Letnie Festiwale Literackie [wystawa]

 


Od czerwca do sierpnia odbywać się będzie szereg festiwali literackich. W tym czasie dorośli będą mieli okazję spotkać się z autorami i autorkami, a dzieci wziąć udział w warsztatach edukacyjnych rozwijających ich wyobraźnię, kreatywność i zainteresowania. Jeżeli szukasz miejsca na wypoczynek, miejsca, gdzie będziesz mógł porozmawiać o książkach, zapoznaj się z naszym przeglądem letnich festiwali literackich. Zapraszamy do lektury.



W dniach 10-11 czerwca w Domu Kultury w Objezierze, będącym niegdyś siedzibą rodziny Turnów, odbędzie się czwarta edycja festiwalu „Literackie Objezierze”. Zróżnicowany program obfituje w wiele spotkań autorskich i atrakcji towarzyszących. Wśród nich m.in. panel dyskusyjny z udziałem pisarek Sylwii Chutnik i Joanny Jodełki, spotkania z Robertem Małeckim i Hanną Greń – autorami powieści kryminalnych. Rozmowa z Łukaszem Orbitowskim – prozaikiem, zdobywcą Paszportu „Polityki” za powieść „Inna Dusza” i Cezarym Łazarewiczem – dziennikarzem, który otrzymał nagrodę literacką Nike za reportaż „Żeby nie było śladów”. Ponadto warsztaty drzeworytnicze z Tadeuszem Grajlpelem, spotkania z autorami literatury dla dzieci – Justyną Bednarek i Łukaszem Wierzbickim, koncerty, zwiedzanie kościoła i krypt oraz zabytkowego pałacu w Objezierzu.



Również w czerwcu, między dwudziestym czwartym a dwudziestym szóstym odbędzie się Big Book Festival w Warszawie. Hasłem przewodnim dziesiątej edycji jest „Do widzenia! Do jutra!”, tekst zaczerpnięty z debiutanckiego filmu Janusza Morgensterna. W tym roku swój przyjazd potwierdzili pisarze z zagranicy, Martin Caparrós, Hari Kunzru, Georgi Gospodinow, Megan Nolan oraz z Polski: Katarzyna Tubylewicz, Radek Rak, Wit Szostak, Agata Tuszyńska. W programie Big Book Festival także spacer po okolicach ulicy Otwockiej 14 według pomysłu historyka i przewodnika Adriana Sobieszczańskiego, Literacki Bal Przebierańców - „Jaką książką jesteś?” oraz Targ Społeczny, na który będzie można przynieść używane książki i kupić je w cenie 5-15 złotych.



W dniach 13-16 lipca odbędzie się Rabka Festival. Międzynarodowy Festiwal Literatury Dziecięcej. Wśród zaproszonych gości: Tomasz Samojlik - autor opowieści ilustrowanej „Rodzinne zwyczaje zwierząt”, Joanna Olech – autorka „Dynastii Miziołków”, Tina Oziewicz – autorka książki dla dzieci „Co robią uczucia?”, Andreas Sparring i Per Gustavsson – autorzy sagi o „Rodzinie Obrabków”. Nie zabraknie też rozwijających warsztatów edukacyjnych, m.in. z Wojciechem Widłakiem i Aleksandrą Krzanowską, autorami książki „Jesteś jedyny, jesteś jedyna!”, paneli dyskusyjnych – o „niegrzecznych” książkach i wystaw ilustracji: „Siedem szczęśliwych” – Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel i Marianny Oklejak czy „Albert” Gunilly Bergstrom – ulubionego bohatera szwedzkich dzieci.


W Miejskiej Bibliotece Publicznej i Centrum Kultury w Zakopanem w dniach 8-10 lipca odbędzie się festiwal Zakopiański Festiwal Literacki. Celem festiwalu jest nawiązanie i przywrócenie pamięci o literackiej i kulturalnej tradycji Zakopanego, którą tworzyły takie nazwiska jak Witkacy, Kasprowicz, Szymanowski, Stryjeńska, Makuszyński i wielu innych. Poprzez zapraszanie pod Tatry współczesnych uznanych i nagradzanych literatów, organizatorzy chcą nawiązać do bogatej tradycji literackiej Zakopanego.


W sierpniu, między siódmym a trzynastym, Szczebrzeszyn i Zamość stanie się Stolicą Języka Polskiego. Festiwal ten wyrasta z pasji do języka i słowa – pisanego, czytanego i wypowiadanego – oraz do literatury, jako najpiękniejszego medium opowiadania. Każdy uczestnik festiwalu, który zdecyduje się wesprzeć go finansowo, otrzyma na miejscu upominek od organizatorów plakat z przepiękną grafiką autorstwa Szymona Grochowskiego. Patronem siódmej, tegorocznej edycji festiwalu jest Miron Białoszewski. Program Stolicy Języka Polskiego zostanie opublikowany na stronie festiwalu i w mediach społecznościowych w drugiej połowie czerwca.


Ostatnim punktem na mapie letnich festiwali literackich, które naszym zdaniem warto odwiedzić, jest Sopot. W dniach 18-21 sierpnia odbędzie się jedenasta edycja Festiwalu Literacki Sopot. W tym roku jego uczestnicy będą mieli okazję zgłębić irlandzką literaturę. W programie m.in. spotkania autorskie z Liz Nugent, Colum McCann, Lucy Caldwell, Louise Nealon, Eimear McBride, panel dyskusyjny o debiutach prozatorskich, cykl rozmów „Nogaś na plaży”, czy Pasmo (Nie)pamięć, czyli spotkania z opowieściami o budowaniu teraźniejszości ze strzępków wspomnień, niedopowiedzeń, traum skrywanych pod nostalgicznym uśmiechem i tęsknotą za młodością.

T.M.






Komentarze