O wiośnie w książkach dla dzieci [PRZEGLĄD]


Wiosna już tuż-tuż, dlatego coraz częściej słyszymy pytania rodziców, odwiedzających naszą bibliotekę, o książki o takiej tematyce. Zapraszamy do obejrzenia naszego zestawu książek dla dzieci — z nimi poczujemy wiosnę!

  • Przewodnik prawdziwych tropicieli. Wiosna, Adam Wajrak, wyd. Agora S.A, 2012. Adama Wajraka nikomu przedstawiać nie trzeba. Miłośnik przyrody, ekolog, dziennikarz, pisarz i mieszkaniec Teremisek w Puszczy Białowieskiej pisze tak o zwierzętach, że po przeczytaniu kilku stron człowiek ma ochotę złapać lornetkę, aparat fotograficzny i wyemigrować do lasu. W wiosennym przewodniku zabiera czytelników na wędrówkę nad rzekę i staw, do lasu i łąkę. Obserwujemy z nim budzącą się przyrodę.
  • Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham, kiedy jest WIOSNA, Sam McBratney, il. Anita Jeram, przekład Jarosław Mikołajewski, wyd. Egmont, 2007. Historie o zającach Sama McBratneya cieszą się ogromną popularnością wśród rodziców, którzy chętnie wypożyczają je, by czytać dzieciom. Nie ma się co dziwić — przepełnione są troską i czułością. Mały Brązowy Zajączek dziwi się światu i zmianom, jakie nadejdą — temu, że z kijanki wyrośnie duża żabka, że gąsienica przeistoczy się w pięknego motyla, z jajek wyklują się ptaki, a on sami zamieni się w ... no w kogo?
  • Wiosna na ulicy Czereśniowej, Ratraut Susanne Berner, wyd. Dwie Siostry, 2012. Duża kartonowa książka, do oglądania i śledzenia. Co dzieje się w miasteczku wraz z budzącą się przyrodą, jak wygląda życie mieszkańców i zwierząt? Nie brakuje tu psów, kotów, bocianów, ale i całego mnóstwa innych zwierząt — na farmie, w stawie i na drzewach.
  • Dzieci korzeni, Sybille von Olfers, wyd. Przygotowalnia 2016. Klasyka literatury dziecięcej — książka po raz pierwszy została wydana w 1906 roku. To symboliczna opowieść o dzieciach, ukrytych pod ziemią, które budzone przez Matkę Ziemię szykują się do wiosny — szyją stroje, przygotowują do wybudzenia zahibernowane owady. Z nadejściem wiosny wychodzą na powierzchnię jako kwiaty, trawy — kolorowe, radosne, z owadami pod pachą...
  • Żubr Pompik. Zapach wiosny i inne historie, Tomasz Samojlik, wyd. Aksjomat, 2010. Poza ciekawą treścią książki Tomasza Samojlika mają ogromny walor edukacyjny — autor (i ilustrator w jednym) wspaniale opowiada o przyrodzie (jak na doktora biologi przystało).
    Żuberek Pompik z młodszą siostrą Polinką przeżywają wiele przygód w Puszczy Białowieskiej, a w tle wiosna!
  • Spacerkiem przez rok, Małgorzata Strzałkowska, il. Elżbieta Wasiuczyńska, wyd. Media Rodzina, 2016. Przepiękna książka o porach roku, od wiosny do zimy. Ilustracje wzbudzają zachwyt — te kolory, ta faktura pędzla, ta lekkość i wdzięk — tak potrafi ilustrować i kolorować świat jedynie Ela Wasiuczyńska! Książka zachwyca nie tylko wizualnie — również wiersze sprawiają, że czytając uśmiechamy się szeroko.
  • Bullerbyn. Trzy opowiadania, Astrid Lindgren, Ilon Wikland, wyd. Zakamarki, 2014. Trzy opowiadania, w tym jedno bardzo wiosenne „Wiosna w Bullerbyn". Jak wygląda wiosna na wsi w Zagrodzie Północnej, Środkowej i Południowej? Czym zajmują się dzieci, w co się bawią i gdzie? W Bullerbyn życie płynie spokojnie, a jednak codziennie coś się dzieje — dzieci mają mnóstwo pomysłów. Robią przyjęcie na łące, puszczają łódki w strumieniu, bawią się w błocie, albo szaleją przy ognisku... Z radością opiekują się małym jagniątkiem, które trzeba karmić mlekiem z butelki. Czasem mają też pomysły, które nie spodobałyby się dorosłym — jak skakanie z dachu drewutni, czy chodzenie po dachu obory... Są dzikie „[...] Myślę, że takie są chyba wszystkie dzieci, kiedy nastaje wiosna. A przynajmniej my, dzieci z Bullerbyn” - myśli Lisa.



Komentarze