23 lutego Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją



23 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją, którego celem jest upowszechnianie wiedzy na temat choroby i konieczności leczenia. Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw.

To ważne, żeby jak najczęściej i jak najgłośniej mówić o tej chorobie, która jest bardzo podstępna i wyniszczająca. Jej początek łatwo przeoczyć, a jeszcze trudniej dostrzec ja u bliskich osób — chorzy ukrywają swój smutek i rozpacz, często myślą, że to ich wina. Choroba może pojawić się albo uzewnętrznić pod wpływem dużego stresu, wywieranej presji, czy problemów. Choroba ta dotyka coraz więcej młodych ludzi, a nawet dzieci — pandemia i czas izolacji tylko jej się przysłużył. Chorzy tracą zainteresowanie otaczającym ich światem, czują pustkę i beznadzieję, nic ich nie cieszy, mają problemy z koncentracją i snem. Depresja ma różne twarze — często bardzo uśmiechnięte, bo chorzy ukrywają problem, albo próbują poradzić sobie z nim na własną rękę. Najważniejsze to porozmawiać ze specjalistą.

Gdzie szukać pomocy

Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji i chcesz porozmawiać ze specjalistą, dzwoń pod bezpłatny numer:

  • 116 111 - całodobowy, bezpłatny Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę.
  • 800 800 605 - całodobowa, bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i pedagogów..
  • 800 12 12 12 - całodobowy, bezpłatny telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka.
  • 22 668 70 00 - Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" IPZ PTP (infolinia czynna codziennie w godz. 8-20).

Książki, które pomogą zrozumieć, czym jest depresja


Książki i filmy, które prezentujemy, można wypożyczyć w naszej bibliotece.

Bo jesteś człowiekiem, czyli jak żyć z depresją, ale nie w depresji, Ewa Woydyłło, wyd. Literackie. Ewa Woydyłło podejmuje temat depresji. Rozpoczyna od zdiagnozowania choroby i odróżnienia jej od okresowego obniżenia nastroju, z którym często depresja bywa mylona. Autorka namawia czytelnika do uważnej samoobserwacji, ale i do korzystania z pomocy psychologa i lekarza. Opisuje możliwości leczenia depresji, poczynając od sposobów niemedycznych, a kończąc na różnych wariantach terapii profesjonalnych Przekonuje, że psychoterapia, terapia indywidualna czy grupowa lepiej służą walce z chorobą niż leczenie farmakologiczne. Książka pozwala zrozumieć depresję i przekonuje, że z tej choroby można się wyleczyć. Książka pozwala zrozumieć depresję i przekonuje, że z tej choroby można się wyleczyć.

Depresja nastolatków. Jak ją rozpoznać, zrozumieć i pokonać, Konrad Ambroziak, Artur Kołakowski, wyd. GWP.
Niewielu z nas ma świadomość, że depresja stanowi poważny problem wśród nastolatków. Dorastanie jest okresem pełnym napięć i konfliktów, dlatego tak łatwo jest przypisać objawy depresyjne młodzieńczej burzy hormonów. Nic bardziej mylnego – depresja to poważna choroba, a nie przejaw złego zachowania czy buntu. Specjaliści na co dzień pracujący z cierpiącymi na depresję nastolatkami i ich rodzinami, przygotowali tę książkę, aby pomóc zrozumieć i zaakceptować depresję młodego człowieka oraz właściwie na nią zareagować.


Radość życia, czyli jak zwyciężyć depresję. Terapia zaburzeń nastroju, David. D. Burns, Wydawnictwo: Zysk i S-ka.
"Obecnie jesteśmy w posiadaniu ogromnej liczby danych naukowych i wyników badań klinicznych, które wskazują na to, że człowiek może się nauczyć sterować i kontrolować zmiany nastroju i autodestrukcyjne zachowania, wprowadzając w życie kilka względnie prostych zasad i technik. [...] Doktor Burns w sposób jasny i klarowny opisuje postępy i pozytywne aspekty naszej koncepcji depresji. Pokazuje jak działają nowoczesne i skuteczne metody zmiany nastroju, jak wychodzić z nieprzyjemnych depresji i zmniejszać poziom dojmującego lęku. [...] Radość życia może się stać niezwykle pożytecznym przewodnikiem dla tych, którzy postanowili sami sobie pomóc". Z przedmowy Aarona T. Becka.


Szramy. Jak psychosystem niszczy nasze dzieci, Witold Bereś, Janusz Schwertner, wyd. Wielka Litera.
Gdy podsumować tego typu wypadki, okaże się, że Polska zajmuje drugie miejsce w Europie pod względem samobójstw dzieci i młodzieży poniżej 19. roku życia. Zabijają się, bo sobie nie dają rady, a wokół są otoczeni morzem niechęci i nietolerancji wobec Innych. A gdy do tego dodać niewydolność służby zdrowia, tępą opresyjność szkoły, pokrzykiwania polityków i kościelne szczucie, to w efekcie co dziesięć lat znika małe miasteczko, pełne wrażliwych, ciekawych i inteligentnych młodych ludzi, przed którymi całe życie. Kto jest temu winien? Państwo? A może my wszyscy?

Dzień, który zmienił wszystko, Leigh Sales, wyd. Feeria (reportaż).
 Ciepły, szczery i empatyczny zbiór opowieści o ludziach, którzy nagle musieli znaleźć w sobie siłę, by przetrwać najgorszy czas w swoim życiu. Intymne rozmowy z ludźmi, którzy zmierzyli się z niewyobrażalnym - od terroryzmu, przez klęski żywiołowe po zwykłe przebywanie w niewłaściwym miejscu i w niewłaściwym czasie. Z tych wyjątkowych rozmów wypływają też wskazówki, jak przetrwać, kiedy nadejdzie najtrudniejszy czas w naszym życiu.

Orkan depresja, Ewa Nowak, wyd. HarperCollins (powieść dla młodzieży).
Szesnastoletni Borys Orkan cierpi na depresję. Środowisko, w którym żyje, dostarcza chłopcu wiele miłości i cierpienia - jak to w życiu. Choroba sprawia, że chłopiec zaczyna widzieć swoje życie jedynie jako pasmo niekończącej się udręki. Samobójcza śmierć sąsiada i toksyczna znajomość z poznanym na oddziale psychiatrycznym Miszą prowadzą Borysa do fascynacji samobójstwem. Otoczony rodziną, znajomymi i serdeczną miłością dziewczyny, Borys odpycha wszystkich i z wolna pogrąża się w samotności. Udręczony chorobą, nie widzi już dla siebie wyjścia...



Zostań w domu sama, Barbara Stenka, wyd. Nasza Księgarnia.
Diana ma opaskę z kocimi uszkami, z którą nigdy się nie rozstaje, i najwspanialszą na świecie babcię – zwariowaną projektantkę krzeseł. Nie ma natomiast rodziców – przynajmniej w tej chwili – i nie wiadomo, czy to się kiedyś zmieni. Diana nie lubi zostawać sama w domu. Nie lubi też tajemnic. Za dużo ich było w jej dwunastoletnim życiu. Dla dziewczynki najważniejsze jest teraz poczucie bezpieczeństwa. Ale życie nie stoi w miejscu, przeciwnie – robi wszystko, żeby Dianę zaskoczyć...


Filmy, które pokazują różne oblicza depresji


Poradnik pozytywnego myślenia, reżyseria i scenariusz: David O. Russell. Wystepują: Bradley Cooper,  Jennifer Lawrence.
Pat Solitano wyjściu ze szpitala psychiatrycznego, do którego trafił po tym, jak stracił pracę, dom oraz żonę, stara się wrócić do normalnego życia. Pomagają mu w tym rodzice, przyjaciele i piękna dziewczyna.

Manchester by the Sea, reżyseria Kenneth Lonergan, występują Casey Affleck, Lucas Hedges, Michelle Williams.
Wujek zostaje zmuszony do opieki nad nastoletnim bratankiem po śmierci jego ojca.

Niebieski, reżyseria Krzysztof Kieślowski, scenariusz Krzysztof Kieślowski / Krzysztof Piesiewicz, występuje Juliette Binoche.
Młoda wdowa po tragicznej śmierci męża i córki postanawia zerwać z przeszłością oraz żyć w odosobnieniu.

Persona, reżyseria i scenariusz  Ingmar Bergman, występuja Liv Ullmann, Bibi Andersson.
Aktorka traci głos podczas przedstawienia teatralnego. Okazuje się, że demonstruje ona w ten sposób bezradność wobec otaczającego ją świata.

(Fragmenty opisów książek pochodzą ze stron wydawnictw, opisy filmów za filmweb.pl)

Komentarze