Dzień Pozytywnego Myślenia


„Myśl pozytywnie!”. Ile razy to słyszeliśmy? Na pewno wiele. Wymaganie od kogokolwiek, aby przestał się martwić, gdy ma problemy, jest niegrzeczne, a wręcz powiedziałabym – niedorzeczne. Jest jednak taki dzień w roku, w którym możemy zastanowić się nad swoim podejściem do życia  i odczuwania radości i zadowolenia,  2 lutego obchodzimy Dzień Pozytywnego Myślenia. Inicjatorką tego święta była amerykańska psycholog Kirsten Harrell, „która przez wiele lat badała wpływ pozytywnych myśli na zdrowie, a także walkę z chorobami” (źródło: https://www.empik.com/empikultura/dzien-pozytywnego-myslenia,19128,a). Pozytywne myślenie pomaga w pokonywaniu chorób i – co oczywiste – sprawia, że lepiej radzimy sobie z trudnościami i ogólnie życiem.

„Najbardziej znana jest teoria pozytywnej emocjonalności. Zasada jest tu prosta: pozytywne emocje poszerzają nasze możliwości. Dlaczego? Bo gdy jesteśmy zadowoleni, zwiększa się prawdopodobieństwo, że zrobimy coś spontanicznie. I zachowamy się inaczej, niż wskazywałby schemat”. (źródło: https://www.hellozdrowie.pl/artykul-jak-dziala-pozytywne-myslenie/)

Może początek roku jest dobrym momentem, aby popracować nad swoim pozytywnym myśleniem? Może teraz, po ciężkim 2020 roku, warto pomyśleć o sobie i zadbać nie tylko o to, co na zewnątrz, ale skupić się na tym, co wewnątrz? Ile jeszcze mamy w sobie radości, która pozwoli nam przetrwać ten trudny czas, który raczej nie skończy się szybko? Możemy zacząć od krótkiego artykułu, który podaje nam „tylko” 5 kroków: https://lifearchitect.pl/blog/jak-wlaczyc-pozytywne-myslenie-5-prostych-krokow/

A dalej? Zachęcam, by odwiedzić dzisiaj bibliotekę i wypożyczyć coś z następujących pozycji:


Być szczęśliwym na Alasce” R. Santandreu.

„Wszystkie zjawiska umysłowe, które zatruwają nam życie — lęk, depresja, stres nieśmiałość — wszelkie zmartwienia i niepokoje są po prostu rezultatem niewłaściwego myślenia, które możemy w trwały sposób zmienić, szybko i definitywnie, jeśli dowiemy się, jak to zrobić”.


Ikigai: japoński sekret długiego i szczęśliwego życia” H. P. Garcia

„Odkryj swoje ikigai. Żyj długo i szczęśliwiej. Na japońskiej wyspie Okinawa na każde sto tysięcy mieszkańców przypada ponad dwudziestu czterech stulatków. Ludzie żyją tu dłużej niż gdziekolwiek na świecie. Rzadziej chorują, wolniej się starzeją i do końca swoich dni są aktywni. Sekretem zdrowia i długowieczności rdzennych mieszkańców Okinawy jest to, że ich życiem rządzi ikigai. Jeśli wiesz, co jest twoją pasją, co sprawia ci przyjemność i codziennie motywuje cię do tego, by rano wstać z łóżka, to znaczy, że odnalazłeś swoje ikigai. Posiadanie jasnego i określonego ikigai, czyli wielkiej pasji, dostarcza satysfakcji, szczęścia oraz nadaje życiu sens”.


Szczęśliwy jak Duńczyk: dziesięć powodów, dla których Duńczycy są najszczęśliwszymi ludźmi na świecie” M. Rydahl

„Od lat niewielki naród duński przoduje w rankingach najszczęśliwszych społeczeństw. Jak to możliwe, skoro przez dziewięć miesięcy w roku żyje w chłodzie, w zimie od trzeciej po południu nie ogląda słońca i musi płacić jedne z najwyższych podatków na świecie? Chodzi nie tylko o hygge, to również, a może przede wszystkim, kwestia współżycia społecznego. O tym jest ta książka. Autorka w przystępny sposób opowiada o dziesięciu powodach, dla których Duńczycy czują się tacy szczęśliwi. Zaufanie, szacunek do innych, skromność, równość szans nie są dla nich pustymi hasłami, lecz realnymi i przestrzeganymi wartościami.”



Moc pozytywnych słów” H. Urban

„To pasjonujące, uświadomić sobie, że mamy kontrolę nad naszymi słowami...? Chociaż żyjemy w oceanie słów, rzadko zauważamy, jak one skutecznie potrafią nas podnosić na duchu lub przygnębiać, inspirować lub zniechęcać, pomagać nam lub nas ranić". Hal Urban w „Mocy pozytywnych słów”, książce, którą recenzent The New York Times nazwał „perłą wśród innych książek” uczy nas, jak wykorzystać w działaniu język, którym się posługujemy, uświadamia nam fantastyczne możliwości narzędzia, jakim jest ludzka mowa. Podchodząc do sprawy praktycznie i z dużym poczuciem humoru, Urban instruuje nas na przykładach, jak budować trwałe relacje między ludźmi, polepszać jakość naszego działania, przeobrażać własne życie oraz życie otaczających nas ludzi” w szkole, na ulicy, w pracy, w domu. Tłumaczy, że ton głosu, język ciała i dotyk mogą być zasadniczą pomocą w komunikacji, że odpowiednie słowa w odpowiedniej chwili mogą doprowadzić do wielkich zmian. A także, dlaczego śmiech jest tak ważny. Przywołuje Marka Twaina, który swego czasu rzekł: „Mogę przeżyć dwa miesiące na porządnym komplemencie? Oto co znaczy potęga słów...”.

A dla czytających online, polecamy kilka tytułów na Legimi:



Zdjęcie główne: Alfonso Cerezo z Pixabay.

Komentarze