierzątka stały się bohaterami wielu książek dla dzieci.  Poniżej krótki przegląd tych najpopularniejszych (opisy pochodzą od wydawców).




Przygody jeża spod miasta Zgierza, Wanda Chotomska, wyd. Nisza.

Klasyka zawsze żywa, bo kto nie zna tego wiersza:

Był sobie jeż kolczasty,
co czesał się na jeża
i mieszkał pod jeżyną
w pobliżu miasta Zgierza.
Ponieważ w okolicy
nie było żadnych jeży,
jeż nie miał się z kim bawić
i nie miał komu zwierzyć...


30 lutego, Wanda Chotomska, il. Mirosław Pokora, seria Mistrzowie Ilustracji, wyd. Dwie Siostry.
"Trzydziestego lutego jeż wraz z dwiema ciotkami otworzyli do spółki sklep z różnymi szczotkami". Jeż sprzedawcą w sklepie ze szczotkami? To może się zdarzyć tylko trzydziestego lutego - i tylko w przezabawnym wierszu Wandy Chotomskiej. Jej ciepłe, nieco absurdalne poczucie humoru, niezwykła lekkość rymowania i talent do budowania dowcipnej anegdoty złożyły się tu na prawdziwą literacką perełkę.

To ja, Jeżyk, Maja Kuczerska, wyd. Grupa Cogito.
Jeże pojawiły się na Ziemi 15 milionów lat temu. Chociaż są małe, to niczego się nie boją – ani węży, ani trucizn, ani ciemności! Już w 11. dniu życia jeżyki potrafią zwijać się w kłębek. Pewne gatunki jeży nie mają igiełek, a bronią się przed wrogami, wydzielając zapach czosnku. Poznajcie sympatyczne jeże!


Wielka przygoda jeżyka, Jennie Poh, Wydawnictwo Amber.
Nadszedł wielki dzień! Czas, żeby Jeżyk wyruszył na swoją pierwszą wielką przygodę. Ale czy jest na nią gotowy? Jeżyk pokonuje wiele przeciwności i przekonuje się, że wystarczy odrobina wyobraźni i że już ma tyle odwagi, ile trzeba, by odkrywać cały wielki, szeroki świat.


O Jeżu, który znalazł przyjaciela, Anna Onichimowska, il. Joanna Sedlaczek, wyd. Arkady.
Marcin i jego młodsza siostra Natalka rysują własny fantastyczny świat, w którym leśne zwierzęta rozmawiają z nimi, zwierzają się ze swoich kłopotów, mówią o skrywanych pragnieniach.
Jeż i dzięcioł, mimo że mają zupełnie odmienne obyczaje i prowadzą różny tryb życia, potrafią się porozumieć i zaprzyjaźnić.

Czy mogę się przytulić?, Eoin McLaughlin, wyd. Mamania
Jak czuje się jeż, którego nikt nie chce przytulić, bo za bardzo kłuje? A jak czuje się żółw, którego nikt nie chce przytulić, bo ma zbyt twardą skorupę? A co się dzieje, kiedy się spotkają…?

Wieżę w jeże, Dorota Sumińska, Wydawnictwo Literackie.
Mistrzyni opowieści o zwierzętach uwierzyła w jeże, kiedy pojawiały się w jej życiu, jako pacjenci, domownicy i rezydenci ogrodu. Stąd jeżowe obyczaje, charakterek i urok tych zwierzątek, zainspirowały autorkę literacko.
Urocza historyjka, której bohaterem został mały Jeż o imieniu Jerzy. Uratowany przez ludzi jeżyk, znajduje dom, w którym szanuje się wszystkie stworzenia. Również te, wzbudzające lęk, a nawet obrzydzenie. 

„Jeżyk we mgle”, Siergiej Kozłow, Jurij Norsztejn, wyd. Sic!, Warszawa.
Jeżyk we mgle to międzynarodowy bestseller oparty na rysunkach Franczeski Jarbusowej do kultowego rosyjskiego filmu animowanego Jurija Norsztejna z 1975 roku. Tematem zarówno filmu, jak i książki są bowiem przygody Jeżyka, który wyrusza na spotkanie ze swym przyjacielem Niedźwiadkiem, aby razem z nim - jak co wieczór - liczyć gwiazdy. Po drodze niespodziewanie spowija go tajemnicza mgła, w której spotyka Konia, Psa, Puchacza oraz zagadkowego Kogoś...



Jak zrobić jeża? Pomysły na prace plastyczne

Fot. Oldiefan z Pixabay


Na koniec propozycje zabaw plastycznych. Polecamy stronę  pomyslowesmyki.blogspot.com, na której autorka zgromadziła ponad 20 pomysłów na różnego rodzaju jeżowe prace twórcze. 

Możecie zrobić jeża z kasztana, plasteliny i wykałaczek. Nosek o oczy z ziarnka pieprzu, mogą być też goździki, czy plastelina.

fot. _Alicja_ z Pixabay 

A może macie pod ręką karton? Jeśli tak tak to wybierzcie się na spacer i nazbierajcie trochę liści.
Jak zrobić jeża z liści i kartonu przeczytacie tu https://mojedziecikreatywnie.pl/2019/09/jez-z-lisci/

Zapraszamy do przesyłania nam zdjęć prac dzieci, jesteśmy bardzo ciekawi, jakie jeże powstaną :)


Komentarze