Halo, tu Ziemia! - Festiwal Literatury dla Dzieci (Kraków, online)



Siódma edycja Festiwalu Literatury dla Dzieci, tym razem krakowska, startuje już we wtorek, 10 listopada. Program wydarzeń online jest niezwykle bogaty i atrakcyjny. Zachęcamy do zaglądania i uczestniczenia w spotkaniach, warsztatach, wystawach, rozmowach z pisarzami i ilustratorami! Ostatniego dnia targów dowiemy się, kto został laureatem nagrody imienia Ferdynanda Wspaniałego. 



Kraków – program!



Wszystkie wydarzenia będą transmitowane online i każdy będzie mógł uczestniczyć w nich z własnego domu. Nie ma zapisów, a miejsca są nielimitowane!

10.11.2020 wtorek


12:00 – Intermedialna wystawa na osiemnastkę Pana Kuleczki. Inauguracja w Parku imienia Henryka Jordana, Al. 3 Maja 11.

Z okazji osiemnastych urodzin Pana Kuleczki na spacerze po Parku Jordana – spotkamy kaczkę Katastrofę, psa Pypcia, a nawet muchę Bzyk Bzyk! Odbędzie się intermedialna wystawę obrazów Elżbiety Wasiuczyńskiej powstałych do serii książek o Panu Kuleczce. Będziemy mogli nie tylko stanąć twarzą w twarz z Panem Kuleczka, ale też… posłuchać fragmentów książek Wojciecha Widłaka w fenomenalnym wykonaniu Piotra Fronczewskiego i Krzysztofa Globisza. wystarczy zeskanować kod QR pod ilustracją.

19:00-20:30 – Butenko Pinxit – the best of! – De Revolutionibus Books&Cafe, ul. Bracka 14 

Gucio Zaczarowany, Gapiszon, Felek, Żbik i mamutek, Zielone pomarańcze i wiele innych: wystawa kultowych prac mistrza polskiej ilustracji dla dzieci – Bohdana Butenki. Wystawa wyświetlana będzie w księgarnio-kawiarni De Revolutionibus Books&Cafe. 
Kurator wystawy: Ewa Gruda.

11.11.2020 środa


10.00-11.00 – Gęś i sens – Spotkanie z Martą Guśniowską.

Wbrew pozorom życie gęsi nie zawsze jest łatwe, szczególnie jeżeli – tak jak główna postać z powieści Marty Guśniowskiej A niech to gęś kopnie – mają melancholijne usposobienie i poetycką wrażliwość. Pierzasta bohaterka dodatkowo zmaga się z trudnym problemem: nie może znaleźć sensu życia, co doprowadza ją do prawdziwej desperacji! Jak to się stało, że Gęś zawitała do Marty Guśniowskiej? Skąd autorka "A niech to gęś kopnie" bierze tak duże pokłady – bywa, że czarnego – humoru? Spotkanie z pisarką.

16.00-17.00 – Pan Kuleczka scenicznie – warsztaty z Katarzyną Bury.

Podczas spotkania warsztatowego będą nam towarzyszyć Pan Kuleczka, kaczka Katastrofa, pies Pypeć i mucha Bzyk-Bzyk z książek autorstwa Wojciecha Widłaka oraz Elżbiety Wasiuczyńskiej. Z papieru, tektury oraz przedmiotów znalezionych w domu będzie można skonstruować przeróżne rodzaje lalek teatralnych, wybudować scenę, scenografię, stworzyć rekwizyty, a po skończonej pracy, wygodnie rozsiąść się w niebieskim fotelu Pana Kuleczki!


19:00-19:30 – Czytanki po Zachodzie Słońca. Cztery żywioły!

Halo, tu ogień i powietrze! Po zachodzie słońca jest czas na spotkanie z poezją. W tym roku to ona odwiedzi Was – wraz z aktorami krakowskiego Teatru Nowego!
Wieczorna dawka liryki dziecięcej autorstwa polskich klasyków w interpretacji Piotra Siekluckiego.

12.11. czwartek


9:00-13:00 – W laboratorium słowa i obrazu – o budowaniu narracji. Konferencja dla Bibliotekarzy i Nauczycieli.


10:00-11:00 – Małe Licho nie śpi – spotkanie z Martą Kisiel

Tajemnice, przygody i zjawiska nadprzyrodzone… czy to nie przepis na doskonałą opowieść? Każdy, kto czytał serię „Małe Licho” Marty Kisiel, z pewnością się zgodzi, dodając przy tym, że czeka na kolejne tomy! Zapraszamy na spotkanie z autorką tych pełnych fantazji, humoru i odrobiny grozy opowieści. Jak wygląda praca pisarza? Skąd biorą się najlepsze pomysły? Marta Kisiel chętnie odpowie na Wasze pytania. Być może poznamy też nieco bliżej bohaterów z niezwykłego uniwersum „Małego Licha”? Na pewno skrywają przed nami jeszcze wiele sekretów!

12:00- 13:00 – …Wielkim łobuzem był. O Mickiewiczu dzieciom – spotkanie z Jakubem Skworzem.

Mickiewicz, tak jak Słowacki, wielkim poetą był – jest to ogólnie wiadome. Czy to możliwe, że był też… łobuzem? Jakub Skworz, autor książki dla dzieci "Adaś Mickiewicz. Łobuz i mistrz" ma na ten temat sporo do powiedzenia: życie autora Pana Tadeusza zna od podszewki, od kuchni, a może nawet jak własną kieszeń! W czasie spotkania Jakub Skworz podzieli się z słuchaczami ciekawostkami z życia słynnego wieszcza, a także opowie o powstawaniu książki. 

16:00-17:00 – Ilustrowana lista przebojów – warsztaty z Marianną Oklejak

Marianna Oklejak przychodzi w sukurs młodym pasjonatom muzyki: jej książka "No to gramy! Muzyczna awantura od Little Richarda do Björk" to świetnie zilustrowane kompendium wiedzy o najpopularniejszych zespołach i solistach XX wieku. Zapraszamy do obejrzenia i udziału w warsztatach z autorką i ilustratorką No to gramy!… 

19:00-19:30 – Czytanki po Zachodzie Słońca. Cztery Żywioły!

Halo, tu woda! Kolejna odsłona żywiołowych, wieczornych czytanek na deskach teatru Nowego w Krakowiem i… w Waszych domach! 
Wieczorna dawka poezji dziecięcej autorstwa polskich klasyków w interpretacji Kuby Gajewskiego.

13.11.2020 piątek


10:00-11:00 – Bez kitu! – spotkanie z Marią Strzelecką. 

A gdyby tak rzucić wszystko i wyjechać w… Beskid Niski? Kto przeczyta "Beskid bez kitu" Marii Strzeleckiej, z całą pewnością zada sobie to pytanie; być może nawet zacznie pakować plecak. Łemkowszczyzna to nie tylko piękne okolice, ale i miejsce o niezwykłej historii – nic dziwnego, że przyciąga jak magnes! Zanim jednak wyruszycie, zapraszamy na wirtualne spotkanie z autorką,

11:30-12:30 – Podaj rękę, podaj łapę! – spotkanie z Rafałem Witkiem.

Czy słyszeliście o przedszkolu, do którego chodzą małe dzieci, kocięta, jeże, króliki, a nawet… dzięcioł? Owszem, to dość osobliwe miejsce, a żeby się tam dostać, wystarczy się wsunąć pomiędzy krzewy irgi w pobliskim parku – albo dołączyć do spotkania z Rafałem Witkiem, który na pewno postara się o to, byśmy wspólnie odnaleźli właściwą drogę. 

12:00-13:00 – Od kreski do kreskówki! – spotkanie z Pauliną Wyrt.

W animacji nie ma rzeczy niemożliwych: tylko od twórcy zależy, co się stanie na ekranie! Oczywiście potrzeba dużo wyobraźni, ale zapalonym czytelnikom i czytelniczkom przecież jej nie brakuje. Podczas tegorocznej edycji FLDD możecie osobiście przekonać się, że animacja to świetna zabawa – zapraszamy na wirtualne warsztaty, podczas których ilustratorka i autorka filmów animowanych Paulina Wyrt wprowadzi Was w tajniki pracy animatora. Czy własny pokój można zamienić w studio filmowe? Jakich narzędzi potrzeba, by stworzyć film animowany? Usiądźcie wygodnie i posłuchajcie!

16:00-17:00 – Rysunki w strefie komfortu – warsztaty z Kasią Fryzą.

Przestrzeń osobista to bardzo ważna rzecz! Doskonale wie o tym Kasia Fryza, która zilustrowała książkę Anity Lehmann "Tuli, tuli, cmok, cmok", nominowaną do Deutscher Jugendliteraturpreis. Jak wskazuje tytuł, jest to opowieść o bardziej lub mniej chcianych czułościach, z którymi każdy z nas (a już szczególnie posiadacze psów) miał przecież do czynienia. Na rysunkach Kasi Fryzy możemy zobaczyć wujka-morsa czy babcię-nietoperza – dla tej ilustratorki nie ma zbyt trudnych wyzwań! Zapraszamy na warsztaty, które poprowadzi. 

19:00-19:30 – Czytanki po Zachodzie Słońca. Halo, tu fauna!

Nie sposób zliczyć zwierzęcych bohaterów w polskiej poezji dla dzieci. I nie zamierzamy tego robić, za to zapraszamy Was na spotkanie z naszymi ulubionymi! Specjalnie dla młodych przyjaciół zwierząt – wieczorny zastrzyk liryki spod piór polskich klasyków w interpretacji Karoliny Purłan. 

14.11 sobota


10:00-11:00 – Basia Superstar! – spotkanie z Zofią Stanecką.

Co jest błahe, a co ważne? Co trudne, a co łatwe? Dorosłym często wydaje się, że znają odpowiedzi na te pytania, ale co na to dzieci? Zapraszamy na spotkanie dla małych i dużych z Zofią Stanecką, autorką bestsellerowej serii książek o Basi, królowej serc polskich przedszkolaków. Codzienne perypetie zwariowanej rodziny przybliżają zjawiska i uczucia, z poznawaniem których dzieci mierzą się na co dzień, zaś dorosłym pozwalają spojrzeć na świat z nieco innej perspektywy – z perspektywy dziecka.

12:00-13:00 – Sto lat, Panie Kuleczko – bis! – spotkanie z Wojciechem Widłakiem i Elżbietą Wasiuczyńską.

Vivat! Niech żyje Pan Kuleczka! W tym roku ulubieniec dzieci i ich rodziców wreszcie osiągnął pełnoletność. Uczciliśmy już jego święto w Poznaniu i w Gdańsku, a teraz przyszedł czas na wielkie podsumowanie w Krakowie. Dołącz do spotkania online z Wojciechem Widłakiem i Elżbieta Wasiuczyńską – transmitujemy na całą Polskę. 

15:00 – Ogłoszenie laureata Nagrody imienia Ferdynanda Wspaniałego, czyli zwycięzcy konkursu na najlepszą dziecięcą książkę roku 2019!
Do finału zakwalifikowały się tytuły:
  • Anna Kaźmierak, Turonie, żandary, herody, Wydawnictwo Dwie Siostry
  • Justyna Bednarek i Daniel de Latour, Banda Czarnej Frotte, Poradnia K
  • Maria Strzelecka, Beskid bez kitu, Wydawnictwo Libra PL
  • Michał Skibiński i Ala Bankroft, Widziałem pięknego dzięcioła, Wydawnictwo Dwie Siostry
  • Mikołaj Pasiński i Gosia Herba, Balonowa 5, HarperCollins Polska
(na podst. mat. pras. Festiwalu).


Komentarze