Tydzień Bibliotek w Zielonej (podsumowanie)


To był czas pełen aktywności w Zielonej i emocji! Przejażdżka OGÓRKIEM PRZEZ BIAŁOŁEKĘ z Bartkiem Włodkowskim z Fundacji AVE, biblioteczna gra detektywistyczna dla dzieci, spotkanie z autorem Franciszkiem M. Piątkowskim, wymiana książek „Książka za książkę”, książkowe budowanie na dywanie, a także etnograficzne warsztaty dla licealistów — działo się dużo!




Ogórkiem przez Białołękę



To było wydarzenie! Miejsca rozeszły się jak ciepłe bułeczki, a lista rezerwowa rosła w oczach! Dwie godziny minęły jak chwila, a historie związane z odwiedzanymi miejscami sprawiły, że uczestnicy mieli ochotę na więcej! Relacja z przejażdżki TU

Gra detektywistyczna dla dzieci



11 maja detektywi amatorzy oraz bibliotekarze podjęli grę, mającą wyjaśnić zagadkę zniknięcia pewnej książki. Dwa biura detektywistyczne wkroczyły na teren biblioteki, aby przeprowadzić śledztwo i rozwiązać sprawę. Wiedza, spostrzegawczość i spryt młodych szpiegów sprawiły, iż bez problemu podążali za kolejnymi tropami. Odszyfrowywali tajemnicze informacje, łamali kody, aż znaleźli klucze i wybrali ten, który pomógł im otworzyć wielką skrzynię, w której „rabuś” schował biblioteczny łup. Dobrej zabawie towarzyszył dreszczyk rywalizacji oraz apetyt na podjęcie kolejnego wyzwania.



Spotkanie z Franciszkiem M. Piątkowskim



12 maja o godzinie 18:00 odbyło się spotkanie z Franciszkiem M. Piątkowskim - pisarzem fantasy, twórcą „Uniwersum Powiernika”, czyli cyklu opowieści o Marku Lichockim, młodym adwokacie z Lublina, który na swojej drodze napotyka prasłowiańskich bogów.

W czasie prawie dwugodzinnego, pasjonującego wykładu, autor opowiedział nie tylko o historii powstania swoich książek, ale też przybliżył czytelniczkom i czytelnikom wiele mitów, wierzeń i obrzędów z naszego kręgu kulturowego. Okazuje się, że o wiele lepiej znamy mitologię grecką, rzymską, a nawet germańską czy celtycką niż naszą mitologię słowiańską, niesamowitą słowiańszczyznę. Więcej TU.


Komentarze