15 września: Międzynarodowy Dzień Kropki



Dzięki kropce pewna dziewczynka uwierzyła w siebie i swoją kreatywność. Co zrobić, by wszystkie dzieci poczuły w sobie sprawczą moc i nabrały odwagi w działaniu? Kropkomania opanowała cały świat — dzieci w szkołach i przedszkolach 15 września ubierają się w stroje w kropki i twórczo spędzają czas. To ich święto! Czy w Waszych placówkach też rządzą w tym tygodniu kropki?





„Postaw tu kropkę i zobaczymy, co się stanie” – usłyszała od swojej nauczycielki mała Vashti. Mała Vashti uważała, że nie umie malować, dlatego szybko na środku kartki postawiła kropkę. Nauczycielka z zachwytem obejrzała pracę i poprosiła dziewczynkę, by się na niej podpisała. Na drugi dzień uczennica przeżyła prawdziwe zaskoczenie  jej praca oprawiona w ramki wisiała w szkole! Dziewczynka pomyślała, że potrafi namalować jeszcze ładniejszą kropkę... Kiedy pewnego dnia mały chłopiec, oglądając jej dzieła (tworzyła je z zapałem!) powiedział, że nie potrafi namalować nawet zwyczajnej kropki, podała mu papier i zachęciła, by spróbował narysować cokolwiek. Chłopiec namalował jakieś kreski, a Vashti zachowała się tak samo, jak kiedyś jej nauczycielka: z zachwytem obejrzała pracę i poprosiła, by chłopiec się na niej podpisał...


(...) Prosta historia o tym, dokąd nas doprowadzi pomysłowość i wyobraźnia. Bo przecież w każdym z nas może drzemać wyjątkowy talent! „Kropka” Petera H. Reynoldsa stała się inspiracją dla wielu nauczycieli, którzy zainaugurowali coroczne obchody Międzynarodowego Dnia Kropki.
To przypadające 15 września święto jest obchodzone już w ponad stu krajach, stając się okazją do twórczych działań w przedszkolach i szkołach. (...) 
www.mamania.pl

Książka Peter H. Reynoldsa została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków oraz wydana alfabetem Braille’a.


KROPKA,
Peter H. Reynolds
tłum. Iwona Mączka,
wyd. Mamania, 2017.

Komentarze