Renata Piątkowska na spotkaniu z licealistami


Renata Piątkowska znana głównie jako autorka książek dla dzieci (w sumie napisała ich ponad 50!), ma w dorobku także pozycje dla starszych czytelników. Jedną z takich książek są „Dzieci, których nie ma”, opowiadające o niemieckim obozie koncentracyjnym dla dzieci przy ul. Przemysłowej w Łodzi. Trafiały tam dzieci w wieku od kilku do kilkunastu lat.

— Lubię wynajdować historie powszechnie nieznane. Obóz koncentracyjny w Łodzi był jedynym takim na świecie, a tak niewiele się o nim mówi. Im dłużej szukałam informacji i im więcej o nim wiedziałam, tym szerzej otwierałam oczy... Wiedziałam, że muszę się tą historią podzielić z Wami — tymi słowami Renata Piątkowska rozpoczęła spotkanie z uczniami II klasy CLXV Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Ostródzkiej. — Po obozie w Łodzi dzisiaj nie ma śladu. Po wojnie tereny, na których się znajdowało, zostały zrewitalizowane. Powstały tam sklepy, parki, ulice i domy. Obóz zaczął być wymazywany z powszechnej świadomości . A te dzieci zasłużyły na to, byśmy o nich pamiętali.

Młodzież w ciszy wysłuchała niezwykle poruszającej opowieści o książce i jej bohaterach, którzy w wielu przypadkach byli ich rówieśnikami... To ważne, aby nieść pamięć o dramatycznych losach dzieci i dorosłych, którym ludzie zgotowali piekło na ziemi. Żeby pamiętać i robić wszystko, by te historie nigdy się nie powtórzyły. 

Renata Piątkowska podzieliła się też ze słuchaczami opowieścią o książce, która lada moment będzie mieć swoją premierę „Dzieci z placu Trzech Krzyży” - to historia żydowskich dzieci, uciekinierów z getta, które przechytrzyły Niemców i na ulicy sprzedawały papierosy. Książka zapowiada się niezwykle ciekawie — to kolejny tytuł serii „Wojny dorosłych — historie dzieci”  wydawnictwa Literatura.


👉 "Dzieci, których nie ma",  seria Wojny dorosłych - historie dzieci, Renata Piątkowska, il. Maciej Szymanowicz, wyd. Literatura, 2020 r.




Komentarze