Warsztaty etnograficzne o warszawiankach sprzed wieku

 

Kim były kobiety, które przecierały szlaki w zawodach zarezerwowanych dotychczas dla mężczyzn? Co o nich wiemy? Jak się czuły jako pionierki w męskich szeregach architektów, lotników, farmaceutów, polityków czy naukowców? Czy ich trud się opłacił? Czy udało im się osiągnąć to, co zamierzały?

O tym wszystkim rozmawiały dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 386 w czasie warsztatów prowadzonych przez Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna. Uczniowie chętnie zabierali głos, dzielili się swoimi pasjami i planami na dorosłe życie. Maja, Amelka, Magda, Marysia, Franek, Janek, Leon.... Każde z nich ma swoją wizję przyszłości i zainteresowania, które chcą rozwijać. Jedne interesują się piłką nożną, tańcem, inne architekturą, baletem, graniem w gry komputerowe. Lubią rysować, jeździć konno, występować na scenie. Niemożliwe dla nich nie istnieje, tak jak istniało sto lat temu dla ich rówieśników, a szczególnie rówieśniczek.

Współczesnym dzieciom trudno jest zrozumieć, jak to jest nie mieć dostępu do nauki. I choć żartują, że mogłyby nie chodzić do szkoły, to po rozmowie i krótkim zastanowieniu zmieniają zdanie. Bo nauka i obowiązek szkolny to nie tylko siedzenie w ławce i odrabianie prac domowych — to wolność, którą daje nam wiedza i możliwości, które daje nam wykształcenie. Kobiety, które przyszły na świat na początku ubiegłego wieku często nie miały wyboru, czy tego chciały, czy nie. Jednak nielicznym i bardzo zdeterminowanym to się udało. Zdobyły wykształcenie i zawalczyły o posady dotychczas dostępne tylko dla mężczyzn. I stały się wzorem i inspiracją dla kolejnych kobiet, które poszły w ich ślady. Dokonywały niemożliwego, realizowały swoje pasje i spełniały marzenia!

Stefania Wojtulanis-Karpińska od dzieciństwa interesowała się lotnictwem — w dorosłym życiu została pilotem i pilotowała samoloty, Antonina Leśniewska założyła aptekę przy ul. Marszałkowskiej, Maria Grzegorzewska działała na rzecz dzieci z niepełnosprawnościami, Halina Konopacka to polska lekkoatletka, dyskobolka, pierwsza polska złota medalistka olimpijska. Jeszcze można wymieniać pierwsze warszawianki, których nie zniechęciły przeszkody na ich drodze.

W czasie warsztatów dzieci pracowały w grupach, rysowały i odgrywały scenki, wczuwając się w role pierwszych znanych warszawianek. Dziękujemy za to ciekawe spotkanie i pierwsze w naszej bibliotece od wielu miesięcy!










Komentarze