Bo do tanga trzeba dwojga...


Grudzień kojarzy nam się z pogonią za świątecznymi prezentami i przygotowywaniem wigilijnego menu. A może czytają ten tekst osoby, którym na myśl przychodzi  …. taniec?


11 grudnia  obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tanga. Jest to niesamowity taniec towarzyski, pełen pasji i emocji. Wywodzi się z Buenos Aires w Argentynie i Montevideo w Urugwaju, istnieje wiele jego form i odmian. „Klasyczne tango argentyńskie jest tańcem charakteryzującym się improwizacją i bliskością partnerów. Liryka tang, pisana często w lunfardo, wyraża zazwyczaj smutek lub zawód miłosny” (źródło: Wikipedia). Z ciekawostek: tango jest wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Zacznijmy od utworu „La cumparsita” prawdopodobnie najsłynniejszego i najbardziej znanego tanga skomponowanego przez Gerarda Matosa Rodrígueza. Posłuchajmy koniecznie:


Każdy utwór zagrany do tańczenia tanga nie może obyć się bez instrumentu, jakim jest bandoneon. Jego wirtuozem był Astor Piazzolla. Był również wybitnym kompozytorem, a „oryginalny styl stworzony przez Piazzollę znany jest pod nazwą »nuevo tango«. Nie jest to tango przeznaczone do tańczenia, lecz kunsztownie stylizowana muzyka do słuchania” (za Wikipedią). Posłuchajmy zatem koniecznie dwóch jego słynnych utworów:

„Libertango” 




  „Oblivion” 




Aby zacząć tańczyć warto zapisać się na kurs, można też próbować samodzielnie np, wyszukując poradników w internecie (pomocna może okazać się tu Wikipedia i hasło: figury tańca argentyńskiego).
Czym byłby wpis o tangu bez zaprezentowania tańca? Zapraszamy do obejrzenia kilku najbardziej znanych tang z filmów fabularnych.  Może coś Państwa zainspiruje?

Zapach kobiety



 Wytańczyć marzenia




Zatańcz ze mną



Miłość i inne nieszczęścia




Książki do wypożyczenia w Zielonej


„Mężczyzna, który tańczył tango” Arturo Pérez-Reverte




„Pasja budzi się nocą” Anna Kossak

Na koniec załączamy filmik, który na pewno zachęci Was do tańca.



Czy nasi czytelnicy tańczą tango? Może są wśród nas instruktorzy lub pasjonaci? Może podzielicie się z nami Waszymi wspomnieniami, spostrzeżeniami? Czekamy na Was i zachęcamy do pisania na zielona124@gmail.com


Fot. 1: kolaż z Pixabay.

Komentarze