9 punkt na mapie OdkrywaMY Białołękę



Punkt dziewiąty na naszej mapie i powrót do najbliższej okolicy. Tym razem zachęcamy uczestników zabawy i naszych Czytelników do wybrania się na spacer lub przejażdżkę na nieformalne lotnisko modelarskie przy ul. Chudoby. W weekend przyjeżdża tu wielu pasjonatów modelarstwa i na niebie dużo się dzieje — jest na co popatrzeć!

My od siebie dodamy, że pasjonaci modelarstwa to ludzie serdeczni i chętni do dzielenia się opowieściami o swojej pasji. Dziękujemy panu Pawłowi i panu Wojtkowi za spotkanie — jutro na blogu nagranie z rozmowy z jednym z nich.









Miejsce to wybrała jedna z naszych wolontariuszek, która ciekawie nam o nim opowiedziała.

WERONIKA O LOTNISKU przy ul. Chudoby:


Lotnisko  na Zielonej Białołęce? Oczywiście! Przy ulicy Chudoby 25. Przejeżdżając tamtędy wiele razy miałam okazję zobaczyć startujące i lądujące modele samolotów, helikopterów i dronów. Parę razy widziałam też startujące modele rakiet oraz rakietoplan.

Zaczęłam szukać informacji o tym miejscu. Dowiedziałam się ze stron poświęconych modelarstwu oraz forów internetowych, że jest to jedno z kilku lotnisk modelarskich znajdujących się w bezpośredniej okolicy Warszawy. Lotniska te mają różny charakter. Niektóre z nich są nieformalnymi miejscami spotykania się modelarzy i odbywania wspólnych lotów. Niektóre zaś zorganizowane są w sposób bardziej formalny i mają regulamin oraz infrastrukturę, prowadzone są  przez stowarzyszenia. Są też takie, które należą do osób lub firm prywatnych.

Lotnisko modelarskie przy ulicy Chudoby 25 jest lotniskiem nieformalnym, nie ma regulaminu i nie opiekuje się nim żadne stowarzyszenie. Zwyczajowo za cichym przyzwoleniem właściciela łąki spotykają się tam modelarze z Warszawy i okolic. 

Ponoć jest to dość znane lotnisko w środowisku warszawskich modelarzy. Rzeczywiście, ilekroć tamtędy przejeżdżam, jeśli jest dobra pogoda - nie ma zbyt silnego wiatru i deszczu - mam okazję zobaczyć grupy modelarzy startujących i lądujących różnego rodzaju modelami samolotów. Na infrastrukturę lotniska składają się tabliczki z napisem lotnisko modelarskie, paliki i taśmy wydzielające pas startowy, skromy drewniany stół modelarski, dziki parking samochodowy i trawiasty pas startowy.

Mogę pochwalić się też tym, że wiosną mój brat z tatą wystrzelili na tym lotnisku model rakiety ART-MODEL MARS z rakietowym silnikiem o mocy 1,2 Nas i spadochronem zabezpieczającym lądowanie modułu.







Komentarze

Prześlij komentarz