16 miejsce na mapie OdkrywaMY Białołękę (Puszcza Słupecka)


 




Zerknijcie na mapę: Puszcza Słupecka znajduje się blisko Białołęki, na rowerze z Zielonej niecałe 8 km (jedzie się ul. Chudoby, potem Olesin i trasą przez las), samochodem - 10 km i 15 minut jazdy.

 Proponujemy kierować się na Rancho Bena przy ul. Brukowej 16 - to przyjemne miejsce przy głównym leśnym trakcie, gdzie można coś zjeść, napić się, a dla dzieci wielką atrakcją są zwierzaki w mini zoo. Idąc leśną droga możecie skręcać w dróżki i ścieżyny. Jeśli skręcicie w lewo - traficie na obrzeża lasu - przy terenach podmokłych na pewno natkniecie się na ślady po działalności bobrów!

Czekamy na zdjęcia! 




Puszcza Słupecka objęta jest częściową ochroną. Należy do Leśnictwa Czarna Struga w Nadleśnictwie Drewnica. Występują tam różne rodzaje siedlisk: grądy, olsy, łęgi oraz kilka rodzajów boru. Miejsce zasiedlają rzadko spotykane zwierzęta jak: wilga, bocian czarny czy ptaki drapieżne, a także łosie. Na skraju lasu (rano i wieczorem) można spotkać żerujące zwierzęta: żurawie, sarny, dziki, jenoty lisy i zające. Florę stanowią bogate stanowiska roślin chronionych, rzadkich i zagrożonych wyginięciem. 



Informacje ogólne:
Rezerwat utworzono na mocy Zarządzenia Ministra Ochrony Środowiska Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 31 grudnia 1993 roku, dzięki staraniom prof. Witolda Rosy. Zajmuje obszar 160,56 ha. Obwód rezerwatu to ok. 7 km.  Położony w południowo-wschodniej części gminy Nieporęt, po obu stronach rzeki Czarnej. Graniczy z miejscowościami: Izabelin, Stanisławów i Struga. Od 1997r. dołączony do strefy szczególnej ochrony ekologicznej Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. 

Dlaczego Słupecka?
Drugi człon nazwy, pochodzi od pobliskiej miejscowości Słupno. Nazwa nadana została przez mieszkańców tych okolic.

Historia:
Podleśne łąki obfitują w liczne złoża torfu. W XIX i XX wieku założono tam kopalnię, którą obsługiwała kolejka. W wyniku wieloletnich prac odkrywkowych utworzony został wysoki nasyp prawego brzegu rzeki Czarnej. Robót zaprzestano po II wojnie światowej .Obecna wschodnia granica rezerwatu, to szlak dawnego torowiska, ale oprócz drogi, nie został po nim żaden ślad. 

Poza puszczą:
 Od najdalej wysuniętego na północ obszaru rezerwatu prowadzi droga na znajdującą się poza nim wydmę "Złodziejska Góra". Nazwę taką nadano w XVIlI wieku. Góra była wtedy jedyną wyspą stałego lądu wśród rozlewiska bagien. Niedostępność terenu wykorzystywali złodzieje dla ukrywania i przechowywania łupów. 

W pobliżu rezerwatu:
Opuszczona jednostka wojskowa. Nad Czarną Strugą są pozostałości po JW 1044. Był to 10 Dywizjon Techniczny 3 Łużyckiej Brygady Wojsk Obrony Powietrznej Kraju. Niegdyś zaplecze logistyczne dywizjonów ogniowych wojsk rakietowych Obrony Powietrznej Kraju.
(na podst. https://jezioro.zegrzynskie.pl/pl/pr/Puszcza-Slupecka)






Komentarze