Nowości na koniec sierpnia

 

Na koniec miesiąca mamy coś miłego - nowości książkowe. Kryminały, literatura obyczajowa, reportaż, literatura popularnonaukowa, thrillery... 


Kraj niespokojnego poranka. Pamięć i bunt w Korei Południowej, Roman Husarski, wyd. Czarne.
Roman Husarski porzuca stereotypy i uproszczenia i podróżując po Korei, szuka informacji u źródeł. Opowieści, które słyszy, okazują się dużo ciekawsze niż misternie kreowany wizerunek. To państwo, w którym ludzie żyją najdłużej na świecie, wielkie bogactwo spotyka się ze skrajnym ubóstwem, religie konkurują ze sobą niczym firmy, a wojny toczą nie tylko partie, lecz także regiony, pokolenia oraz płcie. Husarski barwnie opowiada o meandrach koreańskiej polityki, skomplikowanych relacjach z Japonią i Koreą Północną, ale przede wszystkim rozmawia z ludźmi, którzy zmagają się z odpowiedzią na pytanie, czym jest dla nich koreańskość i jak połączyć wieloletnią tradycję ze współczesną moralnością. Z tych opowieści wyłania się wielowymiarowa, niejednoznaczna i niezwykle fascynująca Korea.

Klatka dla niewinnych, Katarzyna Bonda, wyd. Muza SA.
Czterdzieści trzy ciosy nożem. Tak pożegnała się z życiem Róża Englot. Obok otwartych ran na jej ciele sprawca pozostawił coś jeszcze – klucz. Gdy mąż kobiety, skazany za to brutalne zabójstwo, kończy odsiadywać wyrok, w warszawskiej kamienicy rozgrywa się kolejna tragedia. Z balkonu na siódmym piętrze w niewyjaśnionych okolicznościach wypada teściowa Englota. Kobieta ginie na miejscu. Szybko okazuje się, że do zdarzenia doszło podczas przepustki skazanego. Brakuje jednak niezbitych dowodów, które pozwoliłyby na postawienie mu zarzutów. Hubert Meyer na prośbę prokurator Weroniki Rudy przyjeżdża do Warszawy, by jej pomóc w tej trudnej sprawie. Rudy uważa, że to zabójstwo na tle finansowym. Wiele jednak wskazuje na to, że rzecz jest bardziej skomplikowana, ma swój początek siedemnaście lat wcześniej i wiąże się z zaginionymi wtedy kobietami. Hubert jak zwykle działa po swojemu – szybko, niekonwencjonalnie, profesjonalnie. Ale tym razem sam ledwie ujdzie z życiem, a co więcej, stanie się jednym z głównych podejrzanych.

Matka siedzi z tyłu. Opowieści z d..y wziete, Joanna Mokosa-Rykalska, wyd. Wielka Litera.
Mistrzyni ciętego humoru, słownej szermierki i jechania po bandzie! Poznajcie Joannę. To Bareja w spódnicy – w loży szyderców czuje się jak ryba w wodzie. Siedzi z tyłu, ale czujnym okiem skanuje każdą sferę życia. Wykpi, obśmieje, wścieknie się, sama niejedną gafę palnie, czasem zagra na nerwach, ale robi to z wdziękiem i polotem, jakich mało.
To idealna lektura dla tych, którzy chcą sobie odpuścić. Dla zmęczonych codziennością, dla wszystkich, którzy mają chęć wdziać Kuboty, wyciągnięty dres i popijając „ekspresso” lub modżajto zanurzyć się w absurdalnym i pełnym przygód świecie absurdu i groteski.

Nagie serca, Colleen Hoover, wyd. Otwarte.
Relacje międzyludzkie potrafią wprowadzić w życie spory chaos oraz znacząco je skomplikować. Dlatego też wiele osób postanawia trzymać się od innych na dystans lub przynajmniej przesadnie nie angażować w związki. Los nigdy nie oszczędzał Beyah. Od najmłodszych lat musiała sama na wszystko ciężko pracować, chcąc zrealizować jedno z największych marzeń. Wizja otrzymania stypendium i rozpoczęcia studiów motywowała ją do działania. Gdy matka dziewczyny nieoczekiwanie umiera tuż przed jej wyjazdem na uczelnię, życie Beyah komplikuje się jeszcze bardziej. Przeprowadza się do ojca, gdzie nawiązuje znajomość ze swoim nowym sąsiadem, Samsonem. Chłopak jest przystojny, charyzmatyczny i wyraźnie zainteresowany Beyah. Oboje postanawiają cieszyć się letnim i niezobowiązującym romansem. Czy aby na pewno nie połączyło ich jednak coś więcej? Odpowiedź znajdziesz tylko w "Nagich sercach".

Opisy pochodzą od wydawców.













Komentarze