Przecinek i Kropka: trwa głosowanie internautów




Trwa 12 edycja konkursu Przecinek i Kropka 2020. Laureatów wyłonionych przez Jury oraz Nagrodę Publiczności poznamy 22 maja 2021 r. podczas Wirtualnych Targów Książki.


Od tej edycji nominowane są tylko książki polskich autorów. Jurorzy:  dr Aleksandra Piotrowska (psycholog dziecięca), specjalistki od literatury dziecięcej Ewa Świerżewska i Katarzyna Stoparczyk,  Ewa Solarz (historyczka sztuki) oraz Przemysław Staroń (Nauczyciel Roku i ambasador warsztatów Przecinek i Kropka ) wyłonią laureatów konkursu, a internauci przyznają Nagrodę Publiczności.
Jury wybierając książki spośród zgłaszanych do konkursu kierują się 
  • zgodnością treści książki z wiekiem czytelników (do 5 lat, 6–8 lat oraz 9-12 lat),
  • pozytywnym wpływem książki na kształtowanie osobowości dziecka, jego rozwój poznawczy, emocjonalny i społeczny,
  • interesującym dziecko tematem, rozwijającym jego wyobraźnię i wrażliwość, skłaniającym do myślenia, budującym pozytywny stosunek do świata i ułatwiającym jego zrozumienie
  • unikaniem stereotypów,
  • pozytywnymi wartościami niesionymi przez książkę, promującymi właściwe zachowania, uczącymi szacunku dla innych, kształtującymi kulturę uczuć i obyczaje,
  • wartością literacką książki,
  • opracowaniem redakcyjnym książki,
  • walorami edytorskimi (ilustracje + okładka), kształtującymi wrażliwość estetyczną najmłodszych, wyrabiającymi ich gust estetyczny
  • starannością wydania książki,

Internauci mogą głosować do 14 kwietnia na wybrane przez siebie tytuły. Więcej na stronie przecinekikropka.pl
 

KATEGORIA 0-5 lat

URODZINY MISIA,  DOROTA MIGDA, ILUSTRACJE GABRIELA CICHOWSKA,
WYDAWNICTWO KINDERKULKA


Lekturę tej książki warto rozpocząć od końca, a dokładniej – od tylnej okładki. Bo właśnie tam tytułowy bohater zamieścił zaproszenie na swoje urodziny. A jak urodziny, to goście, zabawa, balony i prezenty.
Prosta, a jednak pomysłowa i ciepła opowiastka obrazkowa, w której nieliczne zdania są zachętą do nieskrępowanej urodzinowej zabawy. Jubilat wraz z gośćmi, małymi czytelnikami/oglądaczami, spędzają miło czas, uczestnicząc w przyjęciu i podejmując kolejne wyzwania, takie jak dmuchanie balonów czy dmuchanie świeczki.
Pięknie wydane, trwałe, kolorowe i bezpieczne dla najmłodszych dzięki zaokrąglonym rogom, „Urodziny misia” to świetny pomysł na prezent, nie tylko urodzinowy!
Ewa Świerżewska

MOJA BABCIA, MÓJ DZIADEK, MAŁGORZATA SWĘDROWSKA, ILUSTRACJE JOANNA BARTOSIK, WYDAWNICTWO WYTWÓRNIA

Jedna moja babcia była duża i wspaniale gotowała, druga malutka i elegancka, nawet kapcie miała na obcasach. Jeden dziadek wciąż żartował i uprawiał pomidory, drugi wspaniale opowiadał i robił najlepszą zupę ogórkową. Bardzo się różnili i to było wspaniałe.
Autorkom książki Małgorzacie Swędrowskiej i Joannie Bartosik doskonale udało się pokazać tę różnorodność. Z czułością, humorem i dystansem opowiadają dzieciom o zróżnicowanych typach ludzkich. Wsród przyjaznych ilustracji i rymowanych tekstów, dzieci odnajdą swoje babcie i dziadków: wysportowanych, a czasami zmęczonych, wesołych, ale też zatroskanych, chudszych i grubszych, zarośniętych i łysych, w okularach i w tenisówkach - zawsze zafascynowanych swoimi wnukami.
Ewa Solarz

CO ROBIĄ UCZUCIA?, TINA OZIEWICZ, ILUSTRACJE ALEKSANDRA ZAJĄC,  WYDAWNICTWO DWIE SIOSTRY

Najpierw skradają się nieśmiało, by wybuchnąć niczym wierzbowe baźki na wiosnę. Niekiedy złością, a bywa że i szaleńczym uśmiechem. Od czasu do czasu potrafią złapać się za głowę i zatrzymać. Wtedy najczęściej martwią się i smucą. Czują beznadzieję i drętwieją z rozpaczy. Choć wystarczy pierwszy promyk słońca, albo błysk w oku kochanego człowieka, by poczuły spokój i spełnienie. Bywają też odważne, a niekiedy zgrzytają zębami ze strachu. Wszystkie zamieszkały w tej uroczej książce i powierzyły jej swoje tajemnice. Czy wiedzieliście, że odwaga odpoczywa w samym środku lasu? Zaufanie buduje mosty, a spokój głaszcze psa? Warto to wiedzieć. Tylko tak można zaprzyjaźnić się z własnymi uczuciami i szczęśliwie żyć.
Katarzyna Stoparczyk

LODY WE WSZYSTKICH SMAKACH, PAWEŁ MILDNER, ILUSTRACJE: PAWEŁ MILDNER
WYDAWNICTWO DWIE SIOSTRY


Autorska książka obrazkowa Pawła Mildnera, w której autor, używając niewielu słów, pokazuje marzenia dwójki dzieci - Oli i Oskara. Dzieci nie znają się, mieszkają daleko od siebie, ale ich marzenia mają wiele wspólnego. Są wśród nich zarówno realne, jak i całkiem fantastyczne, np. sprzedawać w sklepie czy zostać marynarzem, ale i zatrzymać czas, zwiedzić skorupę ślimaka albo być całym w cętki. Tytułowe "lody we wszystkich smakach" to jedno z marzeń Oskara. Finałowym jest marzenie o spotkaniu bliskiego człowieka i dzieleniu z nim doświadczeń i przeżyć.
Ta promieniująca pozytywną energią książeczka jest przepiękna graficznie – oszczędne w formie, mocne w kolorach ilustracje podkreślają odwagę dziecięcych marzeń.
Aleksandra Piotrowska


NIE BÓJ SIĘ, DZIADKU!, PAWEŁ PAWLAK, WYDAWNICTWO WILGA.

Słowa “nie bój się” wywołują często ambiwalentne odczucia. Strach jest wprawdzie nieprzyjemną emocją, ale normalną i odczuwaną przez każdego z nas. Jednak - jak mawia klasyk, "nie oceniaj książki po okładce". Te słowa pasują tu idealnie. Książka Pawła Pawlaka w niezwykły sposób odpowiada na trapiące tak wielu rodziców pytania: co zrobić, aby dziecko nie lękało się lękać? Aby wiedziało, że ma do tego prawo, a jednocześnie rozumiało, jak sobie z tym małym i dużym lękiem poradzić? Ta książeczka niesamowicie pomaga w zdobyciu poczucia, że “każdy może się czasami trochę bać”, ale wspiera także w tym, abyśmy starali się ten lęk pokonać. W końcu: “może to nie strzelby sprawiają, że jesteśmy odważni”.
Przemek Staroń



KATEGORIA 6-8 lat

SMAKOLOGIA, ALEKSANDRA WOLDAŃSKA-PŁOCIŃSKA, WYDAWNICTWO PAPILON

To, co jemy i jak jemy, wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie, ale nie tylko. Produkcja żywności oddziałuje też na środowisko, w którym żyjemy. Nic więc dziwnego, że te kwestie wzięła na warsztat Ola Woldańska-Płocińska, znana z zaangażowanych społecznie książek dla dzieci, takich jak: „Zwierzokracja” i „Śmieciogród”.
W trzydziestu siedmiu rozdziałach autorka zabiera czytelników w niezwykły świat smaków, zapachów i potraw, zaczynając od pradawnego menu, na pięciu zasadach zdrowego i kolorowego odżywiania kończąc.
Ta piękna i mądra książka autorska, w której za warstwę tekstową i graficzną odpowiada ta sama osoba, jest wspaniałą - nomen omen - ucztą dla oka i intelektu.
Ewa Świerżewska


MIASTO POTWÓR, JOANNA GUSZTA, ILUSTRACJE: PRZEMYSŁAW LIPUT, WYDAWNICTWO KROPKA


Czy warto rozmawiać z małymi dziećmi o urbanistyce, estetyce miast? Oczywiście, pod warunkiem, że zrobi się to mądrze. Świetny sposób znaleźli autorzy „Miasta Potwora” Joanna Guszta i Przemek Liput. Ich przewrotna historia eleganckiego potwora gustującego w dobrze zaprojektowanych miastach, który nie może przełknąć paskudnego miasteczka, staje się lekcją dobrego smaku w miejskiej architekturze. Potwór, niestrawne zalepione reklamami miasteczko, pełne psich kup, pozbawione drzew i skwerów, zmienia razem z mieszkańcami w przyjazne i apetyczne. Książka skierowana do dzieci, wiele przyjemności sprawi też dorosłym. Koniecznie prześledźcie przezabawne reklamy i billboardy! Ja się uśmiałam.
Ewa Solarz


STARE RADIO. WSZYSTKO GRA!,  ELIZA PIOTROWSKA, ILUSTRACJE: JOANNA GĘBAL,
WYDAWNICTWO WILGA

Eliza Piotrowska i Joanna Gębal zrobiły fantastyczną robotę. Książki takie jak “Stare radio” nie zdarzają się często, ale gdy już się pojawiają, wiemy, że mamy do czynienia z perełkami. Są to książki, które nie tylko w cudowny sposób łączą wciągającą fabułę z przekazem wartości, ale także przypominają, co jest istotą edukacji: nauka przez zabawę. W “Starym radiu” mamy to wszystko - chcemy rozwikłać zagadkę, chłoniemy niesamowite ciepło bijące z opowieści i jednocześnie uczymy się historii, porozumienia międzypokoleniowego, a nawet alfabetu Morse’a. Uczymy się jak w najlepszej szkole świata, w której wiadomości wchodzą do głowy same dzięki sile fascynującej narracji i dzięki najważniejszemu spoiwu, jakie czuć na każdej stronie tej książki: miłości.
Przemek Staroń

COŚ I NIC, ANNA PASZKIEWICZ, ILUSTRACJE: KASIA WALENTYNOWICZ,
WYDAWNICTWO WIDNOKRĄG


Najpierw stanie się z Wami COŚ. To będzie COŚ wielkiego. COŚ, co wciągnie Was w wir kolorów radośnie strząsanych z szalonego pędzla genialnej ilustratorki. Potem zaczniecie smakować słowa. Szybkie, zgrabne, nieoczywiste. Zawieszone pomiędzy światem realnym a tym z wyobraźni. Należące do mędrców i filozofów, bo tylko oni potrafią uchwycić naturę czegoś, co nazywa się COŚ i NIC. Na dobrą sprawę całe nasze życie odbywa się pomiędzy tymi dwoma. I tylko wprawny obserwator potrafi je rozróżnić. Tym obserwatorem w życiu, ale także w tej fascynującej książce jest ono, dziecko. Warto mu zawierzyć. Warto złapać je za rękę i dać się poprowadzić. By dotrzeć do istoty spawy, którą zwą życiem.
Katarzyna Stoparczyk

DZIKA KSIĄŻKA O DZIKACH I O ICH KUZYNACH, JOLANTA RICHTER-MAGNUSZEWSKA,  WYDAWNICTWO NASZA KSIĘGARNIA

Autorska książka o dzikach zachwyca od pierwszego jej otworzenia – już wyklejka (dzikowe „chrum, chrum”) zapowiada niezwykłą treść. Autorka przekonuje nas, że dziki i ich kuzyni to niezwykle mądre zwierzęta, tworzące swoje społeczności i zwyczaje, a na dodatek w wielu sytuacjach pomocne ludziom! Niektóre fakty są zadziwiające – np. to, że warchlaczki mają dostęp do mleka mamy przez niespełna minutę, potem przestaje ono płynąć. Do naszego języka powinny wejść frazy „odważny jak dzik, czuły jak locha”. Oj, jak mało wiemy na temat tych mieszkających tak blisko nas zwierząt.
Wycinankowe ilustracje są przepiękne! Stanowią wartość same w sobie, ale są też wspaniałym wzbogaceniem i zilustrowaniem opowieści o dzikach.
Aleksandra Piotrowska


 KATEGORIA 9-12 lat

WIELKIE PRZYGODY W ŚWIECIE PRZYRODY, WOJCIECH MIKOŁUSZKO, ILUSTRACJE JOANNA RZEZAK, WYDAWNICTWO AGORA

To, że Wojciech Mikołuszko jest wirtuozem słowa, wiadomo nie od dziś, ale tą książką postawił kropkę nad “i”. Pięknie poprowadził opowieści o bohaterkach i bohaterach na przestrzeni historii, od średniowiecza po współczesność i w niesamowity sposób pokazał nam, jakie przygody może zaserwować nam przyroda. I to niezależnie od czasu i miejsca, w jakich żyjemy! Autor przedstawił nie tylko sylwetki ciekawych ludzi z ich pasjami i miłością do natury, ale, wzorując się na nich, zaproponował także mnóstwo inspirujących aktywności. Przepiękne ilustracje Joanny Rzezak oraz zdjęcia i rysunki czynią całość jeszcze bardziej niezwykłą, powodując, że w przygodę z pochłanianiem tej książki chciałoby się wyruszyć od razu.
Przemek Staroń


XIN CHÀO! WIETNAM DLA DOCIEKLIWYCH, TÔN VÂN ANH, MONIKA UTNIK STRUGAŁA, ILUSTRACJE: ANNA KAŹMIERAK, WYDAWNICTWO DWIE SIOSTRY

Wietnam wyłania się z tej książki niczym z delikatnych mgieł przecudnej urody postać o imieniu Au Co. Kobieta, ptak, a może wróżka? Pramatka wietnamskich dzieci. Tak zaczyna się opowieść o fascynującym kraju smoków, duchów i smażonego tofu. Kraju, w którym jedno słowo „la” ma sześć znaczeń. A maleńkie ziarenko ryżu cieszy się większym szacunkiem, niż suto zastawione stoły na europejskich dworach. Co bezcenne, po meandrach różnorodności egzotycznego kraju przeprowadzi nas rodzima Wietnamka. Jej opowieść nasączą kolorem wyjątkowo piękne ilustracje. Xin chao! Tak, kiedy weźmiesz do ręki tę książkę. Twój dzień z pewnością będzie udany. Tak jak miłość mitycznego smoka i przepięknej dziewczyny o imieniu Au Co.
Katarzyna Stoparczyk


MAREK KAMIŃSKI. JAK ZDOBYĆ BIEGUNY ZIEMI... W ROK, AGATA LOTH-IGNACIUK
ILUSTRACJE: BARTŁOMIEJ IGNACIUK, WYDAWNICTWO DRUGANOGA


Historie znanych osób to potężny dział rynku wydawniczego. Są wśród nich propozycje dla młodych czytelników, które - tak, jak opowieść o zdobywaniu biegunów przez Marka Kamińskiego, opisują tylko fragment życiorysu, szczególne wydarzenia czy osiągnięcia.
Książka wydawnictwa Druganoga to fascynująca opowieść o pokonywaniu trudności, budowaniu motywacji, o wyzwaniach stojących przed śmiałkami wyznaczającymi sobie ponadprzeciętne cele, ale i zbiór praktycznych wskazówek dla tych, którzy w przyszłości chcieliby ruszyć na podbój świata.
Na uwagę zasługują nie tylko wyczyny bohatera, w ciekawy sposób opisane przez autorkę, ale też warstwa graficzna książki. Błękit, granat, biel, czerń i pomarańcz – kilka barw wystarczyło, by opowieść zyskała zupełnie nowy wymiar.
Ewa Świerżewska


NOLENS VOLENS, CZYLI CHCĄC NIE CHCĄC, ZUZANNA KISIELEWSKA, ILUSTRACJE: AGATA DUDEK, MAŁGORZATA NOWAK, WYDAWNICTWO DRUGANOGA

Nie wiem, co bardziej zachwyca: pomysł Zuzanny Kisielewskiej na książkę czy brawurowe ilustracje Agaty Dudek i Małgorzaty Nowak. Ta zaskakująco wciągająca lekcja łaciny, pełna jest anegdot, historycznych faktów, filozoficznych przemyśleń i dobrych (choć często sprzecznych) rad, jak osiągnąć szczęście. To lektura pożyteczna, a wręcz obowiązkowa dla wszystkich, erudytów młodszych i starszych. Nawet, gdy łacina jest dla Was TERRA INCOGNITA, czyli ziemią nieznaną i jesteście w jej temacie TABULA RASA, czyli czystą tablicą. Chociaż DE GUSTIBUS NON EST DISPUTANDUM, czyli o gustach się nie dyskutuje, muszę wyznać, że NOLENS VOLENS jest graficznym mistrzostwem świata. SUMMA SUMMARUM, czyli podsumowując: Gratuluję!
Ewa Solarz


UCZUCIA ALICJI, CZYLI JAK LEPIEJ POZNAĆ SIEBIE, MARIA MAZUREK, MARCIN WIERZCHOWSKI, EWA WOYDYŁŁO, ILUSTRACJE: MARCIN WIERZCHOWSKI,
WYDAWNICTWO MANDO


To kolejna książka, w której Alicja poznaje świat – tym razem tajniki ludzkiej psychiki. Wieczorne rozmowy Alicji z babcią są okazją do wprowadzenia dziecka w świat uczuć, doznań, relacji z innymi. Ewa Woydyłło niezwykle umiejętnie wyjaśnia m.in. związek działania organizmu i psychiki człowieka, pokazuje różnice między ludźmi w zakresie temperamentu, inteligencji i osobowości, tłumaczy pozytywne aspekty naszych przyzwyczajeń, ale i związane z nimi zagrożenia. Czytelnik (jestem przeświadczona, że nie tylko dziecko) może dzięki tej lekturze lepiej zrozumieć nie tylko samego siebie, ale i innych ludzi.
Zwraca uwagę strona graficzna – ilustracje Marcina Wierzchowskiego bardzo czytelnie i dowcipnie uwypuklają najważniejsze treści.
Aleksandra Piotrowska

(na podst. mat. pras. konkursu)

Komentarze