O ekologii w książkach dla dzieci


fot. Jill Wellington z Pixabay 
Ekologia to ostatnio bardzo ważny temat. Działalność człowieka wpływa na środowisko: emisja zanieczyszczeń i tony śmieci to problemy, które domagają się rozwiązania już teraz, bo inaczej zasypie nas góra odpadów, a smog nie da nam oddychać!

Warto uczulać najmłodszych na sprawy związane z ochroną środowiska i uczyć dzieci właściwych zachowań (segregacji odpadów, oszczędzania wody i prądu, kupowania zabawek z materiałów, które można poddać recyklingowi, rezygnacji ze słomek itp.). Codziennie dokonujemy istotnych dla przyrody wyborów - nie tylko my, dorośli, ale i nasze dzieci - np. w sklepach (wybierając produkty opakowane w plastik i tworzywa sztuczne), czy we własnym pokoju  - czy ta kartka z krzywo postawioną kreską jest już do wyrzucenia, czy może da się wykorzystać ją inaczej?
Aby łatwiej było tłumaczyć dzieciom zagadnienia związane z ekologią przygotowaliśmy listę książek do czytania na dobranoc, przydatnych w rozmowach i zajęciach/warsztatach z dziećmi.

Bajka o drzewie i słońcu...




"Bajka o drzewie" i "Bajka o słońcu", Eliza Piotrowska, wyd. Bioboks. Seria z cyklu Zielone bajki. Książki poruszają tematy związane z ekologią, opowiadają o otaczającym świecie i jego przemianach. Ujmują ciepłem i prostotą. Sprawiają, że uważniej przyglądamy się temu, co nas otacza, doceniając piękno natury.

Ekologiczne dzieciaki i Ekoświrek




Ekologiczne dzieciaki, czyli BON TON w przyrodzie, Agnieszka Nożyńska-Demianiuk, il. Janusz Baszczak, wyd. IBIS
Jak zachowywać się, by żyć w zgodzie z przyrodą i jej nie szkodzi? Jak oszczędzać energię i wodę, jak zachować się w lesie, co zrobić, gdy widzimy zwierzę potrzebujące pomocy - odpowiedzi na te i wiele innych pytań można znaleźć w tej książce. Czytelnicy znajdą tu wiele cennych informacji, a w regulaminie ekoludka kilka zasad, których powinni przestrzegać nie tylko ekolodzy.

EKOŚWIREK. Bajka ekologiczna, Katarzyna Terechowicz, wyd. Lucky.
Bajkowy stworek Ekoświrek pojawia się w lesie i uczy zwierzęta, jak dbać o otoczenie. Przemądrzały Lisek, roztargniony Zając, ciekawska Wiewiórka, a nawet Niedźwiedź - wielki łakomczuch, dowiadują się, co to jest ekologia, recykling i dlaczego należy segregować śmieci. To cenna lekcja ekologii podana w lekki i ciekawy sposób.

Sprężynek na tropie tajemnic



„Sprężynek na tropie tajemnic. Ekologia” Agnieszka Frączek, il.  Jola Richter-Magnuszewska, wyd. BIS.
Sprężynek jest ludzikiem, który powstał z rzeczy znalezionych na strychu i jak przystało na ludzika powstałego z recyklingu, stale opowiada o ochronie środowiska. Zabawna historia przeplatana dowcipnymi i mądrymi wierszami.

Seria o Tosi



Seria o Tosi, Agata Loth-Ignaciuk, wyd. Muchomor
Tosia i żarówka: historyjka przyjazna środowisku. O dziewczynce, która bardzo lubi światło i żarówce, która nie lubi się wypalać.
Tosia i pudełko: opowieść zachęca do recyklingu, czyli daniu drugiego życia dużemu, zapomnianemu pudełku (niepotrzebna rzecz może stać się wspaniałą atrakcją!).
Tosia i karteczka: prosta opowiastka o papierze - jego segregacji i recyklingu, a przy okazji o tym, jak można uwrażliwić dziecko na ekologię.

Bajki w zielonych spodenkach i w zielonych sukienkach




"Bajki w zielonych spodenkach" i "Bajki w zielonych sukienkach", Anna Mikita, wyd. MAC edukacja. Opowiadania o tematyce ekologicznej. "W radosny sposób przybliżają dziecku otaczający je świat i jego problemy. Pomagają dostrzec i zrozumieć elementy tworzące środowisko naturalne oraz czynniki mające wpływ na jego jakość" z not. wydawnictwa.



Domowe DIY, czyli jak zrobić coś z niczego...




Zrób to krok po kroku, Clara Lidström, Annakarin Nyberg, ilustracje: Katy Kimbell, Li Söderberg, wyd. Zakamarki.
Myślą przewodnią tej książki jest recykling. Znajdziemy tu pomysły na praktyczne wykorzystanie niepotrzebnych rzeczy i samodzielnie wykonanie z nich m.in. torby, skrzynki na listy, szczudeł czy gry memo.


Coś z niczego. Eko zabawy, Izabela Górnicka-Zdziech, Paweł Chrzanowski, wyd. Prószyński i S-ka
Kopalnia pomysłów na twórczą zabawę z wykorzystaniem tego, co mamy w domu i co normalnie trafiłoby do kosza (butelki po napojach, słoiki po dżemach i słoiczki niemowlęce, rolki po papierze toaletowym, tekturowe opakowania, pudełka po butach czy stare gazety). Prace artystyczne są proste i nie wymagają specjalnych przygotowań i zakupów. 

Magazyn dla dzieci "Świerszczyk" (miesięcznik)



Kopalnia tematów i pomysłów do rozmów, zabaw i gier. Krzyżówki, komiksy, gra planszowa, opowiadania i wiersze.

Komentarze