O psich bohaterach na Dzień Psa



1 lipca obchodzimy Dzień Psa. Wielu ludzi twierdzi, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka, nic więc dziwnego, że towarzyszy mu także i w książkach. Wierny towarzysz, tropiciel złodziei czy spadochroniarz - z psimi bohaterami nie można się nudzić, dlatego chcielibyśmy przedstawić historie kilku z nich.



Sposób na Elfa


„Sposób na Elfa” to niezwykła książka autorstwa Marcina Pałasza (wyd. Literatura), opowiadająca o młodym psiaku ze schroniska, który od zawsze marzył o wolności. Pewnego dnia, los uśmiechnął się do niego i szczeniak trafił do domu Dużego i Młodego. Elf powoli oswaja się z nowym miejscem i opiekunami, uczy się mnóstwa nowych, niezrozumiałych dla niego rzeczy i walczy ze swoimi przyzwyczajeniami. Nawiązuje nowe psie (i nie tylko psie..) znajomości, przeżywa wiele przygód m.in. pomaga policjantom w schwytaniu włamywacza. Jednak wciąż nie może zapomnieć o swojej siostrze Erce, która została w schronisku… Chce, by mogła być szczęśliwa razem z nim. Czy jego marzenie się spełni?



Mój pan woła na mnie Pies. O psie Marszałka Piłsudskiego





„Mój pan woła na mnie Pies. O psie Marszałka Piłsudskiego” to jedna z książek z serii „Czytam sobie” z kotylionem (wyd. Egmont). Ta limitowana seria powstała specjalnie z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Autor, Jan Ołdakowski, znany z wielu ciekawych projektów historycznych realizowanych m.in. we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego, z humorem opisuje życie wielkiego Marszałka. Opowieść jest tym bardziej niezwykła, że wydarzenia poznajemy z perspektywy tytułowego Psa, podpatrując codzienne życie Józefa Piłsudskiego z całkiem innej strony. Cudne ilustracje Doroty Łoskot-Cichockiej na pewno umilą młodszym czytelnikom czytanie tej niezwykłej książki historycznej.






Kundel Bing. O psie, który skakał na spadochronie



Książka „Kundel Bing. O psie, który skakał na spadochronie” (wyd. Replika) została w całości napisana z perspektywy psa, tytułowego bohatera. Należał on do pułku powietrzno-desantowego podczas II wojny światowej. Dzięki swym wrodzonym psim zdolnościom, świetnemu węchowi i słuchowi, a także specjalistycznemu przeszkoleniu – został nieocenionym i ofiarnym towarzyszem żołnierzy. Razem z Bingiem czytelnik odbywa szkolenie podstawowe i próbne skoki ze spadochronem, jest z nim, gdy z niepokojem pierwszy raz skacze z dużej wysokości i nie jest w stanie zamknąć pyska, a jego jęzor trzepoce na wietrze. Później obserwuje, jak wspiera działania plutonu zwiadowczego snajperów podczas operacji przekraczania Renu. Na koniec bohater wraz ze swoim przyjacielem Robem zostaje nagrodzony Medalem Dickina za bohaterską i odważną służbę w wojsku.
Gil Boyd pisał tę książkę specjalnie z myślą o młodszych czytelnikach, dlatego pomimo wojennego tła – to świetna lektura dla dzieci.




Autorką tekstu jest Zuzanna Kamińska, wolontariuszka Biblioteki Zielonej.

Na zdjęciu głównym: Sid. To jego debiut w roli modela i na naszej stronie - obiecujemy, że będzie tu stałym gościem :)

Komentarze