14 miejsce na mapie OdkrywaMY Białołękę






Dzisiaj chcemy napisać o miejscu, które nie jest obecnie ani rekreacyjne, ani zachwycające przyrodniczo, ani też jakoś historycznie ważne, choć jak najbardziej wpisuje się w historię. Ale uważamy, że mieszkając na Zielonej Białołęce dobrze jest wiedzieć, co tu było kiedyś. Warto więc choć rzucić okiem na proponowany przez nas punkt, bo kto wie, czy za jakiś czas nie pozostanie po nim jedynie wspomnienie, a na tym terenie nie wyrosną kolejne osiedla...


 
Tuż przy ulicy Głębockiej, w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 356 widać charakterystyczne parterowe, długie budynki z czerwoną dachówką należące do PGR Bródno-Folwark Lewandów. PGR, czyli Państwowe Gospodarstwo Rolne - gospodarstwo rolne, którego właścicielem jest państwo. Ta  forma socjalistycznej własności ziemskiej funkcjonowała w Polsce w latach 1949–1993.

Na styku dzielnicy Bródno i Białołęka znajdowało się kiedyś prężnie działające i zajmujące dużą powierzchnię Państwowe Gospodarstwo Rolne Bródno. Należały do niego pola, łąki, nieużytki, zabudowania gospodarskie, magazyny, warsztaty, garaże, stajnie, chlewnie, budynki administracyjne, a nawet niewielkie bloki mieszkalne dla pracowników PGR-u.

Po stronie Białołęki przy ulicy Głębockiej 68 oraz Głębockiej 59 i 61 znajdują się pozostałości PGR-u. Pod pierwszym adresem są zabudowania, w których kiedyś mieściły się chlewnie, magazyny oraz warsztaty sprzętu rolniczego. To miejsce nosi obecnie nazwę PGR Bródno — Folwark Lewandów. Głębocka 59 i 61 to bloki, w których zamieszkują nadal dawni pracownicy PGR-u.

Nie tak dawno jeszcze na terenie Folwarku Lewandów w dawnych chlewniach były stajnie. Trzymano tu konie, które służyły do nauki jazdy konnej oraz jazdy rekreacyjnej. Ze względu na fakt, iż w najbliższej okolicy powstały nowe osiedla mieszkaniowe oraz wybudowano wiele domków jednorodzinnych, chętnych do rekreacyjnej jazdy nie brakowało . Latem jeżdżono na dość przestronnym padoku wygospodarowanym pomiędzy dawnymi budynkami gospodarczymi. W sezonie zimowym zaś korzystano z ujeżdżalni krytej, którą to funkcje pełnił dawny warsztat mechaniczny maszyn rolniczych. Budynek, a właściwie hala była odpowiednio dużych rozmiarów w związku -  wystarczyło dostosować ją, wysypując podłoże grubą warstwą piachu. O dobrostan koni dbali zatrudnieni stajenni, instruktorzy jazdy konnej oraz weterynarz.

Obecnie ze względu na pogarszający się stan techniczny budynków Folwark Lewandów został wyłączony z użytkowana. Konie zostały przeniesione do stajni na Bródnie. Folwark został zamknięty, a jedynie tylko jeden z położonych tam budynków, który był na bieżąco konserwowany i użytkowany, nadal jest czynny. Mieści się w nim hurtownia materiałów budowlanych.
 PGR Bródno sp. z o.o. administrująca Folwarkiem Lewandów informuje na swoich stronach o planach remontowych dotyczących obiektów tam położonych.

Tekst o Folwarku napisała Weronika, nasza wolontariuszka.






Komentarze

  1. Fantastyczny wpis! Naprawdę użyteczne wskazówki przedstawione w Twoim serwisie. Gratuluję Twą wkład w pisanie takich przydatnych materiałów. Chciałby dodatkowo zaprezentować zwiedzenie własnego strony, gdzie także znajdziecie ciekawe materiały na temat stylu. Serdecznie zapraszam do adres mój blog. Miłego czytania!

    OdpowiedzUsuń
  2. Już nieaktualny, bo jazda konna wróciła i ma się dobrze😉

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz