Kaligrafia w Zielonej


(...) Słowo „kaligrafia” pochodzi od słów greckich: kallos - „piękno” i graphe - „pismo. Wiele radości można znaleźć podczas pisania pięknymi literami — dostarcza jej dźwięk stalówki sunącej po papierze, widok zawijasów liter, ozdobników i, oczywiście, użyteczność tej umiejętności w życiu codziennym (...)
- czytamy w książce pt. „Liternictwo. Sztuka pięknego pisania. Inspirujące rady, techniki i idee. Sposoby twórczego wykorzystania kaligrafii” G. J. Kirkendall wyd. Arkady.



W czasie zajęć o modzie na kaligrafię dużo się działo. Sporo czasu poświęciliśmy przygotowaniom rąk do intensywnego pisania — joga dłoni spodobała się uczestnikom warsztatów. Po ćwiczeniach przyszedł czas na pisanie. Dzieciom dużo radości sprawiły próby pisania stalówkami i piórem gęsim — nie było to łatwe, ale się udało. Przeglądaliśmy też różne kroje pisma i czcionki, próbowaliśmy pisać zgodnie z konkretnymi wzorami. Na koniec każdy z uczestników zrobił iluminowany inicjał - (można takie spotkać w dawnych księgach) — powstały piękne i oryginalne prace.











Komentarze