3 lutego: Dzień Ciasta Marchewkowego

 Fot. Zielono& zdrowo. Nowa kuchnia wegetariańska, David Frenkiel, Luise Vindahl, Buchmann.

"Ciasto z marchewki? Serio?" Coraz rzadziej zdarza się widzieć zaskoczone miny na widok ciasta upieczonego z buraka, marchewki czy fasoli. Wypieki z warzyw wracają do łask - są zdrowsze, mniej kaloryczne, a czasem i tańsze od tych klasycznych. A poza tym - im oryginalniejsze i bardziej zaskakujące składniki, tym lepiej i ciekawiej i w kuchni i na talerzu.

Ciasto marchewkowe, które 3 lutego ma swój dzień (!) w kalendarzu świąt nietypowych, powstało wieki temu i to dosłownie, bo w średniowieczu. Cukier był w tym czasie trudno dostępnym i drogim produktem, mało kto mógł sobie na niego pozwolić, a wiadomo, że słodycze lubią wszyscy! Marchewka jest jednym ze słodszych warzyw (zawartość cukru wyższa jest jedynie w buraku cukrowym), dlatego używano jej do wyrobów deserów. W czasie II wojny światowej stało się bardzo popularne w Anglii, a w latach sześćdziesiątych moda na nie dotarła do Stanów Zjednoczonych.
Jak podaje Wikipedia "w 2005 roku ciasto marchewkowe z kremową glazurą znalazło się na piątym miejscu w rankingu – przygotowanym przez amerykańską organizację Food Network – najpopularniejszych dań lat siedemdziesiątych".

O cieście marchewkowym piszemy nie tylko z okazji jego święta, ale z chęci przypomnienia naszym Czytelnikom, że w coraz bogatszym księgozbiorze Zielonej znajdują się również książki kulinarne :) Zapraszamy do wypożyczania i pieczenia!




Kuchnia  bez pszenicy, William Davis, Bukowy Las, 2013.
Zielono& zdrowo. Nowa kuchnia wegetariańska, David Frenkiel, Luise Vindahl, Buchmann



Komentarze