OdkrywaMY Białołękę: druga edycja zielonej gry terenowej :)Rowery po przeglądzie? Koszyki i koce piknikowe przygotowane? Jeśli nie, to do dzieła, bo za moment ruszamy! Startujemy z drugą już edycją naszej gry terenowej. Latem ubiegłego roku odbywała się ona pod hasłem „Klimat na zwiedzanie i czytanie”, w tym roku nazwa została zmieniona na „OdkrywaMy Białołękę". Zapraszamy do udziału!
OdkrywaMY Białołękę” to projekt adresowany do mieszkańców Zielonej Białołęki (rodzin, dorosłych i dzieci), którego celem jest odkrywanie najbliższej okolicy i poznawanie jej dziedzictwa kulturowego, historycznego, przyrodniczego. Chcemy wspólnie odkrywać białołęckie „wczoraj” i poznawać „dziś”. 
Chcemy udowodnić, że Zielona Białołęka to nie sypialnia Warszawy, ale miejsce, które da się lubić, że da się tu dobrze mieszkać, a także wypoczywać. Zależy nam, abyśmy krok po kroku poznawali nie tylko atrakcyjne zakątki, ale też i ludzi, którzy tu działają i mają coś do zaoferowania innym mieszkańcom. 

Ubiegłoroczna zabawa była programem pilotażowym, trochę sondowaliśmy Was, nasi Drodzy Czytelnicy :) Chcieliśmy sprawdzić, czy akcja Wam się spodoba, czy będziecie chcieli w niej uczestniczyć. Okazało się, że tak. Jeździliście do wskazywanych przez nas miejsc, robiliście tam zdjęcia albo selfie, odkrywaliście kody i realizowaliście zadania. Dlatego z większą śmiałością przystępujemy do drugiej edycji, która potrwa znacznie dłużej, bo ruszamy od kwietnia i bawimy się do sierpnia!


Cele projektu OdkrywaMY Białołękę


  •  rozwijanie i poszerzanie wiedzy o najbliższej okolicy (idea małych ojczyzn),
  • poszukiwanie miejsc ważnych dla Białołęki ze względów historycznych, przyrodniczych,
  • wyrabianie nawyku aktywnego wypoczynku (zachęcamy do poruszania się na rowerze),
  • integracja społeczności lokalnej,
  • rozbudzanie pasji turystyczno-krajoznawczych - promowanie zdrowego trybu życia.

Liczymy też na Was: zgłaszajcie nam swoje pomysły, dzielcie się miejscami! 

Czekamy też na stare zdjęcia, opisywanych przez nas miejsc - zobaczmy, jak zmieniała się Białołęka i okolice na przestrzeni lat.

OdkrywaMY Białołękę w praktyce


Co tydzień na mapie, do której dostęp dostaniecie w przyszły czwartek, będziemy zaznaczać jedno miejsce. Zadania dla Was to:
- odwiedzanie wskazanych miejsc (w dowolnym czasie),
- robienie tam zdjęć (lud dodatkowo nagranie filmiku), które będzie można zamieszczać na stronie projektu na Facebooku @odkrywamybialoleke i przesyłać na email: zielona124@gmail.com (wszystkie zdjęcia trafią na podstrony mapy), dodatkowo w zależności od miejsca odkrywanie i sczytywanie kodów QR, rozwiązywanie quizów, wykonanie przez dzieci prac plastycznych nawiązujące do projektu i związanych z odwiedzanymi miejscami, ekologią, sztuką.
- docieranie do ludzi, którzy mogą mieć informacje czy wspomnienia dotyczące konkretnych miejsc.
- spotkania (online) z ludźmi, którzy mogą opowiedzieć o naszym rejonie (czeka Was tu sporo niespodzianek!).

Miejsca, do których odwiedzenia będziemy Was zachęcać, podzieliliśmy na kilka grup tematycznych (podobnie jak w roku ubiegłym):

Przyroda — miejsca, które charakteryzują się ciekawą florą i fauną. Zakątki, w których można odpocząć z dala od ruchliwych ulic miasta.

Historia — miejsca, które opowiadają o historii Zielonej Białołęki.

Tradycja — miejsca kultu religijnego, obszary często zapomniane, w których kiedyś biło życie kulturalne okolicy.

Ludzie — zarówno Ci żywi, robiący coś atrakcyjnego na rzecz lokalnej społeczności, jak i Ci już nieobecni, ale ważni dla naszego rejonu (patroni lokalnych ulic, ludzie robiący coś atrakcyjnego na rzecz lokalnej społeczności itd.).

ale też zabawa i relaks  — ciekawe place zabaw, miejsca, gdzie można zająć się czymś atrakcyjnym. jak mini zoo, klimatyczne kawiarenki itp.

Finał w Noc Bibliotek


Projekt zakończymy imprezą podsumowującą — spotkamy się przy ognisku, obejrzymy fotorelację i wystawę złożoną z nadsyłanych zdjęć, porozmawiamy. Wszyscy otrzymają dyplomy, a najaktywniejsi uczestnicy nagrody. 


Na dobry początek


Osoby, które nie brały udziału w poprzedniej edycji będą mogły to nadrobić.  W weekend na blogu pojawi się tekst opisujący miejsca odwiedzane przez nas w 2020 roku. 


Komentarze