Każde dziecko jest artystą! Warsztaty z Pablem Picassem


„Każde dziecko jest artystą. Wyzwaniem jest pozostać artystą, kiedy się dorośnie”. To zdanie, wypowiedziane przez Pabla Picassa, jednego z najważniejszych malarzy XX wieku, którego twórczość miała wpływ na wiele dziedzin sztuki, padło wczoraj na warsztatach w Zielonej. Patrząc na zapał i zaangażowanie, z jakim dzieci malowały, rysowały, wycinały i kleiły nietrudno się z nim zgodzić.

Dzieci zaskakująco i ciekawie interpretowały obraz „Płacząca kobieta”. Jednym się on podobał, innym nie — dzieliły się wrażeniami i szukały argumentów, żeby zobrazować emocje, które odczuwają, patrząc na jedno z niezwykłych dzieł niezwykłego twórcy.
Przy okazji porozmawialiśmy krótko o sztuce w ogóle, co nią jest, jaka jest jej rola, czy musi się wszystkim podobać? Dlaczego jednych konkretne dzieło — obraz, muzyka czy film porusza, a innych nie? Wspólnie szukaliśmy definicji sztuki.

Muszę powiedzieć, że dobrze nam się rozmawiało — moglibyśmy dłużej, tylko czas gonił i czekały na uczestników kolejne zadania... Od przeczytania imion i nazwisk Picassa: Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso (ufff ... trudno było, ale się udało), przez przypasowanie obrazów P.P. do różnych okresów jego twórczości (od wczesnych lat przez okres niebieski, różowy, czarny, po kubizm i surrealizm) i wreszcie - po zadania plastyczne.

Malowaliśmy portrety na kartonowych pudełkach, a potem rysowaliśmy je na papierze, cięliśmy na kawałki i składaliśmy od nowa i inaczej, naklejając je na drugi papier. Portrety zrobione metodą kolażową prezentowały się fantastycznie!



















Komentarze