Styczniowe nowości dla dzieci

 

Miło nowy rok zacząć solidną porcją nowych książek! Zapraszamy do Zielonej do buszowania między półkami, wybierania i pożyczyć!

Świat Lema, Marta Ignerska, wyd. Muchomor.
Książka wprowadzająca młodego czytelnika w twórczość Stanisława Lema. Ponad dwadzieścia cytatów z najważniejszych dzieł Lema zilustrowanych przez Martę Ignerską pokazuje, jak niezwykłą przygodą może być zanurzenie się w twórczości jednego z najważniejszych autorów science fiction. Pierwszy krok do zostania czytelnikiem Cyberiady, Bajek Robotów, Solaris i innych książek Lema.

Bercia i Orson, Tomasz Samojlik, il. Ela Wasiuczyńska, wyd. Agora.
Bercia i Orson to małe niedźwiadki. Uwielbiają brykać, poznawać świat i wtulać się w futro mamy. Niedźwiedzica Turi wędruje z nimi po lesie, próbując znaleźć swoim maluchom bezpieczne miejsce do życia. A nie jest to łatwe zadanie, kiedy wszędzie czuć zapach człowieka. Jak on pachnie? Tego niedźwiadki jeszcze nie wiedzą. Już wkrótce czeka je wielka przygoda i spotkanie z owianym złą sławą człowiekiem. Nawet niejednym! Poznają też innych barwnych mieszkańców lasu, a przy okazji pomogą rozwiązać iście kryminalną zagadkę. To mądra i ciepła opowieść o dzikich zwierzętach i ich niełatwym sąsiedztwie z ludźmi. To też pełna zwrotów akcji historia detektywistyczna, która wciągnie wszystkie dzieci uwielbiające zagadki.

Nieunikniona. Baśnie Matki Śmierci z całego świata, Ana Cristina Herreros, il. Marcin Minor, wyd. Dwukropek.
Zbiór 44 historii zaczerpniętych z rozmaitych kultur (m.in. hiszpańskiej, greckiej, irlandzkiej, chińskiej, tybetańskiej, arabskiej, indyjskiej, azteckiej, aborygeńskiej, buszmeńskiej czy kultury Inuitów), których wspólną bohaterką jest Śmierć. Z poszczególnych opowieści wyłania się obraz Śmierci jako Matki, która towarzyszy ludziom od chwili narodzin (czasem wręcz fizycznie, jak w micie zairskim, gdzie pomaga przy porodach) i wszystkich, bez względu na status, traktuje jednakowo. Śmierć jest przedstawiona w różnych odsłonach (jako sprawiedliwa, przyjaciółka czy zakochana), a poszczególne opowieści poświęcone są postrzeganiu jej w kulturach niemal z całego świata.

Opisy pochodzą od wydawców.

















Komentarze