Parlez-vous français? W podróży z Duśką po Francji



Z czym kojarzy ci się Francja? Zróbmy szybką burzę mózgów, co przychodzi ci do głowy? Paryż —  miasto zakochanych i wieża Eiffla, sery, wino, bagietki i makaroniki, piosenka francuska (niezrównana Edith Piaf), na pewno moda i Coco Chanel z jej Chanel no. 5 i torebką na łańcuszku... Komedie z Louisem de Funèsem i francuskie kino z „Leon Zawodowcem”... Montmartre i sztuka, Prowansja pachnąca lawendą... Fani sportu pewnie wymieniliby Zinédina Zidane'a i Kyliana Mbappé. Długo można wymieniać...


W czasie, gdy musimy nasze podróże ograniczyć do tych palcem po mapie, nasza wyobraźnia może popracować na zwiększonych obrotach. Dzisiaj obchodzimy Dzień Języka Francuskiego —  skorzystajmy z tego, że mamy sobotę i zróbmy sobie francuski dzień.

Zacznijmy go od małej czarnej espresso z rogalikiem z ciasta francuskiego – croissant (poczytajcie tu: https://lazurowyprzewodnik.pl/francuskie-sniadanie/). Usiądźmy sobie wygodnie fotelu i włączmy sobie jakąś miłą francuską piosenkę.



Gdy już jesteśmy wystarczająco zrelaksowani, możemy poszukać czegoś do czytania. Niestety, nie uda nam się dziś (i w najbliższym czasie) wypożyczyć nic fizycznie z biblioteki, możemy jednak skorzystać z oferty online, która jest dostępna zarówno w katalogu biblioteki, jak i Legimi.
Chcielibyśmy zaproponować ciekawych autorów francuskich, którzy może przypadną Państwu do gustu:

Guillaume Musso

„Kluczem do sukcesu Musso jest łączenie wątków miłosnych, kryminalnych i – czasami – fantastycznych, w doskonałym i niemożliwym do naśladowania stylu” (źródło: https://lubimyczytac.pl/autor/16418/guillaume-musso). Jeśli ktoś nie lubi fantastyki, nie trzeba się zrażać – w powieściach tego autora wątki fantastyczne są świetnie wyważone i tylko „podkręcają” główną akcję. Na Legimi można znaleźć następujące tytuły:




W katalogu ebooków Biblioteki jest tylko jedna pozycja, w dodatku wypożyczona, ale chętnych zapraszamy do zapisania się do kolejki.


Bernard Minier

Francuski autor powieści kryminalnych. „Jako charakterystyczne cechy twórczości Miniera krytycy wymieniają: ciężką atmosferę, dopracowaną fabułę, uwagę dla szczegółów i wiarygodne psychologicznie charaktery. Sam Minier mówi, że ciekawi go ludzka strona postaci, również tych negatywnych, a tworząc je, próbuje pokazać przekrój francuskiego społeczeństwa” (źródło: https://www.portalkryminalny.pl/encyklopedia/indeks-autorow/minier-bernard)

Portal Legimi (w abonamencie bibliotecznym) oferuje tylko dwie książki tego autora: pierwszy tom cyklu z Martinem Servazem i pojedynczą, niezależną książkę bez serii:


Raphaelle Giordano

„Zawodowo zajmuje się prowadzeniem treningów rozwoju osobistego. W profesji rutynologa, którą sama stworzyła łączy wiedzę z zakresu coachingu oraz psychologii” (źródło: https://www.taniaksiazka.pl/twoje-drugie-zycie-zaczyna-sie-kiedy-zrozumiesz-ze-zycie-masz-tylko-jedno-raphaelle-giordano-p-883013.html). Szczególnej uwadze polecamy jej książkę „Twoje drugie życie zaczyna się, kiedy zrozumiesz, że życie masz tylko jedno", która stała się fenomenem we Francji, a w rok sprzedało się pół miliona egzemplarzy (dostępna na Legimi).


Propozycje dla młodzieży:


Clémentine Beauvais


Francuska pisarka, specjalizująca się w literaturze młodzieżowej. „Od wielu lat mieszka w Wielkiej Brytanii, gdzie ukończyła studia i obroniła doktorat poświęcony literaturze dziecięcej.” (źródło: https://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/autorzy/pers-clmentine_beauvais.html) Na Legimi można zapoznać się z jej książką „Pasztety do boju!”, która we Francji stała się bestsellerem i otrzymała m. i. nagrodę Najlepszej Młodzieżowej Książki Roku 2015 oraz prestiżową Prix Sorcières.


Christielle Dabos


Francuska autorka książek fantasy, nagrodzona w konkursie na debiutancką powieść dla młodzieży. Jej seria „Lustrzanna” została entuzjastycznie przyjęta przez wielu czytelników i nagrodzona w wielu konkursach literackich. Jest dostępna na Legimi:




Na Legimi funkcjonuje również zakładka: „Francais mon amour”, gdzie znajdziecie tytuły dzieł autorów francuskich.


Na Legimi można znaleźć również:


W trakcie francuskiego dnia trzeba zjeść jakiś obiad, może zatem zupa cebulowa z grzankami? Składniki na pewno każdy ma w domu (może oprócz sera Gruyer, ale myślę, że można sobie z tym poradzić, zastępując go innym. Przepis możecie przeczytać tu (https://aniastarmach.pl/przepis/zupa-cebulowa/).




Na drugie danie możecie wybrać sobie coś stąd: https://www.tasteaway.pl/12-francuskich-potraw-ktorych-nie-wypada-nie-znac/. A jako większą inspirację polecam film „Julie i Julia” (można obejrzeć choćby na Netflixie)



Zachęcamy do podzielenia się Waszymi ulubionymi autorami/autorkami, muzykami lub może ulubionymi wspomnieniami z podróży do Francji, jeśli takie odbyliście. Czekamy na Wasze odpowiedzi!

Zdjęcie główne: StockSnap z Pixabay.

Komentarze