O Wielkanocy w książkach dla dzieci (przegląd)


Przed nami święta, które nie będą takie, do jakich jesteśmy przyzwyczajeni, jakie znamy. Pozamykani we własnych domach, spędzimy je bez dalszej i bliższej rodziny, z którą zazwyczaj w Wielkanoc się spotykamy. Czytajmy książki —  niech czytanie będzie tą stałą niezmienną! 



Gdyby jajko mogło mówić i inne opowieści, Renata Piątkowska, il. Artur Nowicki, wyd. BIS.

Dlaczego malujemy pisanki i wędrujemy ze święconką do kościoła? Renata Piątkowska napisała książkę — przewodnik po zwyczajach towarzyszącym różnym świętom. Nie tylko mowa tu o Wielkanocy, ale i innych ważnych zwyczajach. Skąd wzięło się prima-aprilis czy lanie wosku w andrzejki? Dlaczego topimy w rzece Marzannę i co to śmigus-dyngus? Zachęcamy do czytania, tym bardziej że informacje wplecione są w ciekawą fabułę — czyta się jednym tchem!
Dla dzieci.
O zwyczajach wielkanocnych pięknie opowiadała naszym czytelnikom w Zielonej autorka tej książki, zachęcamy do przeczytania relacji TU [klik]


Emilka i Maks na tropie Wielkanocy, Ireneusz Korpyś, Wydawnictwo Świętego Filipa Apostoła.
Jak, w przystępny sposób, wyjaśnić dzieciom sens Wielkanocy i przybliżyć wielkanocne tradycje? Z pomocą przychodzą bajkowi bohaterowie, Emilka i Maks. Dwie małe, rezolutne, ciekawe świata myszki są przewodnikiem w poznawaniu tradycji Wielkiej Nocy. Opowieść pełna przygód i zaskakujących zwrotów akcji. Dzieci wraz z Emilką i Maksem dowiedzą się czym jest Wielki Post, Niedziela Palmowa i Lany Poniedziałek, poznają potrawy wkładane do wielkanocnego koszyczka, dowiedzą się także, jaki jest sens świąt wielkanocnych. Dzięki temu książka jest nie tylko wciągającą opowieścią o przygodach Emilki i Maksa, jest także pomocą w przybliżeniu dzieciom tajemnicy Wielkanocy (opis wyd.)




Opowieści z dziupli. Polskie tradycje, Ewa Maria Ogińska, il. Izabela Madeja, wyd. Dygresje

Osiem rozdziałów, każdy poświęcony jednemu wydarzeniu, tradycji. Dwie ciekawskie wiewiórki, mieszkające w pobliżu ludzi, obserwują ich zachowania — dla zwierząt często niezrozumiałe i zagadkowe. Dziwią się, zastanawiają, komentują i podpytują sowę Mądralę, która zna odpowiedzi na wszystkie pytania! Sowa wyjaśnia, tłumaczy, objaśnia — zarówno wiewiórkom, jak i czytelnikom :)
Dla dzieci.


Poradniczek Gabrysi i Kostka. Jedzenie i świętowanie, Joanna Krzyżanek, il. Zenon Wiewiurka, wyd. święty Wojciech

Książka ta może sprawić, że dzieci z ochotą włączą się w przedświąteczne przygotowania. Razem z Kajtkiem i Gabrysią zdobędą wiele cennych informacji na temat świąt, a także mnóstwo pomysłów na przygotowywanie okazjonalnych potraw.  "Gałgankowe jajko, czyli wiosenne świętowanie" to jeden z rozdziałów "Poradniczka", który opowiada wyłącznie o Wielkanocy: tradycjach z nią związanych, przygotowaniach i potrawach. Autorka przy okazji pisania o jajkach, które królują pod różnymi postaciami na świątecznym stole, przygotowała zbiór informacjo o jajkach, które kupujemy w sklepie. Dzieci dowiedzą się, co oznaczają symbole i cyfry umieszczone na pojemnikach i samych jajkach. Dlaczego lepiej jest wybierać jaja z cyfrą O i 1 zamiast 2 czy 3.
Dla dzieci.


Wszystko o  Wielkanocy. Znaczenie religijne, tradycje, zwyczaje, ciekawostki. Quiz wiedzy o Wielkanocy, wyd. Sfinks

Niby cienka książka, a tyle w niej informacji i zdjęć! Poznamy genezę i znaczenie Wielkanocy, tradycje i obrzędy religijne, a także polskie zwyczaje ludowe. Z tej książki dowiemy się, jak świętują Wielkanoc w innych krajach. Czytelnik otrzyma też mnóstwo praktycznych informacji do wykorzystania w okresie przedświątecznym m.in. jak zdobić jajka, co włożyć do święconki itd.
Dla dorosłych.


Dziecięcym piórem, ks. Jan Twardowski, M wydawnictwo, 2008, tom 1-3.

Zachęcamy do czytania wierszy ks. Jana Twardowskiego. W proponowanym przez nas tomie znajdziecie Państwo cały dział poezji poświęconej Wielkanocy. Ks. Twardowski pięknie  pisał i dla dzieci i dla dorosłych, robił to z ogromną lekkością - prostym językiem opisywał codzienne sprawy, czyniąc je niezwykłymi. Dla dzieci i dorosłych.

Zachęcamy do czytania na Legimi.pl:



Komentarze