Spotkanie z autorką: Renata Piątkowska w Zielonej!


Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 31 w Kobiałce spotkali się z Renatą Piątkowską, autorką lubianych i chętnie czytanych przez dzieci książek. Spotkanie było niezwykle udane, uczestnicy dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy dotyczących zwyczajów wielkanocnych (ale i innych obchodzonych przez nas świąt).

Nie ma nic piękniejszego niż wiedzieć więcej, a wiedzą więcej ci, którzy czytają — Renata Piątkowska tymi słowami zachęcała dzieci do sięgania po książki i pogłębiania wiedzy o tym, co nas otacza. — Zwyczaje ubarwiają życie, które często toczy się w sposób rutynowy, a święta i ważne dla nas dni sprawiają, że jest wyjątkowo!

Dzieci słuchały niezwykłych opowieści o ... jajku i jego bogatej symbolice, śmigusie i dyngusie, topieniu marzanny, pisankach. — Dawniej wierzono, że wmurowanie jajka w ściany budowli oszczędzi dom od pożaru, wichury czy kradzieży. Z tego powodu budowniczy umieścili je nawet w fundamentach Kościoła Mariackiego — mówiła Renata Piątkowska.

Jajko ma bardzo bogatą symbolikę. Jak się dowiedzieliśmy, kiedyś wierzono, że jest w stanie „wyciągnąć” chorobę z organizmu. W tym celu toczono je po obolałym miejscu, a później wyrzucano gdzieś daleko w polu. Skorupki po jajkach rozrzucane wokół uli miały zapewnić dużo miodu, a wokół roślin i drzew owocowych sprawić, że te będą pięknie i bujnie rosnąć i owocować (ma to sens — łupinki bogate są w wapń).

Ciekawostki o tradycjach kultywowanych przez wieki sprawiły, że nieco inaczej spojrzeliśmy na staropolskie zwyczaje. Zachęcamy do sięgnięcia po książkę pani Piątkowskiej „Gdyby jajko mogło mówić i inne opowieści” (z ilustracjami Artura Nowickiego, wyd. BIS): znajdziemy w niej opisy i wyjaśnienia zwyczajów nie tylko wielkanocnych, ale i andrzejkowych, walentynkowych, bożonarodzeniowych i wielu innych.

O książkach o Wielkanocy pisaliśmy też TU: http://zielona124.blogspot.com/2019/03/o-wielkanocy-w-ksiazkach-dla-dzieci.html










Komentarze