Marcin Szczygielski i Daniel de Latour, czyli o "Arce czasu" w szerokim kontekście (w ramach wystawy "Poznaj autora"


"Przyszłość wynika z przeszłości. Jeśli pamięta się o tym, co było - zarówno o dobrych, jak i o złych rzeczach, które się wydarzyły - można kształtować przyszłość tak, aby była lepsza od przeszłości", Marcin Szczygielski (Arka czasu)

Muzyka klezmerska i losowanie żydowskich imion, warszawskie getto i "Arka czasu" Marcina Szczygielskiego w szerokim kontekście literackim i kulturowym. Nawiązywaliśmy do Arki Noego, książek: "Wehikuł czasu" H.G. Wellsa, "Księgi Jakubowe" Olgi Tokarczuk, filmu "Azyl", mowa była też o "Panu Przedpotopowiczu", książkach Verne'a i innych, które Rafał - bohater "Arki" - pożyczał w bibliotece. Mówiliśmy o tym, co było i odeszło, i o tym, co nadal trwa. O czasie i podróży.

Siódmoklasiści, którzy odwiedzili nas w tym tygodniu, nie tylko dzielili się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi fabuły książki i historii warszawskiego getta, ale też musieli wykazać się różnymi umiejętnościami.

Gra biblioteczna, w którą ich wciągnęliśmy, nawiązywała do książki i jej autora (bohatera wystawy "Poznaj autora") - uczniowie musieli odgadnąć hasło, a żeby to zrobić musieli m.in. wyszukiwać informacje w tekście, na mapie i w internecie. Bawiliśmy się skojarzeniami - młodzi przypomnieli sobie lekturę "Ten obcy" i  film "300 mil do nieba" z motywem ucieczki.


Część spotkania poświęciliśmy osobie ilustratora, Daniela de Latoura, który nie tylko ilustruje książki, ale i jest autorem cyklu satyrycznych ilustracji pt. „Niepospolici ludzie w dniu swoim powszednim".

cykl pt. „Niepospolici ludzie w dniu swoim powszednim”. Wcykl pt. „Niepospolici ludzie w dniu swoim powszednim”. W











Komentarze