11 punkt na mapie OdkrywaMY Białołękę





Mamy dwa kanały. Jeden duży, drugi mały! Jeden Żerański, drugi Markowski, jeszcze jest Bródnowski, melioracyjny, ale też Królewski!? Sieć hydrologiczna w naszej okolicy jest bardzo bogata. Kanały, kanałki, rowy, przeplatają nasz rejon niczym żyły w ludzkim organizmie. Rzadko zwracamy na nie uwagę, niektóre są pełne wody, inne ścieków, czy już wysuszone. 

Skupmy się dzisiaj na największym z nich: majestatycznym trakcie żeglugi śródlądowej KANALE ŻERAŃSKIM. Sprawa bardzo się komplikuje, kiedy chcielibyśmy rozstrzygnąć, czy to właśnie ten kanał powstał z inicjacji Zygmunta III Wazy, czy może powstał na początku, czy w połowie XX wieku.

Przygodę wzdłuż Kanału Żerańskiego rozpoczynamy od elektrociepłowni i portu oraz Kładki Żerańskiej. Następnie przez około 20 kilometrów podróżujemy do Jeziora Zegrzyńskiego. Rowerowy szlak biegnący wzdłuż kanału biegnie po nasze stronie dzielnicy. Jest popularną trasą kajakarską i wioślarską. Kanał jest bardzo mocno zarybiony z powodu ciepłej wody wypływającej z elektrociepłowni. Trasa do samego Zegrza jest bajeczna, prowadzi między wodami kanałku a urokliwymi terenami zielonymi (które skrywają mroczne, tajemnicze, wręcz mordercze historie). W słoneczny czerwcowy dzień nie trzeba się niczego obawiać, ponieważ jest to swoista autostrada rowerowa. Was zapraszamy w dwa ciekawe miejsca…

Nieczynny most kolejowy, który swoją romantycznością hipnotyzuje każdego cyklistę. Przeprawa nie jest jeszcze zdewastowana, ale nie zachęcamy do wchodzenia na jej konstrukcję. Obiekt znajduje się w okolicy ulicy Szlacheckiej. Most konstrukcji kratownicowej był częścią kolejowej infrastruktury przemysłowej, która łączyła magistralę kolejową m.in. z Fabryką Elementów Betoniarskich czy Zakłady Zbożowe. Obecnie nikt nie przyznaje się do tego obiektu.

Noc Świętojańska przed nami, można już zacząć pleść wianki i rzucać je w miejscu piknikowym niedaleko wspomnianego mostu. Kierując się w stronę Jeziora Zegrzyńskiego, mijamy miejsce odpoczynku skierowane dla dorosłych i dla dzieci. Dorośli mogą usiąść przy stoliku, na kocu i zrelaksować się przy letniej lekturze. Dzieci natomiast mogą skorzystać z tablic edukacyjnych i poznać wiele ciekawostek  ciekawostek ze świata ekosystemu wodnego, ale nie tylko. Można dowiedzieć się co nieco o przysmakach zwierząt o ich miejscach lęgu.  W sąsiadującym lasku można poszukać kwiatu paproci. Może komuś uśmiechnie się szczęście właśnie nad Kanałem Żerańskim.

Zadanie znajdziecie na MAPIE przy punkcie KANAŁ ŻERAŃSKI.
Czekamy na zdjęcia!











Komentarze