Odkrywamy Białołękę: miejsca z pierwszej edycji



Ruszyła gra terenowa OdkrywaMy Białołękę. Zapraszamy na profil na Facebooku, gdzie znajdziecie wszystkie informacje. Przed wskazaniem nowych miejsc (co czwartek), mała powtórka dla nowych uczestników zabawy. Kto nie brał udziału w pierwszej edycji, może drugą zacząć punktów zaznaczonych już na naszym szlaku i zapoznać się z ich historią. Co prawda kody QR zostały już zdjęte, ale miejsca cały czas są warte odwiedzenia. 

PUNKT I: drewniany kościółek przy ul. Głębockiej


Uczestnicy gry otrzymali zadanie wybrania się do miejsca o współrzędnych: N 52.320822, E 21.066427, przeczytania informacji o obiekcie, zrobienia sobie selfie i wysłania go do nas mailem.

Przy każdym punkcie podkreślaliśmy, że ważne jest uważne czytanie/słuchanie informacji, które dla czytelników przygotowaliśmy - w czasie finału zabawy przeprowadziliśmy quiz, w którym wiedza ta okazała się przydatna. 

Drewniany kościółek przy ul. Głębockiej to jeden z najstarszych zabytków Białołęki. Wybudowany został na życzenie królowej Bony, która po śmierci męża Zygmunta I Starego otrzymała w ramach wdowiej odprawy rozległe tereny na Mazowszu. Legenda głosi, że w czasie gospodarskiej wizyty rozchorowała się, a po powrocie do zdrowia w podzięce za ocalenie wystawiła kościół. Działo się to około 1534 roku, jednak wiarygodne źródła tego nie potwierdzają.
Odwiedzając to miejsce warto zwrócić uwagę na architekturę (kościół przy ul. Głębockiej jest jednym z dwóch warszawskich obiektów na trasie drewnianej architektury sakralnej „Skarbiec Mazowiecki”), dzwonnicę, ale również budynek plebanii, pochodzący z 1918 roku (za Skarbcem Mazowieckim)






Punkt II: kapliczka przy ul. Chudoby





Współrzędne: N 52°19'55.0 E 21°04'26.6

Tu należało znaleźć ukryty za kapliczką kod i wczytać go w aplikację w telefonie, przeczytać informację, również zrobić zdjęcie.
To najstarsza przydrożna kapliczka na Białołęce. Powstała w 1852 roku, a ufundowała ją mieszkanka Paulina Piasecka, wdzięczna za „oddalenie cholery”.
Na ogrodzeniu, otaczającym postument z figurką Matki Boskiej, wiszą zawieszane przez odwiedzających różańce, a na brzozie tuż obok dwie budki dla ptaków. Cicho tu i spokojnie, wokół łąki i las — przyjemne miejsce na spacery.






Punkt III: SKARBEK Z GÓR






Na mapie zaznaczyliśmy dwa punkty, z ukrytymi kodami. Po wczytaniu ich w aplikację uczestnicy zapoznawali się z informacjami o postaci historycznej — patronie ulicy Skarbka z Gór.

Kim był Jakub Skarbek z Gór? To postać historyczna uwieczniona na obrazie Jana Matejki i na stronach „Krzyżaków” Henryka Sienkiewicza. Dyplomata i rycerz, uczestnik bitwy pod Grunwaldem.

Zamieszczone informacje pochodzą z książki „Polscy rycerze”, Krzysztofa Wiśniewskiego, wyd. Bellona (książka jest w naszej bibliotece).







Punkt IV BOCIANIE GNIAZDO




Kod QR ukrywał filmik z Dominiką, czytającą krótkie fragmenty z dwóch książek przyrodniczych. O czym? Oczywiście o bocianach! 
 "Młody ornitolog" Andrzeja G. Kruszewicza, Multico Oficyna Wydawnicza, 2014 i 
"Moi skrzydlaci pacjenci", Andrzeja G. Kruszewicza, Multico Oficyna Wydawnicza, 2012.







Komentarze