Książki z większą czcionką nie tylko dla seniorów


Wzrok jest najważniejszym narządem, który wzbogaca nasze życie o większość informacji z otaczającego nas świata. Zbyt długie przesiadywanie przed świecącym wyświetlaczem (czy to telefonu, komputera czy tabletu) po pewnym czasie może pogorszyć nam wzrok. Jednak w pewnym wieku czytanie drobnych literek męczy i może zniechęcać do sięgania po książki. Z tego względu biblioteki kupują książki z większą czcionką, które są ułatwieniem dla osób słabowidzących (np. seniorów lub uczniów z wadami wzroku). Na rynku wydawniczym powstaje coraz więcej takich książek i postaramy się przybliżyć Państwu kilka z nich.

Serie wydawnicze z dużą czcionką



Jak możemy przeczytać na stronie: „Wielkie Litery to nowe wydania książek ze specjalną czcionką, składem i kontrastem, które chronią wzrok i ułatwiają czytanie osobom słabowidzącym. Dzięki dużej czcionce lektura Wielkich Liter jest wygodniejsza, a przejrzysty format nie nadwyręża wzroku czytelnika. Seria polecana osobom słabowidzącym i seniorom”. Biblioteki, których księgozbiór zawiera książki z serii, mogą być opatrzone następującą naklejką:


Firma wydawnicza „Prószyński i S-ka” ma w swojej ofercie serię „Duże Litery”. Są to „specjalne wydania książek dla tych, którzy chcą dać odpocząć oczom. Dzięki dużemu formatowi (16 × 23,5 cm) są to książki wyjątkowe, drukowane niespotykaną w większości książek dużą i bardzo czytelną czcionką” (https://ksiegarnia.proszynski.pl/duzelitery).

Książki wyróżniają się szatą graficzną oraz mają logo jak na załączonym przykładzie:





W obecnych czasach nieocenioną pomocą są czytniki ebooków, które umożliwiają powiększenie czcionki tekstu do formatu, który będzie dla nas najbardziej odpowiedni. Serdecznie polecamy taką opcję. Nasza biblioteka oferuje dostęp do ebooków w serwisie Legimi, o czym pisaliśmy tu (http://zielona124.blogspot.com/2020/11/legimi-dostep-do-darmowych-e-bookow.html), oraz ebooki (dostępne są w katalogu biblioteki, o czym wkrótce).

A może audiobooki?


Oprócz książek z większą czcionką, inną formą zapoznania się z książką są audiobooki, w których treść książki została odczytana przez lektora i nagrana na odpowiedni nośnik. Obecnie audiobooki są „towarem”, który możemy znaleźć właściwie na każdym kroku. W naszej bibliotece audiobooki są wypożyczane na dwa tygodnie, niestety aktualnie nie ma możliwości ich uzyskania. Poza tym większość księgarni internetowych, jak i wydawnictw ma je w swojej ofercie sprzedażowej. Ciekawą usługą, z którą można się zapoznać, jest Storytel (https://www.storytel.com/pl/pl/audiobooki), czyli „pierwsza na świecie cyfrowa usługa abonamentowa, umożliwiająca streaming audiobooków na telefonach i tabletach. Aby z niej skorzystać, należy zarejestrować się w serwisie Storytel i pobrać darmową aplikację (na platformy iOS, Android). Mechanizm działania zbliżony jest do serwisów takich jak Netflix lub Spotify — użytkownik wnosi stałą miesięczną opłatę i może słuchać audiobooków bez żadnych ograniczeń” [źródło: https://www.storytel.com/pl/pl/o-storytel]. Dla tych, którym czytanie lektur sprawia trudność, serwis Wolne Lektury oferuje wersje audio niektórych tytułów (szczegóły tu: https://wolnelektury.pl/katalog/audiobooki/).

Zachęcamy do zapoznania się z powyższymi przykładami, a jeśli znacie inne, o których nie wspomnieliśmy w naszym wpisie, podzielcie się z nami w komentarzach.

 


Komentarze