Nowości w Zielonej (dla dorosłych)

 

Kolejne nowości w naszej bibliotece. Dużo książek obyczajowych, trochę reportaży, kryminałów, czy książek popularnonaukowych. Zapraszamy do wypożyczania i rezerwowania.


Sekretne życie mózgu nastolatka, Sarah-Jayne Blakemore, tłum. Jowita Maksymowicz-Hamann,
wyd. Mamania, 2021. 
Dlaczego z prostego w obsłudze dziecka wyrasta wymagający nastolatek? Dlaczego tak ciężko zwlec go rano z łóżka? Dlaczego tak często podejmuje ryzykowne zachowania? Nastolatki nie myślą racjonalnie, nie potrafią ocenić ryzyka, wszystko jest dla nich czarno-białe. Rodzice zaciskają zęby i powtarzają: „Wyrośnie z tego”. Co sprawia, że okres dorastania jest tak wrażliwy? Inaczej mówiąc– co kryje mózg nastolatka? Wielokrotnie nagradzana profesor neuronauk Sarah-Jayne Blakemore wyjaśnia, co dzieje się w mózgu dorastających dzieci. Książka otrzymała Nagrodę Towarzystwa Królewskiego w Londynie dla najlepszej książki naukowej!


I love Korea. K-pop, kimchi i cała reszta, Daniel Tudor, tłum. Ryszard Oślizło, wyd. Mova, 2021.
W dzisiejszych czasach kultura Dalekiego Wschodu staje się coraz bardziej popularna i znana na całym świecie! Jeśli lubisz świat różnorodnych strojów, muzyki K-pop czy smacznego kimchi i chcesz się zagłębić w koreańskie klimaty, to "I love Korea. K-pop, kimchi i cała reszta" jest idealną książką dla Ciebie. Daniel Tudor, brytyjski pisarz oraz dziennikarz, zabierze Cię w podróż po najbardziej modnym w dzisiejszych czasach kraju, jakim jest Korea Południowa. "I love Korea. K-pop, kimchi i cała reszta" to pozycja zarówno dla osób, które interesują się tym krajem, jak i dla tych, którzy dopiero chcą go poznać. Autor ukazuje nam całkiem inny świat - kolorowy Seul, pyszne uliczne jedzenie czy wpadający w ucho K-pop. W książce dostajemy dodatkowo ciekawy przewodnik po Seulu i jego atrakcjach, co pozwala ukazać w bardziej wizualny sposób to piękne, zróżnicowane kulturowo miasto


Tylko matka, Roy Jacobsen, przekład Iwona ZimnickaWydawnictwo: Poznańskie, Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich, t.4, 2021.
Kameralna i nastrojowa opowieść o życiu w powojennej Norwegii. Po długiej podróży przez Norwegię Ingrid w końcu wróciła do Barrøy. Życie się ustabilizowało, ale wojna nadal rzuca długie cienie na cały kraj. Wkrótce na maleńką wyspę przypływa pięcioletni Mathias. Jego ojciec znika w tajemniczych okolicznościach, a Ingrid decyduje się przygarnąć dziecko. Życie zaczyna się teraz toczyć wokół nowego mieszkańca.
Tymczasem odcięta od świata Ingrid z listów od przyjaciół dowiaduje się, jak dramatyczne zmiany zachodzą właśnie w powojennej Norwegii. Co powinna zachować dla siebie, a o czym odważy się powiedzieć bliskim? Czwarty tom doskonale przyjętej przez czytelników sagi Barrøy opowiada o wyzwaniach macierzyństwa, ciężkiej, samotnej pracy i życiu w cieniu bolesnych wspomnień.

Opisy pochodzą od wydawców.















Komentarze