Przed Bożym Narodzeniem, czyli czas na pierniki z ciasta dojrzewającego


Fot. ksyfffka07 z Pixabay

„Pierniki mają niesamowitą wrażliwość i jakimi emocjami się je obdarzy, wygniatając i wałkując, takimi nasiąkną, a potem oddadzą z nawiązką...” 
Magdalena Kordel „Serce z piernika”

Do świąt Bożego Narodzenia pozostało  kilka tygodni, ale choć czas jest trudny, to już na nie czekamy, myślimy o prezentach (trzeba się pospieszyć, by kurierzy zdążyli na czas) i świątecznych dekoracjach domów i mieszkań. W czasie pandemii pragniemy normalności i czekamy na magię świąt! 

Oprócz gromadzenia prezentów, warto zabrać się też za nastawienie świątecznego, staropolskiego piernika. Ciasto piernikowe powinno dojrzewać nawet  do 5 tygodni, więc zachęcamy do wybrania jednego z polecanych przez nas przepisów, wyjęcia stolnicy, zakasania rękawów i… do dzieła!

A jak to z tymi piernikami kiedyś było, dowiecie się ze strony o Muzeum Piernika w Toruniu (https://muzeumpiernika.pl/pl/content/historia) - tu znajdziecie historię piernika i mnóstwo związanych z nim ciekawostek.

Zacznijmy od przepisu pochodzącego z książki Hanny Szymanderskiej „Polskie tradycje świąteczne” (wyd. Świat Książki):





Jak widzimy piernik ten powinien leżakować około 4 tygodni.

Następny przepis pochodzi z książki „Polska na słodko: smak rodzinnych stron” autorstwa Wandy Jackowskiej (wyd. Świat Książki) i prezentuje się następująco:



Polecamy również przepis pochodzący z bloga „W kuchni Aganiok” http://wkuchniaganiok.blogspot.com/2010/08/chyba-powinnam-zaczac-od-piernikow.html Przepis ten od wielu lat krąży w sieci i jest na wielu blogach polecany jako niezawodny.


Kolejny sprawdzony przepis, tym razem na duży świąteczny piernik:

Piernik staropolski dojrzewający

Składniki:
500 g miodu naturalnego,
1.5 szklanki cukru,
150 g masła,
100 g smalcu,
1 kg mąki pszennej,
3 jajka,
3 łyżeczki sody oczyszczonej,
pół szkl. mleka (125ml),
pół łyżeczki soli,
2 torebki przyprawy korzennej do piernika (40g w torebce),
powidła śliwkowe (ok. 1kg),
prawdziwa czekolada.


część 1. Przygotowanie ciasta
Miód, cukier, masło i smalec podgrzewać w rondelku z grubym dnem do momentu rozpuszczenia i połączenia składników. Wystudzić do temp. pokojowej, mieszając od czasu do czasu (cukier może się osadzać na dnie). Mąkę przesiać i wymieszać z sodą i przyprawą do piernika. Masę miodowo-maślaną zmiksować (spiralne końcówki do mieszania). Dodawać kolejno jajka, następnie po łyżce mąkę, mleko i znów resztę mąki. Ciasto po wyrobieniu jest dość luźne. Po 6 tygodniach robi się plastyczne i daje się wałkować. Gotowe ciasto przelać do szklanej lub kamionkowej misy i przykryć ściereczką, zawiązać dokładnie sznurkiem lub gumką i włożyć do reklamówki. Nie zawiązywać jej szczelnie, by ciasto oddychało. Odstawić do lodówki na 5-6 tygodni.

część 2. Pieczenie i składanie ciasta
7-10 dni przed Wigilią wyjmujemy ciasto z lodówki. Wykładamy na oprószoną mąką stolnicę, dzielimy na 3 części, rozwałkowujemy na prostokąty o wymiarach ok. 30 x 33 cm (grubość ok 7-10 mm). Przekładamy je na blachę, wyłożoną koniecznie papierem do pieczenia lekko wysmarowanym masłem i wstawiamy do nagrzanego piekarnika. Pieczemy ok. 15-20 min w temp. 170 stopni. Sprawdziamy patyczkiem, czy ciasto jest upieczone. Piernik mocno rośnie, praktycznie podwaja swoją objętość. Po upieczeniu jest bardzo miękki, więc odkładamy go na 20-30 min. Po tym czasie delikatnie zdejmujemy papier i studzimy. Tak należy upiec każdy z trzech placków.
Z przepisu otrzymujemy 3 grube blaty piernika. Przekładamy je grubą warstwą ciepłych powideł śliwkowych i obciążamy, by piernik zmiękł. Po 3 dniach od obciążenia przecinamy go na 3 części i otrzymujemy 3 pierniki. Do powideł śliwkowych można dodać bakalie.
Na dzień przed świętami piernik polać czekoladą lub lukrem i posypać np. orzechami włoskimi.

W ostatniej chwili


Jeśli jednak nie macie za dużo czasu, bo przegapiliśmy odpowiedni moment i wpis ten zastał was w tygodniu świątecznym, nic straconego. Możecie skorzystać z przepisu z książki „Tradycje wigilijne” (wybór tekstów: Renata Wróbel i Magdalena Grzegorczyk, wyd, Agencja Reklamowo-Wydawnicza Arkadiusz Grzegorczyk):





... lub przepisu pochodzącego z książki „Polska kuchnia tradycyjna” Hanny Szymanderskiej (Świat Książki).



Zachęcamy do dzielenia się swoimi przepisami na te szczególne świąteczne ciastka w komentarzach lub mailowo na zielona124@gmail.com

W piernikowym klimacie na Legimi




Życzymy fantastycznych i przepysznych wypieków!

Komentarze