Czekoladowe książki na Dzień Czekolady (7 lipca)


Któż jej nie lubi? To rozkosz dla podniebienia i zastrzyk pozytywnej energii, czasem kostka pocieszenia, a czasem kaloryczny wyrzut sumienia. Gorzka, deserowa, mleczna, biała, z dodatkami i bez - pycha! Jednak my nie będziemy opowiadać o właściwościach czekolady, tylko skupimy się na lekturach z jej szczyptą, bardzo smakowitych zresztą ;) Oto zestaw książek, w których czekolada z różnych powodów odgrywa istotną rolę:

Charlie i fabryka czekolady, Robert Dahl, il. Quentin Blake, wyd. Znak Emotikon, 2015


Charlie znajduje Złoty Kupon – bilet wstępu do fabryki czekolady Willy’ego Wonki. To, co spotyka go za jej bramą... Chyba nie ma osoby, która nie znałaby tej historii, jeśli nie z książki to z filmu z genialnym Johnny Deepem. Nie będziemy przytaczać treści - może sama obecność tej książki na naszej czekoladowej liście sprawi, że sięgnięcie po nią z dziećmi?

 Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach, il. Anita Głowińska, wyd. Prószyński i S-ka.


Jeśli najlepsi polscy autorzy piszą o ważnych sprawach, top musi to być dobra książka. Gorąco zachęcamy do podsunięcia jej dzieciom w wieku 11-15 lat. Naprawdę znajdą tu dużo ważnych tematów od przyjaźni, przez szacunek, tolerancję, odwagę, wolność po pokojowe nastawienie do świata i optymizm.

Krokodyl Maks na czekoladowej wyspie, Katarzyna Terlecka, il. Asia Szymańska-Kotas, wyd. Muza.


 Krótka historyjka o maleńkim krokodylu, który uwielbiał czekoladę. Tak bardzo ją uwielbiał, że niczego innego nie chciał jeść. Dziadek postanowił więc zabrać go na czekoladową wyspę. Jak nazwa wskazuje na wyspie wszystko było czekoladowe, Maks był szczęśliwy! Do czasu. Bo kiedy po kilku dniach czekoladowej diety zaczął boleć go brzuch i miał już dosyć słodkiego smaku - zapragnął odmiany: kolorowych warzyw i owoców! Zrozumiał, że najlepsza jet różnorodność, a czekolada dobra jest, ale od święta.

Moc czekolady. Opowieść o Wedlach i czekoladzie, Anna Czerwińska-Rydel, il. Poważne Studio, wyd. Muchomor.



Ciekawa opowieść o historii jednej z najbardziej znanych polskich firm i czekoladzie. "To książka o sile wyobraźni i pracowitości trzech pokoleń rodziny Wedlów, którzy z małej cukierni stworzyli nowoczesne czekoladowe imperium. Bolesław Prus i Henryk Sienkiewicz bywali w ich pijalni czekolady, a Zofia Stryjeńska projektowała opakowania wedlowskich słodyczy" - czytamy na okładce.
Wytwórnia czekolady Wedel została założona przez Karola Wedla w 1851 roku. Wtedy otworzył pierwszy, własny sklep. Jak wyglądały początki firmy, jak udawało się prowadzić ją później? Mnóstwo ciekawostek dotyczących czekolady i kilka smacznych przepisów.


Zapach czekolady. Opowiadania i wiersze dla dzieci, Dorota Gellner, Wanda Chotomska, Grzegorz Kasdepke, Joanna Papuzińska, Natalia Usenko, Danuta Wawiłow, Joanna Kulmowa, il. Marcin Bruchnalski, Wydawnictwo: Drzewko Szczęścia.


Takie wiersze i opowiadania, napisane przez naszych najlepszych twórców, wywołują w czytelniku głód czytania! Różna tematyka, sprawy błahe i poważne, podane zawsze zrozumiałym językiem i z dowcipem.


Gdybym była czekoladą, Katarzyna Majgier, wyd. Akapit Press


Nie musi się wiele dziać, by ... działo się dużo. W życiu dorastających nastolatków nawet drobiazgi mogą urastać do wielkich rozmiarów. |Gdybym była czekoladą| poruszy, wzruszy i da do myślenia nastolatkom, bo to opowieść dla dziewcząt. O problemach współcześnie dotykających młodzież, klasowych konfliktach, pierwszych zauroczeniach, radościach i smutkach.


Czekolada, Joanne Harris, Prószyński i S-ka.


Na koniec obowiązkowa lektura (i film), której nikomu nie trzeba przedstawiać. Aż ma się ochotę sięgnąć po kostkę czekolady...

Komentarze