Najpiękniejsze biblioteki w Polsce [Tydzień Bibliotek]

Fot. Michal Jarmoluk z Pixabay
Biblioteka zawsze kojarzy się ludziom z miejscem wyjątkowym, doniosłym, dostojnym ( często nieznanym). Wiele bibliotek w Polsce to prawdziwe dzieła architektoniczne – perełki! Chcemy przedstawić Państwu kilka fotografii, które mogą zainteresować lub zadziwić.

Biblioteka Zielona 



Wszyscy zwracają uwagę na estetykę pomieszczeń służących do wypożyczania, czytania, przebywania w nich. Często słyszymy: ”jak u was ładnie”. Jesteśmy dumni ze swojej ZIELONEJ BIBLIOTEKI! Emanuje czystością, zielenią, spokojem.

Zapraszamy – w obecnej chwili - do wirtualnego zwiedzania.



Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego


Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0-pl/Wikimedia Commons

Wśród najpiękniejszych nie może zabraknąć Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Jest ona przykładem doskonałego połączenia tradycji z nowoczesnością. Walorem estetycznym i niewątpliwą atrakcją Warszawy jest ogród botaniczny, znajdujący się na dachu gmachu. To piękne połączenie nauki, kultury i przyrody. „Stąd wszystko” – głosi napis na wielkiej otwartej księdze przy wejściu do biblioteki. 

Fot. By Piotr VaGla Waglowski, http://www.vagla.pl - Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1653842


RUMIA (Stacja kultury)


Jedną z najbardziej niezwykłych bibliotek jest obiekt w Rumi w województwie pomorskim. Znajduje się na wyremontowanym i przystosowanym do potrzeb dawnym dworcu kolejowym. Funkcjonuje pod nazwą „Stacja Kultury”.

Wygrała międzynarodowy konkurs na najlepiej zaprojektowane wnętrza. To zwykłe i niezwykłe miejsce stało się centrum kultury dla turystów, gości, i czytelników.
Fot. www.bibliotekarumia.pl




Biblioteka Akademicka w Katowicach




Następną biblioteką, która zwróciła moją uwagę jest Biblioteka Akademicka w Katowicach. To wspólna biblioteka dwóch katowickich uczelni: Uniwersytetu Ekonomicznego i Uniwersytetu Śląskiego, co czyni z niej jedyną tego rodzaju instytucję w Polsce . Ten ogromny gmach, został zlokalizowany w centrum miasta Katowice, przy ulicy Bankowej, w bezpośrednim sąsiedztwie istniejących zabudowań głównego kampusu Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego.
Fot. www.ciniba.edu.pl



Biblioteka W Opolu



Obiektem zwracającym uwagę jest Biblioteka w Opolu. To połączenie starej i nowej zabudowy robi wrażenie na ludziach zwiedzających miasto. Nie sposób nie zauważyć niesamowitej elewacji z wypisanymi tekstami Edwarda Stachury. Prezentuje bogatą ofertę kulturalną, edukacyjną, wychowawczą i informacyjną.

Gmach i wnętrze zapraszają turystów, gości i czytelników.

Zdjęcia Andrzej Zatwarnicki.



Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu




Biblioteką, która wywarła na mnie największe wrażenie jest Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu. Oglądałam ją pełna zachwytu. I chociaż było to bardzo dawno, do dziś pamiętam tamto zauroczenie. Zapadło ono w głąb mojej duszy, zakorzeniło się i zaowocowało - zostałam bibliotekarką.

Biblioteka została zbudowana w latach 1822-1828 zgodnie z pomysłem i z pieniędzy hrabiego Edwarda Raczyńskiego. Projekt opracował nieznany z nazwiska rzymski architekt lub Francuzi: Ch. Percier i P. F. Fontaine.
 Obecnie Biblioteka Raczyńskich jest najstarszą czynną i jedną z największych publicznych książnic w kraju. W swoich zbiorach posiada ok. 2 milionów pozycji z czego ponad 200 tys. to tzw. zbiory specjalne. Składają się na nie rękopisy, starodruki i mapy. Do najcenniejszych w zbiorach należą: rękopis kodeksu z 1460 r. z traktatami teologicznymi Augustyna Triumphusa z Ankony, dzieła Stanisława Hozjusza z 1553 r. czy druki Mikołaja Reja z 1568 r. 
Fot. www.bracz.edu.pl


Tekst ukazał się na naszym blogu w maju 2020 r.

Komentarze