Książki dla dzieci oswajające niepełnosprawność i uczące tolerancji (Światowy Dzień Braille'a)


4 stycznia obchodzony jest Światowy Dzień Braille'a. To dobry powód do przeczytania dzieciom książek oswajających ze światem, w którym patrzy się rękami. Zachęcamy też do sięgania po lżejsze tematycznie lektury, w których mali bohaterowie muszą nosić okulary, przeciwko czemu się buntują, obawiając się reakcji innych dzieci.
Wybrane przez nas książki uczą empatii i uwrażliwiają na drugiego człowieka, pozwalają wczuć się  w sytuację osób niewidzących bądź niedowidzących.


'O Kamilku, który patrzy rękami", Tomasz Małkowski, il. Joanna Rusinek,
wyd. Adamada, 2017

Pełna humoru opowieść o 5-letnim niewidomym chłopcu i jego rodzinie: zwariowanej siostrze Zuzi, rodzicach i psie. Kamil jest chłopcem takim, jak inni - lubi psocić, bawić się i miewa zwariowane pomysły - od innych dzieci różni go tylko to, że nie widzi. Ale nie przeszkadza mu to w funkcjonowaniu - jest samodzielny i bardzo nie  lubi, gdy ktoś się nad nim lituje... Krótkie rozdziały, ciekawe ilustracje Joanny Rusinek. Bardzo polecamy!



Dźwięki kolorów, Jimmy Liao, wyd. Oficyna, 2012

Niesamowita opowieść, w której ilustracja odgrywa pierwszoplanową rolę. Bohaterka "Dźwięków kolorów" jest niewidoma. Codziennie jeździ metrem i wyobraża sobie, jak też ono może wyglądać. W jej głowie obraz metra i prowadzących do niego schodów zmienia się w zależności od jej nastroju i fantazji, od zapachów i dźwięków. Raz przypomina dżunglę, a raz labirynt, zamiast podłogi rośnie tam trawa, albo rwie dzika rzeka. Biegną zwierzęta albo latają czarownice.. Niesamowita opowieść poruszająca wyobraźnię i czarująca obrazami.


Nowy kolega. Relacje (seria Przygody Fenka), Magdalena Gruca, il. Ewa Zontek, Wydawnictwo Edukacyjne Sobik, 2017

Do przedszkola przychodzi nowy kolega, krecik. Staś, bo tak ma na imię, wzbudza ogromne zainteresowanie, głównie z powodu ciemnych okularów, które nosi. Staś jest niewidomy. Fenek i pozostałe dzieci nigdy wcześniej nie spotkali osoby, która nie widzi. Mają do niego mnóstwo pytań i dowiadują się wielu rzeczy dotąd im nieznanych (co to jest alfabet Braille'a i jak wygląda, dlaczego dla osoby niewidomej palce zastępują wzrok itd). Ciepła opowieść, która trafi do każdego malucha.


Oczy, tekst i ilustracje Iwona Chmielewska, wyd. Warstwy, 2014

Iwona Chmielewska skupia się na tym, czemu na co dzień nie poświęcamy uwagi. Zatrzymuje nas i przypomina, jak wielkim darem jest ... wzrok.

"Ten, kto widzi, nie wie nawet, jak cenny skarb dostaje w prezencie".

Po mistrzowsku zilustrowany picturebook - autorka otrzymała za niego nagrodę Bologna Ragazzi Award, nazywaną „ilustratorskim Oscarem”. "Oczy" to opowieść o niesamowitości naszych oczu, ale też o braku wzroku, ułomności spojrzenia i jego niewystarczalności.


Okularki, Ewa Madeyska, il. Kasia Matyjaszek, wyd. Dwie Siostry, 2015

Frania powinna nosić okularki, ale wszelkimi sposobami wzbrania się przed tym. Gdy je zakłada - dzieci w przedszkolu przezywają ją i się śmieją. Frania złości się, chowa okulary, albo celowo je gubi.. Pewnego dnia jednak znajduje w sobie odwagę, by je założyć. To książka wydana w serii "Małe katastrofy", opowiadającej o problemach, z którymi mierzą się przedszkolaki.



Inne książki:
dla młodszych dzieci
  • Kajtek, uważaj! Mały miłośnik książek zakłada okulary,  Jennifer Berne,
    wyd. Prószyński i S-ka, 2017.
  • Przygody Fenka. Moje okulary, Magdalena Gruca, Wydawnictwo Edukacyjne Sobik 2017.
  • Franciszek po uszy zakochany, Angelika Glitz, il. Anette Swoboda , wyd. Muchomor, 2003.
  • Domisie i okulary, Regina Sawicka i Gerard Sawicki, il.  Mirosław Kisiel, wyd. Debit, 2008.

    i dla starszych
  • Katarzynka, Patrick Modiano, il. Jean-Jacques Sempe, wyd. Czuły Barbarzyńca, 2008.

Komentarze

  1. Życie osób niewidomych jest trudne, ponieważ tracą one jeden z podstawowych zmysłów, którym jest wzrok. Trzeba okazywać im jak najwięcej wsparcia i akceptacji.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz