Łąka kwietna przed Zieloną (wpis aktualizowany)


Ekologiczne akcje, warsztaty wpisane są w naszą działalność - Zieloni jesteśmy nie tylko z nazwy, a biblioteka to miejsce, w którym dużą uwagę przywiązujemy do zachowań na rzecz środowiska. Wiosna miała wyglądać inaczej, mieliśmy plany na spotkania i działania na rzecz naszej lokalnej społeczności m.in. ekologiczne akcje i warsztaty z dziećmi i dorosłymi, a nasz zielony teren wokół budynku miał tętnić życiem. Sytuacja epidemiologiczna pokrzyżowała plany, jednak do końca się z nich nie wycofujemy i to, co mieliśmy robić razem z naszymi czytelnikami, zrobimy sami.

Zakładamy przed biblioteką łąkę kwietną!

Zalety łąki kwietnej:
1.  Stanowi doskonałe środowisko do życia owadów (dają pożywienie w postaci nektaru i pyłku zapylaczom, czyli owadom, które zapylają rośliny)
2. Oczyszcza powietrze (wyłapuje pyły i substancje szkodliwe lepiej niż klasyczny trawnik – jeden hektar zieleni pochłania od półtora do nawet pięciu tysięcy kg pyłów rocznie, wytwarzając jednocześnie prawie 300 kg tlenu).
3. Nie wymaga intensywnej pielęgnacji -  nie trzeba jej kosić (wystarczy zrobić to raz lub dwa razy do roku).
4. Obniża temperaturę powietrza.
5. Nie trzeba jej intensywnie nawadniać (oszczędność wody). Rośliny łąkowe mają znacznie głębsze systemy korzeniowe niż trawa i wystarczy je podlewać wyłącznie w okresach skrajnej suszy.
6. Wygląda naturalnie i pięknie, bo kwitnie od wiosny do wczesnej jesieni, dzięki różnorodności roślin i różnemu

Łąka kwietna przed Zieloną

Jesteśmy na początku drogi, na etapie przygotowywania gleby pod łąkę. Pozbycie się starej trawy nie jest łatwe - mocno ukorzenione kępy trzymają się mocno, trzeba nieźle się nagimnastykować, żeby się ich pozbyć i zaorać ziemię, ale działamy! Oczyma wyobraźni za kilka tygodni widzimy tu już rosnące piękne rośliny.


Jeśli któryś z naszych czytelników ma nadmiar nasion łąkowych roślin i ma ochotę się nimi podzielić - zapraszamy do biblioteki :) Chętnie przyjmiemy, każda ilość się przyda!


Po kilku dniach...

Łączka w Zielonej:


Komentarze

  1. W tym roku wysiałam łąkę kwitną, niestety zdominowały ją chwasty. Ani wyplewić ani co, bo wejść się nie da, żeby nie podeptać kwiatów. Odchwaszczałam i przekopywałam glebogryzarką przed zasianiem, ale wcześniej był to ugór. Pani łąka jest taka piękna �� Może w przyszłym roku i moja będzie tak urodziwa. Pozdrawiam cieplutko ��

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz