Wystawa Jasnowidze II w marcu w Zielonej! [zapowiedź]


Bardzo nam miło zapowiedzieć niezwykle ciekawą wystawę, którą niebawem będzie można oglądać w naszej bibliotece. To prace wyłonione w drugiej edycji międzynarodowego konkursu na projekt ilustrowanej książki dla dzieci Jasnowidze. Konkurs organizowany jest przez wydawnictwo Dwie Siostry.


Pokażemy Państwu 55 prac różnego formatu — część z nich zawiśnie na ścianach i brzozach w Zielonej, część zostanie wyeksponowana w przestrzeni biblioteki. Już nie możemy się doczekać!

Pierwsza edycja konkursu miała miejsce w 2014 roku, kolejne organizowane są w dwuletnich odstępach czasowych. Dotychczas odbyły się trzy, czwarta jest w toku (wyniki zostaną ogłoszone w kwietniu tego roku).

FIlm towarzyszący wystawie Jasnowidze II





Jaki jest cel konkursu? Jak opowiadają o nim organizatorzy?


„Celem konkursu jest inicjowanie procesu tworzenia nowych wartościowych książek dla dzieci, a także stwarzanie utalentowanym projektantom, ilustratorom i autorom tekstów możliwości zaistnienia na rynku wydawniczym. Chcemy pobudzić wyobraźnię drzemiącą w twórcach i zachęcić ich do stworzenia przemyślanego i dopracowanego projektu książki dla najmłodszych czytelników, który ma realne szanse na wydanie —  czytamy na stronie konkursu Jasnowidze. — Osoby biorące udział w konkursie muszą wykazać się pomysłowością, dobrym warsztatem oraz wrażliwością na dziecięcy świat. Konkurs jest skierowany przede wszystkim do projektantów książek, studentów uczelni artystycznych, ilustratorów i autorów, jednak serdecznie zachęcamy do udziału wszystkich chętnych”.


Wyniki drugiej edycji Jasnowidze


Wyniki drugiej edycji międzynarodowego konkursu na projekt ilustrowanej książki dla dzieci JASNOWIDZE 2016 zostały ogłoszone w 2017 roku. Jury międzynarodowe i wydawnictwa miały trudne zadanie: z 380 projektów nadesłanych z 34 krajów, w tym 280 z Polski, wybrać te najlepsze.

Jury międzynarodowe, w składzie: Monika Hanulak, wykładowca w Pracowni Ilustracji Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Rysuje i projektuje książki, również dla dzieci; Juraj Horváth, czechosłowacki ilustrator i grafik. Współzałożyciel czeskiego wydawnictwa Baobab. Kierownik Pracowni Ilustracji i Grafiki na Akademii Sztuki, Architektury i Designu w Pradze; Åshild Kanstad Johnsen, norweska ilustratorka i autorka książek dla dzieci. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Bergen i Grzegorz Kasdepke, pisarz, przyznało jedną nagrodę główną i trzy wyróżnienia.

Nagroda główna:
„Robook”, Dalia Żmuda-Trzebiatowska, Polska

Wyróżnienia:
„Ciąża”, Małgorzata Wojtkowiak, Polska,
„Pupa and Beetle” („Poczwarka i żuk”), Ayane Mitsuoka, Japonia,
„Signs of Silence” („Znaki ciszy”), Rasa Jančiauskaitė, Litwa.

Jury wydawnictwa (Ewa Stiasny, Jadwiga Jędryas, Joanna Rzeska i Maciej Byliniak) przyznało swoje nagrody.

Nagroda główna: 
„Signs of Silence”, Rasa Jančiauskaitė, Litwa.

Wyróżnienie: 
„Pupa and Beetle”, Ayane Mitsuoka, Japonia,
 „Zwyczajna mowa w regionalnych słowach”, Aleksandra Zaborska, Polska.

Na wystawie zostaną zaprezentowane prace laureatów oraz 40 najciekawszych projektów.

Na zdjęciach jedne z prac, które będzie można oglądać w Zielonej (ze strony wydawnictwa: www.wydawnictwodwiesiostry.pl)









Komentarze