Ferie z Zieloną: dzień 5

 


Wiecie, że jeden słoik miodu to dzieło 30 tys. pszczół? Dzisiaj przyjrzymy się, jak powstaje miód i co z tego miodu można zrobić smacznego. 

Pszczoły robią miód z nektaru, który zbierają swoimi długimi języczkami (jak słomki) i w wolu transportują do ula (w koszyczkach na odnóżach dźwigają pyłek). Przy wlocie do ula zwracają pyłek (już wstępnie przetrawiony) pszczole pracującej w ulu i wracają na łąkę. A nektar przechodzi z ust do ust, z języczka na języczek — dzięki temu w cieple odparowuje z niego woda i zostaje to, co najlepsze. Miód trafia do komórki plastra, gdzie jest zalepiany woskiem...

W zależności od tego, z jakich kwiatów pszczoły zbierają nektar, powstaje różny miód. Najbardziej znany i powszechnie dostępny jest miód spadziowy, gryczany, rzepakowy, akacjowy, lipowy, wrzosowy, miód wielokwiatowy, faceliowy, czy malinowy.

Jak już wiemy, jak powstaje miód — użyjmy go i upieczmy coś pysznego! Przed nami weekend, na pewno znajdziecie trochę czasu na wspólne, rodzinne działanie w kuchni :) Polecamy pyszne i zdrowie ciasteczka z płatków owsianych i miodu. Zamiast jajek można użyć banana.


Czekamy na Wasze zdjęcia i zapraszamy do obejrzenia filmu, jak powstaje miód. Do zobaczenia w poniedziałek! Przypominamy też o konkursie na ul - na gotowe prace czekamy do środy.



Komentarze